Największa w Polsce konferencja dot. precyzyjnego rolnictwa wystartowała!
I to z naprawdę mocnym akcentem na start: wśród pierwszych wystąpień tematyką były m.in. satelitarne propozycje dla rolnictwa czy sztuczna inteligencja wykorzystywana w gospodarstwie. Rolnictwo 4.0 to tutaj nie tylko hasło – to konkretne rozwiązania, które są w zasięgu ręki.

I to z naprawdę mocnym akcentem na start: wśród pierwszych wystąpień tematyką były m.in. satelitarne propozycje dla rolnictwa czy sztuczna inteligencja wykorzystywana w gospodarstwie. Rolnictwo 4.0 to tutaj nie tylko hasło – to konkretne rozwiązania, które są w zasięgu ręki.

Valmet 6100 – nieco zapomniany, ale wciąż robiący wrażenie 34-latek

Gospodarstwo przyszłości – sprawdź co możesz wdrożyć już dziś.
Praktycznie – na start

Rolnictwo precyzyjne, czyli klucz do zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju w gospodarstwach rolnych

Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
Drugi dzień konferencji już od początku jest pełen prelekcji dot. „futurystycznych” rozwiązań, które, tak naprawdę, wcale nie są aż tak odległą przyszłością. Tym, które wykorzystywane jest już stosunkowo od dawna, ale wciąż niesie ze sobą nowe możliwości wykorzystania, jest sygnał satelitarny w rolnictwie precyzyjnym.
- Nowe rozwiązania elektroniczne mają na celu poprawić wydajność maszyny – podkreślał Christian Messinger z firmy Claas. - Satelitarny system korekcyjny Satcor, to nowość – przedpremiera, którą prezentujemy na konferencji w Kamieniu Śląskim. Dokładność śladu i precyzja podczas pracy z nim jest do 5 cm. Jest tu zastosowany system AutoSeed – system inicjalizacji systemu korekcyjnego, którego uruchomienie po włączeniu maszyny trwa do kilku/kilkunastu minut, ale po zatrzymaniu i ponownym ruszeniu maszyny zajmuje to już tylko ok. 60 sek – mówił.

Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
Drugi z nowych zastosowanych tu systemów, pozwala na szybki powrót do pracy nawet, jeśli podczas przejazdu stracimy sygnał satelitarny – trwa to do 2 minut. Do 2020 roku firma Claas zapowiada całkowite zrezygnowanie z systemu Omnistar, od teraz będzie to Satcor. Oficjalna premiera tego systemu ma być podczas tegorocznych targów Sima we Francji.

Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Prof. nadzw. dr hab. inż. Jacek Reiner z Politechniki Wrocławskiej podjął temat sztucznej inteligencji w rolnictwie. Jak mówił, nawet czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak często jest ona już wykorzystywana w gospodarstwach na całym świecie, również w Polsce. Trwają też prace nad kolejnymi maszynami. - Mamy łatwość pozyskiwania danych, jest ich coraz więcej. Tak naprawdę mamy ich dużo za dużo, bo nawet nie wiemy, co z nimi zrobić. Mamy większe zasoby obliczeniowe i pamięciowe, a nie umiemy jeszcze pisać takich programów, które pozwoliłyby wykorzystywać te możliwości – mówił profesor Jacek Reiner.
Co prawda częściowo wykorzystujemy je już w automatyzacji pracy w gospodarstwie, np. w robotach udojowych, czy systemach inteligentnych systemów w maszynach, które dzięki sensorom, kamerom i wgranemu programowi, czyli właśnie tej sztucznej inteligencji, potrafią rozpoznać na polu przeszkody, rodzaj plonu, odnotować i przetworzyć informacje o uszkodzonych roślinach, itp.
- Mamy niedobory ludzi i tutaj sieć sztucznej inteligencji znajduje swoje zastosowanie. Możemy więc automatyzować pracę, ale też ją optymalizować - zauważył profesor Reiner.
Z kolei dzięki nowemu rozwiązaniu, którym jest Protokół Transportu Zbioru, możliwe jest śledzenie i pełne udokumentowanie ścieżki przebiegu produkcji polowej. Co to dokładnie oznacza i co nam to daje? Po pierwsze, nowe rozwiązanie umożliwia pełną dokumentację polową, zwiększa bezpieczeństwo żywności, optymalizuje logistykę zbioru i odbioru plonów, a więc też ułatwia rozliczanie usługobiorców. Przede wszystkim jednak, główną funkcją Protokołu Transportu Zbiorów systemu 365Active, jest pełne zestawienie zebranych plonów z poszczególnych pól (a nawet ich fragmentów). W zestawieniu tym są nawet informacje dot. ilości plonów i jego parametrach (np. zawartości suchej masy).

Stare ale jare: Ursus 1614
Nowe rozwiązanie od 365FarmNet zostało wyróżnione Złotym Żurawiem Rolnictwa tegorocznych Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie.
Wszystko co dobre… szybko się kończy – konferencja na półmetku

Fendt 313 Vario – komfort w polu i na drodze
(rtr) Renata Struzik

Zadbaj o opryskiwacz przed zimą

Deutz-Fahr AGROTRON 6165 – solidna technika i design od Giugaro
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.