REKLAMA

MRiRW: Polscy rolnicy przekraczają dozwolone normy glifosatu

Informacje przekazywane przez organizacje społeczne oraz wynikające z wewnętrznych kontroli producentów żywności potwierdzają ponadnormatywne pozostałości glifosatu w uprawach zbóż, gryki i prosa. Zdaniem Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych problem jest na tyle poważny, że może podważyć zaufanie do krajowej żywności, utratę rynków zbytu i zwrot ku surowcom importowanym - alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

28 czerwca 2021 chat-icon0

REKLAMA
Do MRiRW wpłynęły sygnały ze strony Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych oraz innych firm zajmujących się produkcją i dystrybucją kasz, musli i produktów zbożowych, dotyczące nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin, w tym w szczególności na bazie glifosatu, w uprawach zbóż, gryki oraz prosa.

Problem nielegalnej desykacji, polegającej na suszeniu części zielonych roślin gryki i prosa za pomocą środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną glifosat jest w Polsce wciąż bardzo poważny i niestety powszechny, a jego konsekwencje niepokojące.

Problem ten również uderza przede wszystkim bezpośrednio w konsumentów. Kolejne kampanie organizowane przez organizacje społeczne, potwierdzające występowanie w produktach przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości glifosatu, podważają zaufanie do krajowej żywności oraz niweczą wysiłki skierowane np. na promocję kasz, konkurujących m.in. z importowanym ryżem.

REKLAMA
Krajowi producenci i przetwórcy żywności wskazują na spadek opłacalności produkcji, związany tak z wycofywaniem skażonych partii z obrotu, jak i z utratą zaufania konsumenta. Problem pozostałości środków ochrony roślin jest istotny także w kontekście eksportu. Przypadki stwierdzania przekroczeń najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości środków ochrony roślin w ramach kontroli przeprowadzanych w państwach, do których eksportujemy towary, może spowodować utratę rynków zbytu w tych państwach.

Problem występowania glifosatu w żywności związany jest nie tylko z działaniami organizacji społecznych. Informacje przekazywane przez te organizacje niestety znajdują potwierdzenie. Wewnętrzne kontrole wprowadzone przez producentów żywności wskazują, iż duży odsetek partii badanych na etapie skupu zawiera pozostałości tej substancji czynnej i jest odrzucany. W tej sytuacji producenci żywności mogą kierować się ku surowcom importowanym.

Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu znajdują się 92 preparaty zawierające w swoim składzie glifosat, w tym 48 przeznaczonych do stosowania w zbożach (pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień). Zgodnie z etykietą stosowania żaden z tych preparatów nie jest jednak przeznaczony do desykacji gryki i prosa.

W ostatnim czasie do etykiet herbicydów z substancją czynną glifosat wprowadzono dodatkowe zapisy, tam gdzie ma to zastosowanie, obejmujące zakaz stosowania na terenach publicznie dostępnych tj. w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej, a także zmodyfikowano zapisy odnośnie zastosowań przedzbiorczych. Przed każdym zastosowaniem środka ochrony roślin użytkownik tych preparatów powinien zapoznać się z treścią etykiety, tak aby móc prawidłowo ten środek zastosować.

REKLAMA
(rpf) jp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

KRIR: Laboratoria w portach przyjmujących zboże powinny pracować w trybie 24/7

Super Visor 15 maja 2023 chat-icon0

Sygnały o sposobie handlowców na zaniżanie cen skupowanych zbóż nadchodzą od rolników do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Okazuje się bowiem, że niektórzy kupujący odbierają zboże z magazynu rolnika wysyłając po nie transport, nie zgłaszając uwag dotyczących jakości. Kupujący informuje następnie rolnika telefonicznie lub mailowo o robakach znalezionych w kolejnych transportach, po czym kupujący przedstawia rolnikowi żądanie obniżenia ceny za tonę (np. 50 PLN), jednocześnie grożąc zwróceniem towaru i obciążeniem kosztami transportu sprzedającego, tj. rolnika.

- Rolnicy mają pewność, że wszystkie transporty zboża pochodzącego z ich gospodarstwa są dobrej jakości, bez szkodników. Gdyby laboratoria były czynne przez całą dobę, możliwe byłoby przeprowadzanie badania zboża na bieżąco i nie dochodziłoby do prób wymuszenia obniżenia ceny – informuje KRIR.

W związku z powyższymi informacjami napływającymi od rolników, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 maja 2023 r. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa o postawienie służb Państwowej Inspekcji

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon16

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA