REKLAMA

Niemcy: Rolnicy zablokowali autostradę w proteście przeciwko likwidacji dopłat do paliwa

Redakcja
19.12.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
3
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

Rolnicy w kilku niemieckich landach wyjechali na drogi, również na autostrady, blokując jedną z nich. To akt sprzeciwu wobec planowanej przez niemiecki rząd likwidacji dopłat do paliw użytkowanych w produkcji rolnej.

fot. Okiem Rolnika
REKLAMA

Protesty za naszą zachodnią granicą trwają od 14.12.2023 roku, a 18 grudnia niemieccy rolnicy zablokowali ciągnikami autostradę A2 między Hanowerem a Dortmundem. Utworzył się wielokilometrowy korek. Ciągniki pojawiły się też w Berlinie, gdzie zorganizowaną dużą demonstrację.

Niemiecki rząd najpierw poprzez swoje działania chciał ograniczyć zużycie oleju napędowego przez firmy transportowe, a teraz ma się dostać również rolnikom. Mniejsze zużycie oleju napędowego według autorów rządowego projektu ma nastąpić w wyniku cofnięcia dopłat, które trafiają do każdego „bauera” jako rekompensata za opłaty drogowe, w związku ze znikomym korzystaniem przez pojazdy rolnicze z infrastruktury drogowej.

To działanie rządu federalnego ma skłonić rolników do korzystania z alternatywnych ekologicznych paliw. Dla rolników ta opcja oznacza ogromny wzrost kosztów oraz zmniejszenie opłacalności produkcji rolnej. Protestujący rolnicy podkreślają, że oczekuje się od nich sięgania po ekologiczne rozwiązania nie dając przygotowanych i rozwiniętych odpowiednio rozwiązań. W podobnej sytuacji znaleźli się transportowcy, którym w wyniku nowych regulacji, z dnia na dzień koszt przejechania jednego kilometra wzrósł nawet o 80%.

W ocenie rządu Niemiec transportowcy powinni zacząć wykorzystywać w swoim biznesie między innymi ciężarówki elektryczne, które są o wiele droższe od aut spalinowych, mają słabe zasięgi, a sama technologia boryka się z wieloma problemami dotyczącymi chociażby bezpieczeństwa, bowiem okazały się bardzo „łatwopalne”.

(rpf)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
3
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


polak 20.12.2023

wszyscy sie buntuja nawet bogate niemcy

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA