REKLAMA

New Holland traci pozycję lidera – John Deere triumfuje

Redakcja - Technika
12.02.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Od lat kolor niebieski mocno stał na pierwszym miejscu podium rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce, bowiem to New Holland trwał tam niezmiennie, a jego udziały w rynku były poza zasięgiem innych marek.

REKLAMA

Od lat kolor niebieski mocno stał na pierwszym miejscu podium rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce, bowiem to New Holland trwał tam niezmiennie, a jego udziały w rynku były poza zasięgiem innych marek.

Sukcesywnie od początku 2022 roku zmniejszał się dystans pomiędzy zajmującym pierwsze miejsce New Hollandem a znajdującą się na drugim miejscu marką John Deere. Różnica ta była już tylko symboliczna w poprzednim miesięcznym podsumowaniu za grudzień ubiegłego roku, ostatecznie w styczniu 2023 szala zwycięstwa przeważyła na korzyść marki New Holland.

Według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK, na rynku nowych ciągników rolniczych w styczniu 2023 roku odnotowano wynik gorszy o 1% (7 sztuk) gorszy niż w styczniu 2022 roku, a ilość zarejestrowanych w pierwszym miesiącu 2023 roku wyniosła 712 sztuk. Mamy więc do czynienia z wyhamowaniem spadków, a najbliższe notowanie za luty, które otrzymamy na początku marca, pokaże z jakim trendem będziemy mieć do czynienia. Obecnie trudno ocenić czy będzie to dalsze pogłębianie spadków, stagnacja, a być może sytuacja na rynku poprawi się do tego stopnia, że będziemy mieć do czynienia ze wzrostami.

Tak jak już wspomnieliśmy, na podium rynku nowych ciągników rolniczych nastąpiła zmiana, liderem rejestracji za styczeń 2023 jest John Deere, który wyparła z tej pozycji markę New Holland. John Deere, aby zapewnić sobie zwycięstwo zarejestrował w tym miesiącu 113 nowych ciągników rolniczych, czyli 23 sztuki więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jest to też wynik dający marce John Deere 15,9% udziału w rynku, tj. 3.4 punktu procentowego więcej niż w styczniu 2022 roku.

Na drugim miejscu po spadku z pozycji lidera jest marka New Holland, której zarejestrowano w styczniu 2023 roku 112 nowych ciągników rolniczych, a to wynik o 29 sztuk słabszy niż w styczniu 2022 roku. Udziały marki New Holland w rynku za styczeń 2023 roku wyniosły 15,7%.

Podium zamyka marka Kubota z 98 sztukami zarejestrowanych maszyn, tj. o 1 szt. więcej niż przed rokiem. Udziały marki Kubota w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 13,8%.

Tuż poza podium, na czwartym miejscu uplasowała się marka Deutz Fahr, której udało się zarejestrować w styczniu 2023 roku 69 sztuk nowych ciągników rolniczych. Jest to wzrost o 32 sztuki wobec stycznia 2022 roku, a udziały tej marki w rynku to 9,7%.

Pierwszą piątkę zamyka marka Case IH z 53 rejestracjami i 7,4% udziałów w rynku nowych ciągników rolniczych.

Kubota w styczniu 2023 roku była liderem w najniższych kategoriach mocy do 50 KM, w kategorii od 51 do 100 KM liderem jest New Holland, a w kategorii do 100 do 140 KM pierwsze miejsce przypadło marce Deutz Fahr. Dwóch liderów mamy w kategorii nocy wynoszącej od 141 do 200 KM, jest to New Holland i John Deere, który jest liderem również w kategorii powyżej 200 KM.

W styczniu 2023 roku najwyższa średnia moc nowo rejestrowanych rolniczych była w województwie warmińsko-mazurskim i wynosiła 183,6 KM. Średnia moc wynosząca 166,8 KM została odnotowana w województwie lubelskim, a ciągniki o najniższej mocy wynoszącej średnio 81,2 KM rejestrowano w województwie małopolskim.

W styczniu 2023 roku średnia moc nowo rejestrowanych ciągników rolniczych najwyższa była w województwie warmińsko-mazurskim i wynosiła 183,6 KM., w województwie lubelskim było to 166,8 KM, a ciągniki o najniższej mocy (średnia – 81,2 KM) rejestrowano w województwie małopolskim.

(rtr) pp / Źródło: CEPIK/ PIGMiUR

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA