Niewygodna prawda KE: Strategie bioróżnorodności i „od pola do stołu” zniszczą europejskie rolnictwo
Wspólne Centrum Badawcze opublikowało raport na temat wpływu strategii bioróżnorodności i „od pola do stołu”. Wynika z niego, że skutkiem tych strategii będzie bezprecedensowe zmniejszenie zdolności produkcyjnej UE i dochodów jej rolników, a zaoszczędzona ilość emisji gazów pochodzących z rolnictwa w Europie, zostanie zniwelowana przez wyciek zrównoważonego rozwoju do krajów trzecich.

Wspólne Centrum Badawcze opublikowało raport na temat wpływu strategii bioróżnorodności i „od pola do stołu”. Wynika z niego, że skutkiem tych strategii będzie bezprecedensowe zmniejszenie zdolności produkcyjnej UE i dochodów jej rolników, a zaoszczędzona ilość emisji gazów pochodzących z rolnictwa w Europie, zostanie zniwelowana przez wyciek zrównoważonego rozwoju do krajów trzecich.
W ubiegłym tygodniu został opublikowany niewygodny dla Komisji Europejskiej raport dotyczący wpływu strategii bioróżnorodności oraz „od pola do stołu” na europejskie rolnictwo. Wynika z niego, że niezależnie od rozważanego scenariusza, wszystkie sektory wykażą spadek produkcji od 5% do 15%, przy czym najbardziej dotknięte będą sektory hodowlane.
Zmiany w produkcji doprowadziłyby do zmniejszenia pozycji eksportowych netto w przypadku zbóż, wieprzowiny i drobiu oraz do pogłębienia deficytu handlowego UE w przypadku nasion oleistych, owoców i warzyw, wołowiny, mięsa baraniego i koziego. Tymczasem, niezależnie od scenariusza, ceny produkcji wykazują wzrost netto o około 10%, co ma negatywny wpływ na dochody większości rolników.
Co prawda sprawozdanie pokazuje, że strategie „od pola do stołu” i różnorodności biologicznej w połączeniu z nową WPR mogą pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych z sektora rolnego o 28,4% do 2030 roku, jednak uzasadnienie to zatrzymuje się w połowie drogi. Jednym z głównych wniosków raportu jest bowiem to, że ponad połowa oczekiwanej redukcji emisji gazów cieplarnianych we wszystkich scenariuszach jest zastąpiona przez równoważny wzrost emisji gazów cieplarnianych w krajach trzecich!
– To sprawozdanie, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, które należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do jego metodologii i zakresu, potwierdza wiele z naszych analiz. Nowa WPR pozwoli rolnikom na dokonanie niezbędnych zmian w celu zwiększenia naszego zrównoważonego rozwoju, nie będzie to „status quo”, jak lubią powtarzać niektóre brukselskie organizacje pozarządowe. Jednak strategie takie jak „Farm-to-Fork” czy „Biodiversity” stworzą coraz większą lukę w praktykach i konkurencyjności w stosunku do naszych międzynarodowych konkurentów. Jeśli nie chcemy organizować przenoszenia części naszego rolnictwa do krajów trzecich, Unia Europejska musi być tak samo ambitna w swojej polityce handlowej, jak w przypadku strategii wewnętrznych. Dziś tak po prostu nie jest. Ta wielka rozbieżność będzie na dłuższą metę nie do zniesienia dla naszych rolników i spółdzielni. – powiedział Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, podsumowując ten raport.
Dla Copa i Cogeca, wnioski z tego badania powinny zaalarmować zainteresowane strony daleko poza społecznością rolniczą i wywołać debatę publiczną, ponieważ te polityki mają tak duże konsekwencje dla naszej strategicznej autonomii, cen konsumenckich lub relokacji naszego rolnictwa. Autorzy raportu wzywają do dalszej analizy celów i modeli, Copa i Cogeca popierają to wezwanie i oczekują na skomentowanie wniosków z tego kluczowego raportu w nadchodzących miesiącach. – Niestety widzimy tu wiele zbieżnych i niepokojących wniosków z tymi, jakie pojawiły się w naszej polskiej „mleczarskiej”ocenie skutków strategii od pola do stołu – mówi Agnieszka Maliszewska vice przewodnicząca COGECA i dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Spadek produkcji, rosnące koszty produkcji i w efekcie duży wzrost cen dla konsumentów.
(rpf) jp / Źródło: komunikat prasowy
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.