REKLAMA

Nakaz sanitarnego odstrzału dzików

Główny Lekarz Weterynarii otrzymał od ministra rolnictwa nakaz przyspieszenia podpisywania umów z kołami łowieckimi.Nakaz dotyczy umów z kołami łowieckimi w sprawie sanitarnego odstrzału dzików na podlasiu.

14 marca 2016 chat-icon1

REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii otrzymał od ministra rolnictwa nakaz przyspieszenia podpisywania umów z kołami łowieckimi. Nakaz dotyczy umów z kołami łowieckimi w sprawie sanitarnego odstrzału dzików na podlasiu.

Umowy z mają być podpisywane przez powiatowych lekarzy weterynarii. Sprawa nie podlega negocjacji z kołami łowieckimi, będą podejmowane decyzje, których efektem ma być natychmiastowe rozpoczęcie odstrzału dzików. Takie decyzje są wydne i w tym kierunku będziemy szli - stwierdził wieceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Powodem takiego trybu postępowania są skargi rolników, którzy alarmują o opóźniającym się odstrzale w podlaskich kołach łowieckich. Do odstrzału sanitarnego ma pójść łącznie 40 000 dzików. Ma to być główna metoda walki z ASF (afrykański pomór świń). Łączny koszt operacji wyniesie 18 milionów złotych.

Decyzja o sanitarnym odstrzale świń została podjęta przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jeszcze w lutym. Celem tego działania jest potrzeba zmniejszenia populacji dzików z obecnego zagęszczenia wynoszącego 1 sztukę na kilometr kwadratowy do 0,5 sztuki. Populacja zostanie więc zmniejszona o połowę. Polowania odbędą się na odcinku 50 kilometrów wdzłóż granicy w Ukrainą i Białorusią.

(dzw)
fot. fotolia


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Józef 16 marca 2016

I bardzo dobrze. Powinno to być wykonane już dużo wcześniej.

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Minister Telus: Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48% nadwyżki zboża

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon2

– Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48 proc. nadwyżki zboża – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który dodał, że już wkrótce dostępna będzie nowa linia kredytowa dla podmiotów skupowych, które będą skupować zboże i owoce miękkie od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Kredyty w wysokości do 40 milionów złotych będą mogły uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, mające zdolność kredytową, a oprocentowanie będzie wynosić tylko 2 proc. Szacunkowy koszt dla Budżet państwa będzie to kosztować około 370 mln złotych.

Propozycja dotyczy skupu zboża od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. i skupu owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września 2023 r.

– Jak wiele programów, tak i ten czeka na notyfikację Komisji Europejskiej – dodał minister.

Kontrola fitosanitarna… kombajnu

Redakcja 22 maja 2023 chat-icon1

Przeważnie przedmiotem eksportu są świeże warzywa i owoce, a także różnorodny asortyment roślin do sadzenia czy też produkty z drewna. Świadectwo fitosanitarne może być wydane również na żądanie kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) dla używanych maszyn rolniczych eksportowanych z Polski do tego kraju.

Celem przeprowadzonej kontroli w tej konkretnej sytuacji jest zapewnienie, że materiał roślinny, gleba czy szkodniki nie zostaną zawleczone z Polski do kraju eksportu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że do grona krajów wymagających świadectwa fitosanitarnego na używane maszyny rolnicze od 1 marca 2023 dołączyła Turcja.

- Inspektorzy oddziału Świebodzin musieli się zmierzyć z kontrolą kombajnu zbożowego wraz z

REKLAMA