Największe zagrożenia w uprawie kalafiora. Czy znasz trzy najważniejsze?
Verimark skutecznie chroni rozsady upraw kapustnych i uprawy truskawki przed żerowaniem groźnych szkodników
Największe wyzwania w uprawie kalafiora związane są z dynamicznie postępującymi zmianami klimatu. Z jednej strony deszczowa pogoda, sprzyja występowaniu kiły kapusty. Z drugiej strony upalne lato ogranicza możliwość budowania przez rośliny obfitego plonu. Dodatkowo, pojawiają się trudności w samej ochronie roślin. / artykuł partnera

Verimark skutecznie chroni rozsady upraw kapustnych i uprawy truskawki przed żerowaniem groźnych szkodników[/caption]
Największe wyzwania w uprawie kalafiora związane są z dynamicznie postępującymi zmianami klimatu. Z jednej strony deszczowa pogoda, sprzyja występowaniu kiły kapusty. Z drugiej strony upalne lato ogranicza możliwość budowania przez rośliny obfitego plonu. Dodatkowo, pojawiają się trudności w samej ochronie roślin. / artykuł partnera

Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach – co stosować?
Wzrost temperatur, powoduje rozprzestrzenianie się szkodników na nowe obszary, jak również ogranicza możliwość stosowania niektórych substancji czynnych. Jak sobie radzić z tymi wyzwaniami? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Dobrze zaplanowana produkcja kalafiora to klucz sukcesu
Jednym z największych wyzwań w uprawie kalafiora jest dobrze zaplanowana produkcja tej rośliny. Decyzje podejmowane już na etapie wyboru nasion mają wpływ na całą późniejszej ekonomikę produkcji. Odmiany kalafiora powinny być dobrane odpowiednio do warunków uprawy. Należy decydować się na te, które nie wydłużą okresu wegetacji. Wydłużony okres wegetacji oznacza zwiększone koszty produkcji, które wynikają z m. in. z poniesionych nakładów na wieloetapowy zbiór oraz ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami.

Bruksela ugina się przed protestami – wstrzymuje planowane ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin
reklama
Rosnąca presja ze strony szkodników
Ocieplenie klimatu spowodowało rozszerzenie geograficznego występowania różnych gatunków szkodników. Z tego powodu, producenci rolni muszą mierzyć się z powszechnym występowaniem nowych i groźnych szkodników, w tym mączlika warzywnego. Kolejny problem stanowią ograniczenia w dostępności środków ochrony roślin na rynku krajowym oraz europejskim. Komisja Europejska sukcesywnie wycofuje z obrotu kolejne substancje czynne, jednak nie oferuje w zamian żadnych innych rozwiązań. Sytuacji nie ułatwia również fakt, że większość dostępnych na rynku substancji czynnych najskuteczniej działa w temperaturze około 20˚C.
Jak zwalczać śmietkę kapuścianą i inne trudne szkodniki w uprawie kalafiora?
Obecnie, na rynku dostępna jest niewielka liczba preparatów, które skutecznie zwalczają śmietkę kapuścianą. Niestety, część z nich nie zapewnia skutecznej i długotrwałej ochrony przed szkodnikami od najwcześniejszych faz. Godny uwagi i polecenia jest produkt Verimark®, który zawiera substancję czynną Cyazypyr. Verimark® nie tylko szybko hamuje żerowanie szkodników, ale również redukcje stres i poprawia wigor roślin w krytycznych okresach ich wzrostu i rozwoju.

Rola środków ochrony roślin w zrównoważonym rolnictwie
(rup) artykuł partnera

Komisja Europejska zdecydowała o wsparciu dla producentów kalafiorów i brokułów
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
specyficzne warzywo i uprawa ale jak już się ogarnie to oki