NIK: Polska na ostatnim miejscu w UE pod względem wykorzystania kwalifikowanego materiału siewnego
Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie poinformowała, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o udział w zasiewach zbóż kwalifikowanego materiału siewnego. Z raportu wynika, że na terenie całego kraju w latach 2014-2016, materiałem kwalifikowanym obsiano zaledwie 16% upraw.

W 2015 roku, udział w zasiewach materiału siewnego zbóż wyniósł w Polsce 17%, podczas gdy średnia w przypadku państw Unii Europejskiej oscylowała na poziomie 50%. W krajach takich jak Dania, Holandia, Szwecja, czy Włochy, udział kwalifikowanego materiału w zasiewach przekraczał 75%.
Sytuacja w przypadku kwalifikowanego materiału siewnego dla ziemniaków wygląda jeszcze gorzej. Jego udział w tym przypadku wynosi zaledwie 7,2%.
NIK zauważa, że wyniki hodowlane oraz produkcyjne osiągane przez spółki zajmujące się hodowlą roślin nie wpłynęły na wzrost udziału materiału kwalifikowanego w zasiewach w polskim rolnictwie.
W raporcie można również przeczytać, że „spółki hodowli roślin na ogół prawidłowo realizowały zadania dotyczące postępu biologicznego w produkcji roślinnej w celu rejestracji nowych odmian roślin uprawnych. Prowadziły hodowlę twórczą i zachowawczą roślin rolniczych i ogrodniczych, a także zajmowały się produkcją i sprzedażą materiału siewnego”.
Ponadto spółki hodowli roślin prawidłowo prowadziły gospodarkę finansową oraz prawidłowo utrzymywały i gospodarowały większością nieruchomości wchodzących w skład zasobu spółek.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi również realizował swoje zadania w zakresie postępu biologicznego w produkcji roślinnej. Problemem był jednak „brak kompleksowych analiz dotyczących udziału sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego spółek hodowli roślin w krajowym rynku nasiennym oraz fakt, że działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz zwiększenia udziału kwalifikowanego siewnego w rolnictwie były niewystarczające”.
Najwyższa Izba Kontroli wysunęła następujące wnioski i zalecenia:
„do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- uwzględnienia w „Programie wsparcia hodowli roślin w Polsce” działań mających na celu poprawę skuteczności realizacji przez strategiczne spółki hodowli roślin zadań postępu biologicznego w produkcji roślinnej;
- zintensyfikowania działań na rzecz promocji i upowszechnienia stosowania kwalifikowanego materiału siewnego w rolnictwie.
do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
- wyznaczenia spółkom hodowli roślin zadań wraz z efektami do osiągnięcia adekwatnych do ich strategicznego znaczenia w kreowaniu postępu biologicznego w rolnictwie w zakresie hodowli roślin uprawnych;
- wzmocnienia nadzoru nad spółkami hodowli roślin w zakresie realizacji obowiązków wynikających z prawa budowlanego.”
(rpf) Krzysztof Przepióra, NIK
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.