REKLAMA

Najlepsze pasze dla drobiu – jakie wybrać?

Drób jest bardzo wymagający, jeżeli chodzi o paszę. Wynika to z faktu, że ptaki mają szybką przemianę materii (krótki przewód pokarmowy), a dodatkowo wyjątkowo wcześnie dojrzewają płciowo i przez co ich wzrost jest bardzo intensywny. Aby zapewnić im odpowiedni rozwój, należy kupować pasze z odpowiednią zawartością białka, składników mineralnych i witamin. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie powinno znajdować się w mieszance dla drobiu, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

fot. Adobe Stock
1 listopada 2021 chat-icon1

REKLAMA
Spis treści:

1. Jakie składniki zawierają pasze dla drobiu?

2. Jakie pasze dla drobiu są najlepsze? Które wybrać?

REKLAMA
3. Pasze dla drobiu – ceny

Jakie składniki zawierają pasze dla drobiu?

Wybierając paszę dla drobiu, trzeba zwrócić uwagę na jej skład. W mieszankach zazwyczaj znajduje się:

- Pszenica – jest to główne zboże wykorzystywane w żywieniu drobiu. Zawiera bardzo wiele cennych składników odżywczych. W diecie dla młodego drobiu może stanowić nawet 40% pokarmu, jednak jej zbyt wysoki udział w paszy może powodować pogorszenie przyswajalności całej mieszanki. To wyjątkowe ziarno charakteryzuje się niską zawartością włókna i wysokim stężeniem łatwo wchłanianej skrobi. Warto podawać je w całości – zbyt rozdrobnione może sklejać dzioby piskląt.

- Kukurydza – to kolejne, bardzo cenne zboże wykorzystywane do produkcji dobrych pasz dla drobiu. Kukurydza to ziarno wysokoenergetyczne, zawierające duże ilości tłuszczu i skrobi. Znajdujące się w niej karotenoidy pozytywnie wpływają na barwę żółtek jaj oraz tuszek.

REKLAMA
- Jęczmień – to średniej jakości komponent paszowy, dający niewiele energii, natomiast dużą ilość włókien. Powinien znajdować się w paszach dla większego drobiu w niedużej dawce.

- Pszenżyto – ma bardzo podobne właściwości do pszenicy, dlatego może stanowić nawet 40% składu paszy. Często stosowane jest jako zamienniki pszenicy i kukurydzy.

- Owies – to zboże znajduje się głównie w paszach dla brojlerów. Zawiera spore ilości włókna, przez co inne składniki mieszanki są nieco gorzej przyswajane.

- Tłuszcze – w paszach dla drobiu znajdują się różnorodne tłuszcze, które skutecznie uzupełniają niedobory energii. Służą one również do natłuszczania paszy w celu zapobiegania pyleniu. W mieszankach dla drobiu zwykle znajdują się łój wołowy, oleje roślinne, tłuszcz rybny i smalec wieprzowy.

REKLAMA
- Nasiona roślin strączkowych – stanowią doskonałe źródło aminokwasów i łatwo przyswajalnego białka. Najczęściej wykorzystywany jest groch, bobik i łubin. Inne komponenty z tej grupy rzadko występują w polskich paszach, gdyż ich uprawa na terenie naszego kraju jest mocno ograniczona. Warto dodać, że nasiona muszą być poddawane obróbce, zanim znajdą się w mieszance.

- Wywary i susze pochodzące z produkcji alkoholu – są one świetnym źródłem dobrego białka i aminokwasów. Składają się z drożdży (sulfitowych, melasowych, serwatkowych) oraz resztek zboża. Należy pamiętać, że drożdże należy stosować w rozsądnych ilościach, gdyż ich duża zawartość może powodować biegunki.

- Produkty uboczne przemysłu olejarskiego – produktami ubocznymi stosowanymi do żywienia drobiu są śruty poekstrakcyjne, ekspelery i makuchy. Śruty są cenione za dużą ilość białka i aminokwasów oraz niewielką zawartość tłuszczu.

- Susze – najczęściej w paszach spotykane są susze z młodych zielonek i lucerny. Stanowią one świetne źródło wysokiej jakości białka i karotenoidów, które wybarwiają żółtka jaj.

Jakie pasze dla drobiu są najlepsze? Które wybrać?

REKLAMA
Na rynku jest ogromny wybór pasz. Mieszanki można zamówić w internecie lub kupić u dystrybutorów firm paszowych bądź w sklepach stacjonarnych. Zanim sięgniesz po pierwszy lepszy produkt, przeczytaj uważnie jego etykietę. Zwróć uwagę na wszystkie składniki mieszanki oraz ich ilość. W dobrej paszy dla drobiu powinny znaleźć się pszenica, kukurydza, niewielka zawartość tłuszczu, sól i wywar.

Niektóre wysokiej jakości karmy zawierają dodatkowo składniki poprawiające odporność drobiu - oregano, czosnek, jeżówkę czy wyciąg z yukki. Należy unikać pasz wypełnionych chemicznymi dodatkami, gdyż niekorzystnie wpływają one na zdrowie ptaków, a w efekcie szkodzą ludziom. W dobrych mieszankach dla drobiu muszą znaleźć się również cenne witaminy i minerały, np. żelazo, selen, miedź, cynk, jod mangan oraz witaminy A, E oraz D3.

Pasze dla drobiu – ceny

Za paszę dla drobiu (25 kg) wysokiej jakości zapłacisz ok. 40–50 zł. Możesz znaleźć w niej pszenicę, kukurydzę, olej roślinny, rzepak oraz suszone warzywa i nasiona np. dyni. Mieszankę niższej jakości możesz kupić już za 15–20 zł/25 kg. Niestety, zazwyczaj tak tanie produkty są wypełnione chemicznymi dodatkami i genetycznie zmodyfikowanymi składnikami. Jeśli chcesz chronić swój drób przed niebezpiecznymi chorobami, nie oszczędzaj na paszy. Pamiętaj, że to właśnie od podawanego pokarmu zależy jakość znoszonych jaj i mięsa.

Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej paszy, zrezygnuj z zakupów przez internet. Udaj się do doświadczonego, lokalnego sprzedawcy, który pomoże Ci znaleźć mieszankę dostosowaną do Twoich potrzeb, typu hodowli i możliwości finansowych.

REKLAMA
(rpf) jp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


iras 28 października 2021

na łączkę je wysłąć tam pasza jest najlepsz i jaja piekne zółte

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.