REKLAMA

MRiRW do prowadzących strajk okupacyjny: Przyjęte uzgodnienia w Jasionce w znaczącym zakresie zostały zrealizowane

Redakcja
03.04.2024
chat-icon 0

2 kwietnia 2024 roku do budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przybyli na wcześniej umówione spotkanie przedstawiciele rolników, którzy podpisali 19 marca br. z szefem resortu rolnictwa tzw. „porozumienie w Jasionce” podczas odbywającego się tam Europejskiego Forum Rolniczego.

fot. Komitet protestujących rolników
REKLAMA

W budynku resortu rolniczego przebywa nadal jedenastu związkowców oraz rolników, którzy domagają się realizacji ustaleń z Jasionki oraz spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w obecności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, któremu zarzucają brak realizacji podjętych przez niego zobowiązań.

MRiRW w komentarzu do strajku okupacyjnego w podjętego przez przedstawicieli rolników zaznacza, że w międzyczasie miały miejsce konsultacje i rozmowy na szczeblu ministrów ds. rolnictwa Polski i Ukrainy w których brały udział również przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych obu stron. 28 marca 2024 roku odbyło się również spotkanie na szczeblu międzyrządowym.

Resort rolnictwa wymienia punkty przyjęte podczas uzgodnień w Jasionce, które w znaczącym zakresie zostały zrealizowane:
- Sprawy związane z Zielonym Ładem – po protestach rolników i interwencjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także ustaleniach Pana Premiera Tuska z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń Zielonego Ładu. Powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące.
- Przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania.
- Podtrzymywane jest dalej embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrut, makuch z Ukrainy.
- Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie 2023 r.

Ministerstwo informuje również, że w związku z nowymi okolicznościami zaistniałymi w międzyczasie, strona polska nie wystąpiła z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez nasz kraj.

Stało się tak po zapowiedzi ograniczenia przez stronę Ukraińską do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca bieżącego roku.

Resort rolnictwa uwzględniając powyższe, stwierdza, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte z przedstawicielami protestujących rolników. Czesław Siekierski stwierdził, że szereg działań wymaga wielu ustaleń międzyresortowych i określonych procedur, co wydłuża realizację uzgodnień.

4 kwietnia 2024 roku zapowiadane są kolejne masowe protesty rolników i blokady dróg w całym kraju.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA