REKLAMA

Norbert Kaczmarczyk: Polska jest samowystarczalna żywnościowo

Wiceminister Norbert Kaczmarczyk podczas VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny zorganizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny wspomniał też o konieczności zrewidowania unijnych strategii środowiskowych, od których w sytuacji wojny w Ukrainie powinno się odejść.

fot. MRiRW
15 marca 2022 chat-icon0

REKLAMA

- To nie jest czas na wszelkiego rodzaju elementy, które mają ograniczać produkcję. Jest to czas na produkcję. Jesteśmy w stanie zagospodarować tę glebę w całości, by produkować żywność, która jest tak bardzo potrzebna w tym momencie w Europie, w tym momencie na świecie – powiedział sekretarz stanu w MRiRW.

Polska to jeden z większych producentów żywności w Europie oraz jej znaczący eksporterem. Nasz kraj zajmuje 3 miejsce wśród państw Unii Europejskiej z najwyższym dodatni bilansem handlowym. Wiceminister Kaczmarczyk podczas przemówienia podkreślił silną pozycję Polski jako europejskiego producenta żywności wskazując, że wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniosła ok. 37,4 mld EUR (ok. 170,8 mld zł), a to oznacza wzrost o 9% w stosunku do 2020 roku, gdzie wartość eksportu wyniosła ponad 34 mld EUR. Ponadto kwota 37 mld EUR to najwyższy w historii poziom eksportu żywności, a dane dotyczące wielkości produkcji artykułów rolno-spożywczych oraz poziomu eksportu tych artykułów, wskazują na dużą rezerwę w jej dysponowaniu. - Oznacza to, że żywności w Polsce nie zabraknie – powiedział Kaczmarczyk.

- To są miejsca, w których możemy mówić o sukcesach, bo uważamy, że Polska jest samowystarczalna, a jednocześnie jest w stanie bardzo mocno wchodzić na rynki europejskie, na rynki poza UE – powiedział sekretarz stanu.W opinii Kaczmarczyka silna pozycja Polski w europejskim oraz światowym sektorze żywnościowym pozwala nam na przetrwanie bez dużych uszczerbków trudnego okresu związanego z trwającą od ponad dwóch lat pandemią koronawirusa, a obecnie również z sytuacją na Ukrainie zaatakowanej w barbarzyński sposób przez Rosję.

Pojawia się pytanie jak będzie wyglądać produkcja w 2022 roku w sytuacji gdy rolnicy borykają się z problemem ogromnych podwyżek cen nawozów czy też paliwa. Czy zostanie utrzymany dotychczasowy poziom produkcji a tym samym pozostałe dobre wskaźniki?- Podkreślam po raz kolejny: Polska jest bezpieczna jeżeli chodzi o żywność, a świadczą o tym liczby. Polska, jeżeli chodzi o samą produkcję zbóż, 80% tej produkcji wykorzystuje na własnym rynku, natomiast kolejne 20% eksportuje. Podobnie jest w innych branżach, np.: w drobiu jest to 40% – reszta eksport, w wołowinie 25% – reszta eksport, w cukrze 60% – reszta eksport – wyliczał wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

- Jesteśmy w stanie zabezpieczyć obywateli żywnościowo, jesteśmy w stanie zabezpieczyć uchodźców, którzy przybywają do naszego kraju z Ukrainy – podkreślił wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA