REKLAMA

Najmniejsza krowa świata

Redakcja - Zwierzęta
19.07.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Najmniejsza krowa Świata jest wielkości dużego psa

Hodowla krów ma znaczący wpływ na gospodarkę żywnościową i eksportową w Polsce. Krowy to niezwykle mądre stworzenia, a ich znaczenie dla ludzkości bywa często niedocenione i zapominane. Kilka miesięcy temu do mediów społecznościowych, a także telewizji państwowych dotarła ciekawa informacja z Bangladeszu. Na świat przyszła najmniejsza krowa świata.

fot, Risingbd.com / screen YouTube
REKLAMA
Najmniejsza krowa Świata jest wielkości dużego psa[/caption]

Hodowla krów ma znaczący wpływ na gospodarkę żywnościową i eksportową w Polsce. Krowy to niezwykle mądre stworzenia, a ich znaczenie dla ludzkości bywa często niedocenione i zapominane. Kilka miesięcy temu do mediów społecznościowych, a także telewizji państwowych dotarła ciekawa informacja z Bangladeszu. Na świat przyszła najmniejsza krowa świata.

Rani, czyli najmniejsza krowa świata z Bangladeszu

Informacja o narodzinach najmniejszej krowy świata pojawiła się na początku w banglijskich mediach. Szybko stała się jednak sensacją na skalę ogólnoświatową. Rani - bo tak nazywała się nasza rekordzistka - przyszła na świat w okresie pandemii. Ku niemałemu zaskoczeniu właścicieli bydła, skradła serca użytkowników portali społecznościowych, którzy nagminnie zaczęli odwiedzać gospodarstwo rolne rodziny z Bangladeszu i robić sobie zdjęcia z krową. Właścicielka była przekonana, że Rani jest mniejsza od dotychczas uznawanej rekordzistki Manikyam o prawie 10 cm. Właściciele podjęli więc decyzję, aby złożyć wniosek o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa, dzięki któremu Rani mogłaby oficjalnie stać się najmniejszą krową na świecie.

Najmniejsza krowa świata - z czego wynikała karłowatość Rani?

Osoba odpowiedzialna za lokalną służbę weterynaryjną wyjaśniła francuskiej agencji prasowej AFP, że Rani pochodzi z chowu wsobnego, inaczej nazywanego kojarzeniem krewniaczym. Chów wsobny polega na krzyżowaniu blisko spokrewnionych ze sobą osobników danego gatunku. Prowadzi on do znacznego obniżenia zmienności genetycznej danej populacji i uzyskania konkretnych profili genetycznych. Chów wsobny był działaniem, na podstawie którego tworzono np. poszczególne rasy psów. Warto zaznaczyć, że nie jest to zjawisko całkowicie negatywne z punktu widzenia naukowców. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania osobników, obserwacji procesów biologicznych zachodzących między nimi i specjalistycznych badań. W przypadku pseudohodowli chów wsobny może prowadzić do szeregu wad letalnych. Taki właśnie scenariusz spotkał rekordzistkę Rani.

Rekordzistka Rani

Rani szybko stała się gwiazdą internetu. Malutkie, wyjątkowe stworzenie wzbudziło niespodziewaną, ale ogromną i szczerą sympatię użytkowników. Rani zgromadziła na terenie gospodarstwa masę turystów, chcących zobaczyć ją na żywo. Życie krowy z Bangladeszu nie trwało jednak długo. Mimo kompleksowej opieki weterynaryjnej, zastrzyków hormonalnych i szeregu środków medycznych, Rani nie udało utrzymać się przy życiu. Mierzyła około 50 cm wysokości, ważyła 26 kg, a właściciele mogli nosić ją na rękach. Rani nie doczekała również oficjalnego wyróżnienia i wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Informacja o zaakceptowaniu wniosku przez organizację dotarła do właścicieli ponad miesiąc po jej śmierci. Mimo że krowa zmarła zanim informacja o zatwierdzeniu pobicia rekordu została przekazania do wiadomości publicznej, Rani obecnie uważana jest za najmniejszą krowę świata. Jej krótkie, ale wyjątkowe życie, było zarówno dla właścicieli, jak i użytkowników internetu elementem wywołującym radość w trudnym okresie pandemii.

Najmniejsza krowa świata | Bangladesz - sensacja w dobie koronawirusa

Nie ulega wątpliwości, że Rani nieintencjonalnie powodowała zagrożenie dla setek tysięcy ludzi. Okres pandemii, a także szereg restrykcji podejmowanych w celu minimalizacji rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, nie zatrzymał ciekawych internautów przed zobaczeniem wyjątkowego zwierzęcia. Ludzie pokonywali ogromne odległości tylko po to, aby zobaczyć Rani na żywo i zrobić jej zdjęcie. Właściciele gospodarstwa rolnego w Bangladeszu nie spodziewali się takiego zainteresowania. Tłumy turystów stały się niedługo potem nie tylko niebezpieczne dla zdrowia ludzi, ale i samej Rani, która i tak borykała się z szeregiem chorób oraz deformacji.

Najmniejsza, żyjąca krowa świata

Rani pobiła rekord Guinnessa i jest oficjalnie uznawana za najmniejszą krowę, jaka kiedykolwiek urodziła się na świecie. W Indiach w stanie Kerala żyje jednak niewiele większa od Rani krowa o imieniu Manikyam. Zanim Rani przyszła na świat, to właśnie Manikyam posiadała tytuł najmniejszej krowy świata. Zyskała go w 2014 roku. W przeciwieństwie do Rani, Manikyam nie posiada żadnych deformacji i wad genetycznych. Właściciel kupując zwierzę nie miał pojęcia, że w przeciwieństwie do innych osobników, po prostu nie urośnie.

Fakt, że Rani nie doczekała oficjalnego utytułowania, był bolesny nie tylko dla właścicieli zwierzęcia, ale również użytkowników portali społecznościowych, którzy uważnie obserwowali jej dalsze losy. Internauci czekali na decyzję organizacji, odpowiadającej za oficjalne uznanie rekordu i wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Właściciel zwierzęcia podczas wywiadów prasowych wspominał, że mimo śmierci Rani cieszy się, że zyskała należyty jej tytuł. Wyjątkowość Rani sprawiła, że trudno było im pogodzić się z jej stratą. Przywołuje ona jednak pozytywne wspomnienia, a krążące po internecie zdjęcia krowy, nadal budzą sympatię i powodują uśmiech na twarzy wśród tysięcy internautów.

(rpf) 

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA