REKLAMA

Możliwość pierwokupu lasów prywatnych przez państwo – z podpisem prezydenta

Możliwość pierwokupu, bądź wykupu prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe - zakłada podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o lasach. Nowe prawo ma zabezpieczyć wykup takich terenów przez cudzoziemców po 1 maja br.

PAP / Jan Morek
26 kwietnia 2016 chat-icon0

REKLAMA

Od 1 maja br. skończą się ograniczenia nabywania gruntów leśnych i rolnych przez cudzoziemców. Dwunastoletni okres ochronny zakładał traktat akcesyjny. Nowe przepisy dotyczące gruntów leśnych zaczną obowiązywać od 30 kwietnia.

Prawo umożliwi Skarbowi Państwa reprezentowanego przez Lasy Państwowe nabywanie przez pierwokup lub wykup gruntów leśnych zbywanych przez osoby fizyczne czy osoby prawne.

Przepisy dotyczyć będą gruntów m.in.: oznaczonych jako lasy w ewidencji gruntów i budynków, przeznaczonych do zalesiania, objętych uproszczonym planem urządzenia lasu.

Prawo pierwokupu ma dotyczyć przypadków, gdy grunty leśne będą nabywane na podstawie umowy sprzedaży. Natomiast wykup będzie dotyczyć sytuacji, kiedy grunty będą nabywane na podstawie umowy innej niż sprzedaż, np. zamiany czy darowizny. Pierwokup i wykup nie będzie dotyczyć przypadków zbycia gruntów na rzecz kręgu osób bliskich czy dziedziczenia.

W przypadku rozbieżności cen, strony mogą zwrócić się do sądu, aby ten określił, jaka jest rynkowa wartość nieruchomości.

Szczególnie ta sprawa wzbudziła liczne kontrowersje polityków opozycji podczas prac parlamentarnych nad nowelizacją. Przekonywali oni, że ustawa godzi w konstytucyjne prawo własności, dysponowania nieruchomością. Dodawali, że nowe przepisy doprowadzą do obniżenia cen prywatnych gruntów leśnych.

Z kolei partia rządząca i rząd przekonywali, że nowe przepisy nie godzą we własność, gdyż w przypadku chęci zbycia gruntu, właściciel zachowuje podstawowy atrybut swojego prawa, tzn. prawa do rozporządzania rzeczą. W przypadku woli zbycia, rzecz zostaje zbyta, tyle, że nabywcą będzie Skarb Państwa.

Nowe przepisy mają też pozwolić Lasom Państwowym wywiązywać się ze swojego obowiązku, czyli powiększania terenów leśnych w Polsce. Zgodnie Krajowym programem zwiększenia lesistości, areał lasów w 2050 r. ma obejmować 33 proc. powierzchni kraju, w 2020 ma być to 30 proc. Zgodnie z informacją resortu środowiska lasy zajmują obecnie 29,4 proc. powierzchni kraju.

W Polsce jest blisko 2 mln ha niepaństwowych gruntów leśnych.(PAP)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

PepsiCo otwarło w Polsce nowy zakład za ponad miliard złotych

Redakcja 31 maja 2023 chat-icon5

Święte k. Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim zostało wybrane na lokalizację najbardziej zrównoważonego środowiskowo i zaawansowanego technologicznie oraz innowacyjnego obiektu PepsiCo w Unii Europejskiej.

Same rozwiązania środowiskowe zastosowane w tym zakładzie to inwestycja za 30,3 mln zł. Docelowo obecnie zatrudnienie znajdzie tutaj ok. 450 osób, głównie z regionu, a docelowo ma tutaj być 600 miejsc pracy. Podczas dzisiejszej  uroczystości otwarcia zakładu obecni byli przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, któremu towarzyszył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, a także lokalne władze, partnerzy projektu oraz pracownicy PepsiCo.

Evita Kanon – wsparcie i odżywienie roślin w krystalicznej formie

Redakcja 23 maja 2023 chat-icon0

Jak zwiększyć skuteczność ochrony upraw?

Zwiększenie skuteczności i efektywności upraw nie zawsze jest proste szczególnie w przypadku stosowania powszechnie dostępnych preparatów, których działanie może być znacznie ograniczone z powodu nieodpowiedniego zrównoważenia składników odżywczych w preparacie a także mało zoptymalizowanego działania. Ubogi skład produktu, o małej różnorodności może warunkować nieodpowiedni wzrost rośliny, słaby rozwój systemu korzeniowego, a także zwiększoną podatność na żółknięcie i choroby. Jak więc zwiększyć skuteczność upraw? Pomoże w tym Evita Kanon - krystaliczny nawóz dolistny, który w bezpieczny sposób stymuluje roślinę do rozrostu na każdym etapie rozwoju. Preparat jest łatwy w aplikacji, wydajny i wykazuje efektywne działanie. Z powodzeniem można stosować go zarówno w małych gospodarstwach jak i w większych uprawach warzywnych i owocowych. 

REKLAMA