REKLAMA

Nakaz sanitarnego odstrzału dzików

Redakcja - Zwierzęta
14.03.2016
chat-icon 1

Główny Lekarz Weterynarii otrzymał od ministra rolnictwa nakaz przyspieszenia podpisywania umów z kołami łowieckimi.Nakaz dotyczy umów z kołami łowieckimi w sprawie sanitarnego odstrzału dzików na podlasiu.

REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii otrzymał od ministra rolnictwa nakaz przyspieszenia podpisywania umów z kołami łowieckimi. Nakaz dotyczy umów z kołami łowieckimi w sprawie sanitarnego odstrzału dzików na podlasiu.

Umowy z mają być podpisywane przez powiatowych lekarzy weterynarii. Sprawa nie podlega negocjacji z kołami łowieckimi, będą podejmowane decyzje, których efektem ma być natychmiastowe rozpoczęcie odstrzału dzików. Takie decyzje są wydne i w tym kierunku będziemy szli - stwierdził wieceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Powodem takiego trybu postępowania są skargi rolników, którzy alarmują o opóźniającym się odstrzale w podlaskich kołach łowieckich. Do odstrzału sanitarnego ma pójść łącznie 40 000 dzików. Ma to być główna metoda walki z ASF (afrykański pomór świń). Łączny koszt operacji wyniesie 18 milionów złotych.

Decyzja o sanitarnym odstrzale świń została podjęta przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jeszcze w lutym. Celem tego działania jest potrzeba zmniejszenia populacji dzików z obecnego zagęszczenia wynoszącego 1 sztukę na kilometr kwadratowy do 0,5 sztuki. Populacja zostanie więc zmniejszona o połowę. Polowania odbędą się na odcinku 50 kilometrów wdzłóż granicy w Ukrainą i Białorusią.

(dzw)
fot. fotolia

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Józef 16.03.2016

I bardzo dobrze. Powinno to być wykonane już dużo wcześniej.

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA