REKLAMA

Morawiecki: jesteśmy dumni z polskiej wsi


O tym, że rolnicy zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas V Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Ostrowie Mazowieckiej.

REKLAMA

O tym, że rolnicy zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas V Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Ostrowie Mazowieckiej.

Szef polskiego rządu, który jest inicjatorem wydarzenia organizowanego od 2018 roku, dodał również, że obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne, szczególnie teraz kiedy mierzymy się z inflacją wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę.

– Staramy się realizować wielki program wyrównania szans na polskiej wsi. To jest moja szczególna satysfakcja, że razem z wami - potykając się czasami - zmieniamy polską wieś. To wielkie nasze rządowe programy takie jak program rozwoju dróg, na który wydajemy kilkaset procent więcej środków, aby wasze drogi gminne i powiatowe wyglądały inaczej i były bezpieczne, to też jest dla polskiej wsi – powiedział premier, dodając, że środki na wsparcie polskiej wsi rząd ma dzięki naprawie finansów publicznych i podkreślając, że polska wieś nie jest już tak zależna od środków europejskich jak była.

- One są i będą, ale rząd dokłada do nich o wiele więcej z budżetu państwa polskiego na jej rozwój – tak długo jak będziemy kierować państwem, tak długo te środki dla polskiej wsi będą przekazywane na dalszy rozwój, na wspaniałe perspektywy polskiej wsi i polskiego rolnictwa – powiedział premier.

- My rządzący nie chowamy głowy w piasek. Wiemy jak jest ciężko i przede wszystkim zależy nam na jednym, aby wszyscy rolnicy wiedzieli, że jesteśmy z wami, że wypełniamy nasze zobowiązania i będziemy wypełniać, że będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika, nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesami, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dzisiaj znajduje się cała Europa -  podkreślił szef rządu dziękując rolnikom za ich trud pracy. 

Premier podczas swojego przemówienia zapewniał, że rząd współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa oraz uważnie wsłuchuje się w głos rolników, przyjmuje ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty.

Mateusz Morawiecki wymienił listę spraw, które w jego ocenie zostały zrobione dla polskiego rolnika, w tym m.in. zablokowanie sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom, wprowadzenie dopłat dla rolników, zerowy VAT na nawozy, dopłaty do paliwa rolniczego, wprowadzenie rolniczego handlu detalicznego. Na tej liście znalazło się również „doprowadzenie do spadku ubóstwa na wsi i wzrostu dochodów na wsi” oraz wprowadzenie wyższych emerytur rolniczych.

Z kolei obecny na uroczystości wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział: - Ten rok pokazuje nam, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe, jak ważny jest chleb powszedni. Dzisiaj, dzięki pracy rolników, możemy być pewni, że chleba nam nie zabraknie. Dziękuję rolnikom za trud, za ciężką pracę, za to bezpieczeństwo żywnościowe i gwarantuję, że polski rząd o rolnikach będzie pamiętał.

Szef resortu rolnictwa powiedział również, że bardzo istotne jest również to, aby rolnicy dający nam poczucie bezpieczeństwa żywnościowego, sami mieli poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wylicza, że ostatnie pięć lat (2016 do 2021) w zestawieniu z okresem od 2010 do 2015 roku to czas, kiedy zdecydowanie poprawiła się kondycja finansowa gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, a w wydatki na inwestycje wzrosły o ponad 25 procent, do poziomu blisko 93,5 mld zł.

MRiRW ocenia, że było to możliwe dzięki dodatkowym funduszom rządowym i środkom udostępnionym samorządom oraz, że to dzięki działaniom rządu spadło ubóstwo oraz zmniejszył się wskaźnik zagrożenia ubóstwem na wsi.

Jako kolejny sukces rządu minister Kowalczyk wymienił wzrost dochodów mieszkańców wsi, które, jak ocenia szef resortu rolnictwa „przez ostatnie 5 lat rosły w tempie 3 razy szybszym niż w latach 2011-2015, a każdy mieszkaniec wsi ma do dyspozycji średnio o 500 zł więcej niż w 2015 r. Dzięki tym działaniom zmniejszył się dystans między wsiami a miastami”.

Henryk Kowalczyk wspomniał również o emeryturach rolniczych, które wzrosły aż o 23,3 proc. z 1070,28 zł w roku 2015 do 1339,04 zł w 2021 r. Dodatkowo emeryci otrzymują 13 i 14 emeryturę. Ponadto polskie rolnictwo stało się bardziej konkurencyjne. Wzrósł eksport produktów rolnych. W latach 2015 – 2021 wzrósł z 23,9 mld zł do 37,4 mld zł, czyli aż o ponad 56 proc.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA