REKLAMA

Nieoficjalnie: Unijny zakaz dla ukraińskich zbóż przedłużony

Redakcja
05.06.2023
chat-icon 2

Zakaz przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych, w tym nasion zbóż, kukurydzy, słonecznika i rzepaku, miał obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Po kilkunastu dniach został zastąpiony przez unijne porozumienie obowiązujące od 2 maja do 5 czerwca bieżącego roku.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Jest to zakaz dla swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Nie można ich wywozić do Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Kraje te zabiegały w Brukseli o przedłużenie tego embarga o kolejne miesiące. Osobiście o cofnięcie zakazu zabiegał u Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodimir Zełeński oraz minister rolnictwa tego kraju Mykola Solski. Rozczarowania postawą ukraińskiego rządu nie krył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który od ukraińskich partnerów po prowadzonych rozmowach i negocjacjach otrzymywał sygnały, że sprawa jest dogadana bezpośrednio pomiędzy Polską a Ukrainą.

Dziś, 5 czerwca 2023 roku, szef resortu rolnictwa na Twitterze podał informację, że z Brukseli przyszła informacja o korzystnym rozstrzygnięciu dla Polski i pozostałych krajów wnioskujących o przedłużenie zakazu.

Otrzymaliśmy z KE projekt nowego rozporządzenia ws zakazu importu 4 produktów do krajów 5-tki. Termin obowiązywania zapisany w projekcie to 15 września br. Jest to projekt ale mam nadzieję że wejdzie w życie od jutra ;))

Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
2023-06-05 Twitter

(rpf) Źródło: MRiRW, Twitter

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


romek 05.06.2023

Ukraina chciała sie dogadac za naszymi plecami. Pamiętacie jak rolnicy w niemczech protestowali jak Polska wchodziła do uniii??

1 0
Odpowiedzi (1)
mania

@romek kombinowali jak konie pod górkę i wykombinowali bo miało byc do konca roku a jest do polowy wrzesnia ale pewnie ze dobre i to

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA