Nowelizacja ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa – na jakie zmiany warto się przygotować?
Koniec roku 2024 obfitował w nowelizację wielu ustaw. Początek 2025 roku to czas realizacji tych decyzji. Tak jest właśnie z ustawą z 05 grudnia 2024 roku, dotyczącą zmiany przepisów, dotyczących zasad przyznawania rekompensat producentom rolnym, z tytułu sprzedaży produktów rolnych niewypłacalnym podmiotom skupującym.

Niewypłacalny podmiot skupujący, to przekleństwo polskich producentów rolnych. Kwestia ta może zostać uregulowana ustawą z dnia 5 grudnia 2024 roku. Celem jej jest sprawienie, by poszkodowani rolnicy otrzymywali jednak w takich sytuacjach wynagrodzenie w postaci rekompensaty, wypłacanej z Funduszu Ochrony Rolnictwa. Program tego rodzaju wsparcia w postaci państwowych rekompensat, otrzymał z końcem czerwca 2024 roku, akceptację Komisji Europejskiej. W następstwie, przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zostały wydane decyzje o przyznaniu rekompensat producentom rolniczym. Z dniem 01 lipca 2024 roku KOWR wydał pierwsze decyzje, stosując się do przepisów unijnych o pomocy de minimis w sektorze rolnym. Zadaniem grudniowej ustawy z 2024 roku, jest umożliwienie wydawania przez KOWR decyzji o przyznawaniu rekompensat, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji UE z grudnia 2013 roku, o ile nie będzie możliwości skorzystania z pomocy finansowej, w ramach środków państwowych, oferowanych w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji na Ukrainę.
Rolnicy mogą starać się o rekompensaty za sprzedaż produktów rolnych niewypłacalnym podmiotom skupującym
W ramach nowelizacji ustawy ma nastąpić również poszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły starać się o rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa, po spełnieniu określonych, ustawowych warunków. O rekompensaty będą mogły występować grupy lub związki grup producentów rolnych, organizacje lub zrzeszenia organizacji producentów rolnych, organizacje i zrzeszenia producentów owoców oraz warzyw, spółdzielnie i związki spółdzielni rolników, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, a także rolnicze zrzeszenia branżowe.

GUS: Ceny skupu produktów rolnych we wrześniu
Nowelizacja ustawy zawiera również zmiany w zakresie procesu składania deklaracji, określenia kwoty wolnej od wpłat, doprecyzowanie warunków uznania podmiotu za niewypłacalny, a także szczegółowe określenie danych, jakie ma zawierać wniosek o przyznanie rekompensaty oraz terminów, związanych z tymi czynnościami. Znajdują się w niej również dokładne wytyczne, określające proces naliczania wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa. Poszukując w internecie informacji na temat ustawy z 5 grudnia 2024 roku, warto przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych na stronie bet.pl.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 roku o zmianie zasad przyznawania rekompensat rolnikom za nieopłaconą sprzedaż produktów rolnych, weszła w życie z dniem 01 stycznia 2025 roku. Z jej pomocą zostaną dopracowane procedury, związane z tym tematem.

Nowa ustawa realną szansą na wzmocnienie pozycji przetargowej rolnika?
(rpf) Artykuł sponsorowany
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.