REKLAMA

Najlepsze pasze dla krów mlecznych

Żywienie jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących zachowania odpowiedniego poziomu zdrowia u ludzi. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zwierząt, a w tym także krów. Profesjonalna hodowla powinna skupiać się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiednich warunków do rozwoju.

2 listopada 2021 chat-icon0

REKLAMA

 

W tym procesie nie może zabraknąć właściwego żywienia, które jest absolutną podstawą w dobrze prowadzonej hodowli. Jakie pasze dla krów mlecznych będą najlepsze i czym kierować się przy ich wyborze?

Pasze dla krów mlecznych - dlaczego są tak ważne?

Hodowla zwierząt jest szczególnym pomysłem na biznes, ponieważ wymaga poświęcenia im wyjątkowej uwagi. Nie wystarczy przecież znaleźć odpowiednią przestrzeń, a następnie dostosować ją do potrzeb hodowli. Równie ważne jest przecież opracowanie właściwego planu działania, pozwalającego w dłużej perspektywie na osiąganie zadowalających rezultatów, które mogą przynieść wymierne zyski.

W przypadku profesjonalnej hodowli zwierząt praktycznie największą rolę odgrywa w tej kwestii właśnie żywienie, które ma bezpośredni wpływ na osiągane przyrosty. Bez dobrze dobranego pożywienia, jakim są pasze dla krów mlecznych, niemożliwe jest uzyskanie produktu, na którym hodowcom najbardziej zależy. Mowa tu oczywiście o mleku, cieszącym się niesłabnącą popularnością. W związku ze stałą chęcią konsumentów do pozyskiwania tego napoju, hodowcy tym bardziej czują potrzebę jeszcze większej optymalizacji działań prowadzonych w zakresie profesjonalnej hodowli krów mlecznych.

Warto podkreślić, że szczególnie ważna w tym wyjątkowym procesie jest właśnie kwestia żywienia, która ma bezpośredni wpływ na osiągane rezultaty w postaci otrzymywanych ilości mleka. Tylko właściwie dobrane pożywienie jest w stanie przyczynić się nie tylko do zachowania optymalnego poziomu produkcji mleka, ale także jego zwiększenia. Jest to możliwe szczególnie przy wyborze produktów z najwyższej półki, charakteryzujących się odpowiednim przystosowaniem do tego celu. Dobrze przygotowane mieszanki w postaci pasz dla krów mlecznych mają bezpośrednie działanie pobudzające, które może wyraźnie przyczynić się do zwiększenia dotychczasowego poziomu produkcji mleka.

Jakie pasze dla krów mlecznych? Zacznij od natury

Często profesjonalni hodowcy krów mogą zaczynać poszukiwania najlepszych produktów pośród pasz dla krów mlecznych właśnie od gotowych mieszanek. Warto jednak zaznaczyć, że tradycyjne metody karmienia tych zwierząt wcale nie są skazane na jednoznaczną porażkę. Mieszanka traw jest przecież jednym z najbardziej naturalnych sposobów żywienia krów, a więc nie może mieć negatywnego wpływu na produkcję mleka. Jednak aby tradycyjne żywienie przyniosło spodziewane efekty, konieczne jest uprzednie skomponowanie odpowiedniej mieszanki, która będzie działała stymulująco w procesie produkcji mleka. Jakie pasze dla krów mlecznych złożone z mieszanki traw będą najlepsze? W przypadku takiego żywienia warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość białka w danej roślinie. Najlepiej na tym polu przedstawia się lucerna, która w szybki i efektywny sposób może podnieść zawartość białka w całej mieszance. Dzięki takiej specyfice daną mieszankę można zaliczyć do pasz soczystych, które mają wysoce pozytywny wpływ na produkcję mleka.

Soczyste pasze dla krów mlecznych - okopowe oraz uboczne

Pasze dla zwierząt zaliczane do kategorii soczystych są zdecydowanie jednymi z najczęściej wybieranych przez rolników. Przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać z pewnością w dużej dostępności, która wynika z naturalnego charakteru tych produktów. Jakie pasze dla krów mlecznych można zaliczyć do tej kategorii? Oprócz wspomnianych wcześniej mieszanek traw, do zwiększenia produkcji mleka mogą przydać się także pasze okopowe. W skład tej grupy wchodzą rośliny takie jak buraki czy ziemniaki. Ich regularne spożywanie przez zwierzęta jest szczególnie ważne, z uwagi na wysoką objętość energetyczną. Przyjmowanie przez krowy odpowiedniej ilości energii każdego dnia bezpośrednio przekłada się na zwiększoną produkcję mleka.

Do kategorii pasz dla krów mlecznych z grupy soczystych można również włączyć szczególne produkty uboczne przemysłu spożywczego. Są to swego rodzaju odpadki, które jednak idealnie sprawdzają się jako pożywienie dla krów mlecznych. Chcesz znacząco zwiększyć produkcję mleka? Podaj swoim zwierzętom produkty takie jak wysłodki czy pulpa ziemniaczana.

Jakie pasze dla krów mlecznych? Bogate kiszonki

Idealnym uzupełnieniem pasz z grupy soczystych są pełnowartościowe kiszonki, których dobroczynnego działania nie sposób pominąć w aspekcie zwiększenia produkcji mleka. Te produkty powstają w procesie fermentacji roślin. W przypadku włączenia tego rodzaju paszy do codziennej diety zwierząt warto pamiętać o istotnej kwestii jakości takiej paszy. Tylko odpowiednio dobrane kiszonki, poddane dokładnemu procesowi kiszenia, są w stanie pozytywnie wpłynąć na proces produkcji mleka. Uzupełnienie ich o pasze stałe, takie jak zboża, jest skutecznym sposobem na poprawę osiąganych efektów w tym zakresie.

(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA

FPP: Ryzyko przejęcia polskich firm rodzinnych przez podmioty zagraniczne

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon1

Alarmujące dane przedstawiła Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rekomendująca utworzenie programu pomocowego dla przedsiębiorstw prowadzących skup i osuszanie ziarna kukurydzy od polskich rolników. Znaczna ilość suchego ziarna napłynęła od końca 2022 roku z ogarniętej wojną Ukrainy. W konsekwencji praktycznie niemożliwe stało się sprzedanie polskiego ziarna, w szczególności tego, które jest przechowywane w rękawach. Obecnie Cena suchego ziarna kukurydzy to obecnie około 800 złotych za tonę netto. Jak podkreśla FBB, opisane powyżej czynniki spowodowały, że zaległości na rzecz polskich rolników przez firm skupujące mokrą kukurydzę sięgają do 100 do 150 mln zł.

FPP proponuje następujące kryteria programu pomocowego:
- środek pomocowy: rekompensata do wysuszonego ziarna kukurydzy ok. 350 zł./t. (wg. obecnych notowań), które musiało być przechowywane ze względu na brak możliwości szybkiego zbycia (czyli ziarna nabytego po wyższych cenach),
- beneficjenci: przedsiębiorstwa skupujące i osuszające zia

REKLAMA