REKLAMA

Nie ma możliwości zniesienia okresów ochronnych dla zajęcy

Pomimo, że udało się powstrzymać spadek liczebności zająca, resort środowiska nie widzi możliwości zniesienia okresów ochronnych na te zwierzęta. Jak podkreśla Ministerstwo Środowiska, działanie takie mogłoby doprowadzić do ponownego regresu tego gatunku.

fotolia
4 lipca 2019 chat-icon0

REKLAMA

Sprawa dotyczy pisma samorządu rolniczego z dnia 4 lutego 2019 r. wystosowanego do Ministerstwa Środowiska w sprawie wpisania zajęcy na listę zwierząt łownych bez okresów ochronnych. W odpowiedzi z 19 czerwca br. czytamy:

„Departament Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska wyjaśnił, że istniejące dane statystyczne wskazują, że w latach 1995-2012 znacząco zmalała liczebność zająca. W związku z powyższym dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich podejmowali działania mające na celu odbudowanie liczebności populacji zająca w skali kraju.

Obecnie od kilku lat liczebność tych zwierząt utrzymuje się na stałym poziomie. Wiosną 2018 r. ich liczba w skali kraju wynosiła 783,3 tys. osobników. Jednocześnie zwierzęta te są przedmiotem gospodarki łowieckiej i corocznie planowane są określone limity odstrzału tego gatunku.

Ponadto dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich podejmują także działania na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny drobnej, w tym zajęcy, co przekładać się może na zmniejszenie szkód wyrządzanych przez te zwierzęta w uprawach rolnych.

Z uwagi na fakt, że udało się powstrzymać spadek liczebności zająca resort środowiska nie widzi możliwości zniesienia okresów ochronnych na te zwierzęta. Działanie takie mogłoby doprowadzić do ponownego regresu tego gatunku. Ponadto za zniesieniem okresów ochronnych nie przemawiają także inne względy np. wynikające z potrzeby ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Mając na uwadze, że lokalnie zające mogą powodować szkody, które są uciążliwe dla indywidualnych rolników, resort zwraca uwagę, że w czasie trwania okresu polowań na zające można wpływać na ograniczenie szkód w drodze polowania przez nawiązanie współpracy z lokalnym kołem łowieckim.

Jednocześnie każdy właściciel upraw może wystąpić z wnioskiem do właściwego terytorialnie marszałka województwa na podstawie art. 9 a ustawy - Prawo łowieckie o wydanie zezwolenia na płoszenie zwierząt łownych w celu ochrony upraw przed szkodami”.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor 20 maja 2023 chat-icon2

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.

New Holland T4.75 S – innowacyjny ciągnik o doskonałych osiągach?

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon5

New Holland T4.75S jest uniwersalną maszyną rolniczą, która sprawdzi się w gospodarstwach o bardzo różnym profilu produkcyjnym. Ciągnik jest dostępny w kilku wariantach mocy silnika, ma dobry stosunek ceny do jakości i wiele dodatków, które zadowolą najbardziej wybrednego klienta.

Traktor wyróżnia się 4 zaworowym silnikiem z 3 cylindrami, mocnym układem hydraulicznym oraz przekładnią mechaniczną, którą można wybrać spośród kilku wariantów.

Dużym plusem jest niezwykle wygodna kabina kierowcy z bardzo szerokim kątem widzenia. Linia tego  ciągnika rolniczego wpływa więc nie tylko na jego wygląd i estetykę, ale również na komfort pracy na co dzień.

Co nowego zaprezentowano w ciągniku New Holland T4.75S?

Ciągnik New Holland T4.75S to maszyna przeznaczona do gospodarstw hodowlanych. Jednocześnie ze względu na ilość zastosowań równie dobrze sprawdzi się jak

REKLAMA