REKLAMA

Nie lekceważ wad wzroku

Redakcja - Zdrowie
22.08.2016
chat-icon 0

Odpowiednia ostrość widzenia jest istotna nie tylko w trosce o zdrowie oczu, lecz również w przypadku naszego i naszych bliskich bezpieczeństwa.

fotolia
REKLAMA

Odpowiednia ostrość widzenia jest istotna nie tylko w trosce o zdrowie oczu, lecz również w przypadku naszego i naszych bliskich bezpieczeństwa.

Jadąc samochodem słabo widzisz pojawiające się przed sobą znaki drogowe, a nazwy miast możesz odczytać dopiero w momencie zbliżania się do tablicy? A może czytając musisz oddalać gazetę, aby dostrzec małe litery? Za każdym razem wytężasz wzrok mrużąc oczy? To znak, że czas wybrać się do okulisty.

Niekorygowana wada wzroku obniża jakość życia, powoduje dyskomfort, może z czasem skutkować chorobami oczu, takich jak zaćma. Pogorszenie widzenia może również być przyczyną wypadków, na które szczególnie narażeni są rolnicy, mając na co dzień kontakt z maszynami. Dlatego regularne korygowanie wzroku jest tak ważne.

Czasami nie jesteśmy świadomi istniejącego problemu dopóki nie poddamy się badaniu wzroku. Często dopiero po założeniu okularów czy szkieł odkrywamy, jak słabo widzieliśmy. Niekorygowane zmiany postępują, co prawda nie dają znać o sobie od razu, ale wieloletnie zaniedbania mogą doprowadzić do nieodwracalnych schorzeń i wymagać niekiedy skomplikowanego leczenia.

Pamiętajmy, że okulary korekcyjne to nie wszystko. Równie ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV, zwłaszcza, gdy długo przebywamy w towarzystwie palącego słońca – na polu, prowadząc ciągnik, kombajn, samochód. Warto również pamiętać o okularach ochronnych podczas prac zagrażających oczom, takim jak piłowanie czy szlifowanie, kiedy istnieje ryzyko uszkodzenia oka odłamkiem metalu.

Często oczy cierpią z powodu nadmiernego wysuszenia, są podrażnione pyłem, kurzem, środkami chemicznymi, wysoką temperaturą. Warto wówczas sięgnąć po tzw. sztuczne łzy – nawilżające krople przynoszące ulgę w zaczerwienieniu, przekrwieniu, pieczeniu oczu. Zwłaszcza niezbędne stają się one dla osób po 50 roku życia, kiedy na skutek spadku naturalnych hormonów wysychanie rogówki oka staje się codziennym problemem.

Nie zapominajmy o badaniu wzroku dzieciom. Dobra ostrość widzenia pełni bowiem niezmiernie ważną rolę w poznawaniu świata, dlatego pierwsze takie badanie należy przeprowadzić w wieku 3 lat. Nieodzowne jest ono również przed rozpoczęciem szkoły. Pamiętajmy, że problemy ze wzrokiem mogą przełożyć się na problemy z nauką i zniechęcić do zgłębiania wiedzy. Nie utrudniajmy zatem naszym dzieciom tego startu.

(rz) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA