REKLAMA

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne – porównanie, różnice

Redakcja - Prawo i Finanse
13.01.2022
chat-icon 0

Na rynku nieruchomości istnieją różnego rodzaju podziały i kategorie, które często wynikają z obowiązującego prawa. To właśnie dzięki nim możemy odróżniać zwyczajne nieruchomości mieszkalne od tych, na których można prowadzić różnego rodzaju uprawy i hodowle.

REKLAMA

Na rynku nieruchomości istnieją różnego rodzaju podziały i kategorie, które często wynikają z obowiązującego prawa. To właśnie dzięki nim możemy odróżniać zwyczajne nieruchomości mieszkalne od tych, na których można prowadzić różnego rodzaju uprawy i hodowle.

Mowa tutaj oczywiście o rozmaitych nieruchomościach i gospodarstwach rolnych. Zasady, które ich dotyczą powstały w celu prawnego uregulowania rolnictwa i zakończenie tzw. samowolki. Dzięki nim dziś ziemię może uprawiać wyłącznie osoba, która ma przeznaczony do tego odpowiedni teren, a także kwalifikacje, co skutkuje bardzo dobrym zarządzaniem i bardzo wysoką jakością produktów końcowych.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że gospodarstwo rolne i nieruchomość rolna to tak naprawdę dwie różne rzeczy i omyłkowo używają tych terminów zamiennie. Jakie są ich definicje i czym się one różnią? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Nieruchomość rolna - definicja

Zanim jednak przejdziemy do wyjaśnienia, czym w zasadzie jest nieruchomość rolna i do czego służy, warto poznać genezę tego terminu. Otóż w kwietniu 2003 roku powstała ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w naszym kraju włączona do kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.), której celem było uregulowanie wszelkich kwestii, które związane są z prawidłowym kształtowaniem się ustroju rolnego państwa.

W szczegółach chodzi konkretnie o to, aby rolnictwem zajmowały poprzez umiejętne prowadzenie działalności, zajmowały się podmioty, które mają do tego odpowiednie kwalifikacje, oraz o to, aby zapobiegać zbyt dużej koncentracji nieruchomości rolnych i ulepszyć strukturę obszarową gospodarstw. Widać więc wyraźnie, że ustanowione prawo służy do zarządzania rolnictwem w celu polepszenia jakości pracy i jej efektów.

Zgodnie z definicją, nieruchomością rolną możemy nazywać nieruchomość gruntową, której grunty mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Oprócz tego dotyczy to także produkcji sadowniczej, ogrodniczej i rybnej. Wspomniana wyżej ustawa wprowadziła jednak pewną zmianę, a mianowicie wyłączyła z definicji nieruchomości, które położone są na obszarach, które według planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są do celów innych niż rolnictwo.

Żeby jednak mieć pełen obraz podobieństw i różnic między nieruchomością a gospodarstwem rolnym, musimy też poznać definicję tego drugiego.

Zgodnie z art. 55 kodeksu cywilnego, gospodarstwem rolnym są grunty rolne, do których przynależą grunty leśne, budynki oraz ich części, urządzenia, a także inwentarz, jeżeli stanowią one lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego np. łąki trwałe, grunty rolne zabudowane czy np. sady. W tej definicji mieszczą się również gospodarstwa rodzinne, które prowadzone są przez rolników w sposób całkowicie indywidualny, a cała powierzchnia użytków rolnych na terenie nie przekracza 300 hektarów.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne - podobieństwa i różnice

Na pierwszy rzut oka różnice i podobieństwa między pojęciami „nieruchomość rolna” a „gospodarstwo rolne” mogą nie być tak bardzo zauważalne. Jeśli jednak przyjrzymy się im nieco bliżej, to widać wyraźnie, gdzie się one spotykają, a gdzie najmocniej rozchodzą.

Po pierwsze - powierzchnia.

W przypadku gospodarstwa rolnego powierzchnia przeznaczona pod uprawy czy hodowlę zwierząt nie może być mniejsza niż jeden hektar. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w czerwcu 2019 wspomniany jeden hektar może odnosić się do jednej lub kilku nieruchomości rolnych łącznie. Warto tutaj zauważyć, że termin “nieruchomość rolna” został użyty w kontekście części lub całości gospodarstwa rolnego. W maksymalnym uproszczeniu oznacza to więc, że gospodarstwo rolne jest zbiorem podmiotów, którymi z kolei są nieruchomości rolne.

Po drugie - przeznaczenie.

W przypadku gospodarstwa rolnego zgodnie z definicją obejmuje ono zarówno nieruchomości, które przeznaczone zostały według planu zagospodarowania przestrzennego do użytku rolnego, jak i nieruchomości przeznaczone np. do celów mieszkalnych.

Zanim w życie weszła wspomniana wyżej ustawa z 2003 roku, obecnie znane nam nieruchomości rolne były określane mianem użytków rolnych. To ważny aspekt, o którym należy pamiętać podczas wypełniania wszelkich dokumentów związanych z tą kwestią.

Rozróżnienie gospodarstwa rolnego i nieruchomości rolnej bywa problematyczne także dla notariuszy. Ze względu na złożoną definicję pojawia się mnóstwo pytań, takich jak np. czy każda nieruchomość rolna, którą nabywa rolnik, musi wejść w skład gospodarstwa rolnego? Albo czy nieruchomości rolne mogą być przeznaczone na cele inne niż uprawa roślin, czy hodowla zwierząt? Odpowiedzi na nie są jednak złożone i wymagają bardzo dobrego rozeznania nie tylko w kwestii prawa dotyczącego rolnictwa.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA