REKLAMA

Niemal 100-kilogramowa bomba lotnicza znaleziona podczas prac polowych

Redakcja
04.06.2024
chat-icon 0

Pozostałości po działaniach wojennych, które zakończyły się w Polsce niemal 80 lat temu, nadal są odnajdywane między innymi podczas prac polowych.

REKLAMA

27 maja, tuż po godzinie 18:00 do Komendy Powiatowej Policji we Włodawie wpłynęło zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu podczas prac polowych w miejscowości Różanki (województwo lubelskie, powiat włodawski, gmina Włodawa).

Na miejsce zgłoszenia zostali wysłani policjanci, którzy na zmianę z druhami z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Różance zabezpieczali miejsce niewybuchu przed osobami postronnymi do czasu gdy miejscu pojawił się patrol saperski.

- Saperzy rozpoznali niewybuch jako bombę lotniczą pochodzącą najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i bezpiecznie go usunęli. Znalezisko miało 63 centymetry długości. Niewybuch ważył blisko 100 kilogramów – informuje aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa.

Pamiętajmy o tym, że nasze lasy i ziemie kryją w sobie wiele pamiątek dawnych czasów z uwagi na skorodowanie mogą więc wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie, a nawet przy zwykłym dotknięciu. Policjanci przypominają, że aby nie zrobiły nikomu krzywdy, muszą się nimi zająć fachowcy. Dlatego właśnie nigdy nie wyciągajmy samodzielnie z ziemi podejrzanych przedmiotów. Nie należy ich rozbierać i pod żadnym pozorem nie wrzucać do ognia. Wybuch może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo.

W przypadku znalezienia przedmiotów przypominających granat lub jakikolwiek pocisk, nie dotykajmy go, a o każdym przypadku znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

(rpf) Źródło: KPP Włodawa

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA