Nawożenie to najważniejszy czynnik plonotwórczy roślin
W produkcji roślinnej najważniejszym czynnikiem plonotwórczym jest odpowiednie nawożenie. Jest to jeden z najdroższych zabiegów i powinno się go stosować umiejętnie.
W produkcji roślinnej najważniejszym czynnikiem plonotwórczym jest odpowiednie nawożenie. Jest to jeden z najdroższych zabiegów i powinno się go stosować umiejętnie.
Efektywne stosowanie nawozów wiąże się z pewnymi zasadami:
Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
– odpowiednia ilość środka
– właściwy czas
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
– odpowiedni sposób
Dodatkowo potrzebna jest wiedza dotycząca zapotrzebowania przez konkretne rośliny
Całkowite wyeliminowanie strat składników pokarmowych dostarczanych z nawozami niestety nie jest możliwe. W dużej mierze ograniczeniu ich występowania może towarzyszyć stosowanie zasad dobrej praktyki nawożenia, które gwarantuje także oszczędne i przyjazne dla środowiska zarządzenie nawożeniem.
Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?
Ubytek składników pokarmowych z gleby po części jest jest skutkiem wypłukiwania ich w głąb profilu glebowego. W największym jednak stopniu, składniki te pobierane są przez rośliny i wynoszone wraz z plonem roślin uprawianych bezpośrednio na polu.
Bez tych składników plonowanie i jakość produktów roślinnych byłby znacznie pogorszony. Należy tez pamiętać, że oprócz podstawowych makroelementów zawartych w glebie, nie możemy dopuścić także do deficytu mikroelementów. Niedobór ich może zakłócić właściwe pobieranie innych składników przez co ograniczy to plonowanie roślin.
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
W związku z powyższym nadrzędnym celem nawożenia jest zaspokajanie potrzeb pokarmowych roślin, dzięki którym mogą one wydać wysokie i dobrej jakości plony. Drugorzędna funkcja nawożenia polega na utrzymaniu średniej (optymalnej) zawartości składników pokarmowych w glebie.
Do nawożenia pól możemy stosować:
– nawozy naturalne (obornik, gnojówka, gnojowica, nawozy zielone, resztki pożniwne)
– nawozy sztuczne (potasowe, fosforowe, azotowe, wapniowe i wszystkie inne zawierające w sobie makro i mikroelementy)
Jaki nawóz pod owies?
(ru) tl
Top 5 portali randkowych dla rolników
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.