REKLAMA

Nowe odmiany brokuła sprawdzają się w polu

Redakcja - Uprawa
13.03.2018
chat-icon 0

Damian Płociuk uprawia zboże oraz brokuły na areale 26 ha. Do tej pory całość produkcji warzywnej była planowana na zbiór jesienny.Od ubiegłego sezonu, ogrodnik zdecydował się na powolne wydłużanie okresu produkcji i testowanie nowych odmian przydatnych do uprawy latem. Wraz z innymi odmianami był testowany brokuł Bay Meadows F1, z którego jest najbardziej zadowolony.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

Damian Płociuk uprawia zboże oraz brokuły na areale 26 ha. Do tej pory całość produkcji warzywnej była planowana na zbiór jesienny. 

Od ubiegłego sezonu, ogrodnik zdecydował się na powolne wydłużanie okresu produkcji i testowanie nowych odmian przydatnych do uprawy latem. Wraz z innymi odmianami był testowany brokuł Bay Meadows F1, z którego jest najbardziej zadowolony.

Plantator podkreśla przede wszystkim ładną, kształtną i zwartą różę, bez tendencji do szybkiego przerastania, zakwitania i tworzenia dużych pączków. Co ważne, róże nie przerastają liśćmi. Wypukły kształt powoduje łatwe spływanie wody, co korzystnie wpływa na zdrowotność uprawy. Również 

waga róż była zgodna z oczekiwaniami odbiorców. Ogrodnik planuje rozpoczęcie upraw: selera naciowego i kapusty pekińskiej.

Nawożenie w gospodarstwie, to nawozy stosowane doglebowo - siarczan potasu, superfosfat i saletrzak. Nie stosuje się nawozów pogłównie. 


Pryska uprawy odżywkami Agroleaf oraz środkami Sumi-Alpha 050 EC i Talstar150 EC. Ogrodnik wykonywał zabiegi w tym roku regularnie co tydzień głównie z powodu sporych strat jakie rokrocznie robi śmietka kapuściana oraz słodyszek rzepakowy.

W 2017 roku na brokułach pojawiła się paciornica krzyżowianka czego wcześniej ogrodnik nie obserwował.

– 

Z powodu chorób i szkodników trudno jest dojść do poziomu 50% plonu handlowego z całego areału uprawy brokuła w moim gospodarstwie - mówi Damian Płociuk.

W roku 2016 postawił na uprawę odmiany Naxos F1 przyznawał, że plon wyszedł duży oraz bardzo dobry jakościowo. W roku 2017 zasadził odmianę Ironman F1, która z powodu zimna i deszczu nie miała odpowiedniej jakości. Następnie zasadził brokuły odmiany Bay Meadows F1, później Monaco F1 i Montevideo F1.

– Moim zdaniem, jeśli chodzi o odmianę Bay Meadows F1 nasiona są zawsze grube a wschody roślin bardzo dobre natomiast wschody nasion odmiany Monaco F1 były słabe pomimo, iż rośliny były podlewane kropelkowo – dodaje plantator.

Rolnik przygotowuje sam rozsadę jednak planuje przejść na rozsadę produkowaną przez znane firmy ponieważ rozsada własnej produkcji nie daje tak dobrego wyrównania jak gotowa rozsada.

(rup) Tomasz Kodłubański 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA