REKLAMA

NIK: Polska na ostatnim miejscu w UE pod względem wykorzystania kwalifikowanego materiału siewnego

Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie poinformowała, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o udział w zasiewach zbóż kwalifikowanego materiału siewnego. Z raportu wynika, że na terenie całego kraju w latach 2014-2016, materiałem kwalifikowanym obsiano zaledwie 16% upraw.

fot. Paweł Pąk
Redakcja - Prawo i Finanse 20.03.2018 chat-icon0

REKLAMA

W 2015 roku, udział w zasiewach materiału siewnego zbóż wyniósł w Polsce 17%, podczas gdy średnia w przypadku państw Unii Europejskiej oscylowała na poziomie 50%. W krajach takich jak Dania, Holandia, Szwecja, czy Włochy, udział kwalifikowanego materiału w zasiewach przekraczał 75%.

Sytuacja w przypadku kwalifikowanego materiału siewnego dla ziemniaków wygląda jeszcze gorzej. Jego udział w tym przypadku wynosi zaledwie 7,2%.

NIK zauważa, że wyniki hodowlane oraz produkcyjne osiągane przez spółki zajmujące się hodowlą roślin nie wpłynęły na wzrost udziału materiału kwalifikowanego w zasiewach w polskim rolnictwie.

W raporcie można również przeczytać, że „spółki hodowli roślin na ogół prawidłowo realizowały zadania dotyczące postępu biologicznego w produkcji roślinnej w celu rejestracji nowych odmian roślin uprawnych. Prowadziły hodowlę twórczą i zachowawczą roślin rolniczych i ogrodniczych, a także zajmowały się produkcją i sprzedażą materiału siewnego”.

Ponadto spółki hodowli roślin prawidłowo prowadziły gospodarkę finansową oraz prawidłowo utrzymywały i gospodarowały większością nieruchomości wchodzących w skład zasobu spółek.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi również realizował swoje zadania w zakresie postępu biologicznego w produkcji roślinnej. Problemem był jednak „brak kompleksowych analiz dotyczących udziału sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego spółek hodowli roślin w krajowym rynku nasiennym oraz fakt, że działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz zwiększenia udziału kwalifikowanego siewnego w rolnictwie były niewystarczające”.

Najwyższa Izba Kontroli wysunęła następujące wnioski i zalecenia:

„do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- uwzględnienia w „Programie wsparcia hodowli roślin w Polsce” działań mających na celu poprawę skuteczności realizacji przez strategiczne spółki hodowli roślin zadań postępu biologicznego w produkcji roślinnej;

- zintensyfikowania działań na rzecz promocji i upowszechnienia stosowania kwalifikowanego materiału siewnego w rolnictwie.
do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

- wyznaczenia spółkom hodowli roślin zadań wraz z efektami do osiągnięcia adekwatnych do ich strategicznego znaczenia w kreowaniu postępu biologicznego w rolnictwie w zakresie hodowli roślin uprawnych;

- wzmocnienia nadzoru nad spółkami hodowli roślin w zakresie realizacji obowiązków wynikających z prawa budowlanego.”

(rpf) Krzysztof Przepióra, NIK


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA