REKLAMA

Najszybszy traktor na świecie

Niesamowite osiągi w świecie motoryzacji to już niemal codzienność. Kolejne samochodowe koncerny uczestniczą w wyścigu, czyje auto będzie najszybsze, najlepsze, najbardziej ekonomiczne czy najmocniejsze.

fot. JCB
Redakcja - Technika 02.12.2021 chat-icon1

REKLAMA
Rezultatami tej rywalizacji są takie super auta, jak Bugatti Chiron 300+, którego prędkość maksymalna wynosi ponad 400 km/h, a ilość koni mechanicznych dobiega do 1600 lub Hyundai Iconic z napędem hybrydowym, który spala jedynie 900 ml paliwa na kilometr.

Spis treści

1. Marka JCB - jak to się wszystko zaczęło

2. Najszybszy traktor na świecie

3. Fastrac Two najszybszym traktorem na świecie

Jednak nie tylko projektanci samochodów chcą bić kolejne rekordy za pomocą kolejnych modeli. W świecie rolników również istnieją maszyny mogące się pochwalić niezłymi osiągami, które przewyższają niejeden samochód. Najdroższym traktorem na świecie jest Case Quadtrac, który posiada aż 600 KM, jego waga wynosi 25 ton, a cena w przeliczeniu to 2.160.000 zł. Mianem największego może pochwalić się Big Bud 16V-747 o masie przekraczającej 50 ton, 9 metrach szerokości oraz 1100 KM pod maską. Natomiast najszybszy stanowi JCB Fastrac Two - na liczniku potrafi pokazać prawie 250 km/h i to właśnie o nim chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć.

Marka JCB - jak to się wszystko zaczęło

Miejsce narodzin tego giganta stanowi mały, wynajmowany przez Josepha Cyrila Bamforda  garaż w Uttoxeter w hrabstwie Staffordshire na zachodzie Anglii. To właśnie tam w październiku 1945 roku powstał pierwszy produkt - samowyładowczą przyczepę. Bamford zespawał ją ze stalowej blachy, która była częścią schronu przeciwlotniczego za pomocą zestawu spawalniczego za 2,5 funta. Sprzedał ją na pobliskim targu za 45 funtów. Co ciekawe, udało się ja odzyskać i można ją oglądać, ponieważ stanowi atrakcję w głównej siedzibie firmy.

Przez kolejne lata firma nabierała na wielkości, a tym samym na znaczeniu. W 1950 roku Bamford przeniósł działalność wraz z sześcioma pracownikami do starej fabryki sera w Rochester, a rok później maszyny otrzymały charakterystyczny żółty kolor nadwozia.

1953 rok był przełomowy, ponieważ swój debiut miał flagowy sprzęt marki - koparko-ładowarka. Natomiast już jedenaście lat później firma miała na koncie sprzedaż już 3 000 takich urządzeń. 1979 również niósł ze sobą wielkie zmiany, ponieważ firma po raz pierwszy wyszła poza granice Anglii. Pierwszym państwem, które miało okazję zobaczyć produkcję maszyn JCB były Indie. Dalej współpracę nawiązywano lawinowo - kolejne w kolejce były Japonia, Stany Zjednoczone, Brazylia, Niemcy oraz Chiny, a w Indiach otwarte są aż cztery zakłady produkcyjne.

To wszystko zaowocowało faktem, że dziś firma Josepha Cyrila Bamforda jest rozpoznawalna na całym świecie, a inicjały stanowiące nazwę przedsiębiorstwa stały się jednocześnie synonimem koparko-ładowarek. Pod nadzorem Anthony’ego Bamforda będącego synem założyciela, zatrudnionych jest aż 11 tysięcy pracowników, a przychody firmy oscylują wokół 314 milionów funtów rocznie.

Najszybszy traktor na świecie

Poza utrzymaniem od piętnastu lat, pozycji światowego lidera na rynku maszyn budowlanych i rolniczych, korporacja JCB ma także inne niebywałe osiągnięcie. Jednym z nich jest wyprodukowanie najszybszego traktora na świecie.

Fastrac Two został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa po tym, jak na pasie lotniska Elvington w Yorkshire został rozpędzony do niesamowitej maksymalnej szybkości 247,5 km/h. Drugi przejazd był nieco wolniejszy, dlatego do Księgi wpisano uśredniony wynik 217,6 km/h. Niejeden samochód nie może pochwalić się choć zbliżonym wynikiem do tej maszyny. Za kółkiem usiadł prezenter telewizyjny, mechanik oraz były motocyklista rajdowy - Guy Martin.

Zabójczo prezentują się również liczby dotyczące średniego spalania tego demona prędkości. Jeden galon paliwa wystarczy na przejechanie jedynie pięciu mil. Przeliczając na polskie standardy, spalanie wynosi 56,5 l/100 km! Biorąc pod uwagę cenę paliwa w Polsce, niejednego rolnika płatność na stacji przyprawiłaby o zawał.

Co ciekawe, jak sama nazwa wskazuje, Fastrac Two stanowi drugi pojazd marki JCB tego typu. Pierwszym jest Fastrac One i ma na koncie nieco mniejsze, choć również zadowalające osiągnięcia. Maksymalna prędkość traktora wynosi 166,7 km/h, co stanowi poprzedni rekord. W porównaniu do młodszego brata Fastrac Two waży mniej o 2,5 tony, posiadając i tak już sporą masę pięć ton. Otrzymał także większy, aż sześciocylindrowy silnik Diesla o pojemności 7,2 l. Niesamowita moc serca tej maszyny pozwala na uwolnienie więcej niż 1000 KM oraz 2500 Nm momentu obrotowego. Fastrac Two w porównaniu do fabrycznych modeli posiada także sześciobiegową ręczną skrzynię biegów. Zmiany nie ominęły także nadwozia - otrzymało bardziej opływowe kształty mające na celu zmniejszenie oddziaływania oporu aerodynamicznego na traktor.

Fastrac Two najszybszym traktorem na świecie

Biorąc pod uwagę prędkość, jaką potrafi rozwinąć ta maszyna, całkiem zasłużenie znalazła swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Jesteśmy pewni, że to nie ostatni najlepszy na świecie wynik wykręcony w świecie rolniczej motoryzacji przez zespół należący do korporacji Josepha Cyrila Bamforda.

(rtr) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


maciej 19.12.2021

kiedys na fotoradarze złapali w polsce traktor co mial niby 150 jechac hehe wiec moze by pokonal ta zółta blyskawice

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA