Nowości CLAAS na Polagra-Premiery 2020
Odbywające się co dwa lata w styczniu poznańskie targi Polagra-Premiery dla producentów maszyn rolniczych są okazją do zaprezentowania nowości oraz porozmawiania ze zwiedzającymi na temat swojej oferty.

Odbywające się co dwa lata w styczniu poznańskie targi Polagra-Premiery dla producentów maszyn rolniczych są okazją do zaprezentowania nowości oraz porozmawiania ze zwiedzającymi na temat swojej oferty.
Jakie zmiany wniesie w zakresie zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii?
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wraz z wejściem w życie wyżej wymienionej ustawy, opublikuje na stronie internetowej zmienione „Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem” oraz „Warunki zamieszczenia danych w wykazie spółdzielni energetycznych” – informuje KOWR, który prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również w zakresie biogazowni rolniczych oraz spółdzielni energetycznych. W tym między innymi w okresie od września do listopada 2023 roku cykl bezpłatnych warsztatów dotyczących funkcjonowania spółdzielni energetycznych (4 warsztaty) oraz biogazowni rolniczych (10 warsztatów).
(rpf) Źródło: KOWR
12 września 2023 roku, około godziny 00:15 zgłoszenie o pożarze wiaty wypełnionej słomą w miejscowości Smółki (województwo wielkopolskie, powiat kaliski, gmina Koźminek), wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
Pierwsze zastępy przybyłe na miejsce zdarzenia zastały pożar balotów słomy, które znajdowały się pod wiatą. Ogniem zajęte było również poszycie dachu wiaty, palił się również znajdujący się w pobliżu kombajn zbożowy.
Właściciel gospodarstwa poinformował, że pod wiatą znajdowało się 200 balotów słomy. Pierwsi przybyli na miejsce strażacy podali 4 prądy wody na płonące obiekty, kolejne zastępy po przybyciu wsparli akcję ratunkową kolejnymi prądami wody, w tym również na znajdujące się obok silosy wypełnione w połowie zbożem.
Przybyły na miejsce zastęp z Państwowej Straży Pożarnej KDR podjął decyzje o wykorzystaniu hydrantu naziemnego zlokalizowanego nieopodal gospodarstwa. Woda do gaszenia pożaru była dowożona z hydrantu oddalonego o kilometr od miejsca zdarzenia oraz z cieku wodnego oddalonego o 3 km.
- Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do wywiezienia nadpalonych balotów słomy na pobliskie pole, gdzie ponownie zostały przelane wodą. Pożar ugaszono, działania zakończono – podsumowuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.
(rpf) Źródło: KP PSP Kalisz
W przeliczeniu na polską walutę jest to kwota wynosząca 10,34 zł. Według analityków z VEZG zakłady mięsne nie zmienią stawki, która w notowaniu z 6 września 2023 roku wyniosła 2,3 euro za kilogram wagi bitej ciepłej, bowiem na rynku trzody chlewnej za Odrą zrównoważone są warunki podaży i popytu.
Cena nie zmieniła się od trzech tygodni, kiedy niespodziewanie spadła o 10 eurocentów i po aktualnym notowaniu będzie obowiązywać do 13 września 2023 roku.
(rzw) Źródło: VEZG
Dobór odpowiedniego środka do ochrony przed insektami ma duże znaczenie dla ilości i jakości osiągniętego plonu.[/caption]
Jesienią wzrasta aktywność owadów, które szukają sobie żerowiska na zimę. Dlatego to najlepszy okres do pozbycia się różnych szkodników. Jest tak głównie w przypadku insektów, które gnieżdżą się w glebie. Sprzyja im ocieplający się klimat i łagodne zimy. Przy odpowiednim poziomie wilgoci i temperatury, gdy szkodniki są jeszcze larwami, można się ich pozbyć dużo szybciej.
Tymczasem czekając bezczynnie do sezonu wiosennego, rolnicy, plantatorzy i miłośnicy roślin narażają się na dużo większe straty.
Zdarzenie o którym mowa miało miejsce 29 sierpnia 2023 roku w miejscowości Szerominek (województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Płońsk). Doszło tam do podpalenia trzech stogów, w których łącznie było 700 bel słomy.
Strażacy prowadzący akcję gaśniczą ustalili wstępnie, że prawdopodobnie doszło do podpalenia. Pokrzywdzony łączną wartość strat oszacował na 80 tysięcy złotych.
Podczas wykonywania czynności wyjaśniających na miejscu zdarzenia, funkcjonariusze z płońskiej patrolówki zatrzymali do wyjaśnienia dwie osoby. Z ich ustaleń wynikało, że 45-letni mężczyzna i 36-letnia kobieta mogli mieć związek z pożarem. W chwili zatrzymania oboje byli nietrzeźwi. Przewieziono ich do policyjnego aresztu.
W trakcie przesłuchania okazało się, że razem od wczesnych godzin porannych spożywali alkohol, a podpalenia bel słomy dokonał sam mężczyzna.
- Wyjaśnił mundurowym, że zrobił to ze złości, gdyż wcześniej między nim a pokrzywdzonym doszło do sprzeczki. Funkcjonariusze przedstawili 45-latkowi zarzut zniszczenia cudzego mienia. Grozi mu do 5 lat więzienia – relacjonuje komendant Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.
(rpf) Źródło: KPP Płońsk
Ciągnik ten produkowany przez 12 lat (1969-1981) był efektem współpracy polsko-czechosłowackiej. Miał moc 76 KM z napędem na tylną oś, od tego modelu URSUS rozpoczął produkcję ciągników ciężkich.
Założeniem projektantów było stworzenie ciężkiego ciągnika rolniczego o dużej mocy, który będzie uzupełnieniem produkowanych dotychczas w zakładach Ursusa mniejszych ciągników, zbyt słabych do pracy na wielohektarowych gospodarstwach.
Bliźniaczym modelem był czechosłowacki Zetor 8011, który podobnie jak Ursus C-385, powstał dzięki pracującemu w Brnie Polsko-Czechosłowackiemu Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowego Ciągników (ośrodek został powstał w 1962 roku). Pracami konstrukcyjnymi kierował Czesław Sławski.
Produkcja seryjna Ursusa C-385 rozpoczęła się w lipcu 1969 roku, a na uroczystości to uruchomienia linii produkcyjnej pojawił się Władysław Gomułka - I Sekretarz PZPR, a 2 lipca 1970 roku został wyprodukowany 500 egzemplarz maszyny.
Model C-385 zapoczątkował produkcję serii ciągników ciężkich takich jak model 1201 i 1604, pojawiły się też się też wersje mające napęd na cztery koła. Po wprowadzeniu kolejnych modernizacji fabryka wyprodukowała 9 559 sztuk tego ciągnika.
Typ Z-7501, wysokoprężny, chłodzony cieczą. Moc znamionowa 55,8 kW (76 KM), max. moment obrotowy 260 Nm przy 1500 obr./min, liczba cylindrów: 4, pojemność: 4562 cm³
Układ napędowy:
- sprzęgło cierne suche, jednotarczowe, skrzynia przekładniowa niesynchronizowana z reduktorem i dwustopniowym wzmacniaczem momentu, całkowita liczba biegów przód/tył: 16/8,mechanizm różnicowy, blokowany mechanicznie.
Ciągnik ten, ze względu m.in. na wady konstrukcyjne, nie zyskał zbyt przychylnych opinii użytkowników. Stał się jednak, podobnie jak mniejsze modele Ursusa, jedną z ikon polskiego rolnictwa w okresie PRL.
(rtr) Paweł Pąk / źródło: Informacje własne, Ursus, Wikipedia
Pierwotny termin na składanie wniosku mijał 31 sierpnia, obecnie został przedłużony do 8 września 2023 roku. Wsparcie jest udzielane w ramach następujących interwencji:
- I.6.2 „Inwestycje, wspieranie modernizacje gospodarstw pasiecznych”,
- I.6.3 „Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”,
- I.6.5 „Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”
Należy mieć na uwadze, że w przypadku planowanego wniosku o aneks, musi on zostać złożony przed wnioskiem o płatność. Dokumenty są przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
(rpf) Źródło: ARiMR
Rynek traktorów w Polsce jest dynamiczny. W 2023 roku obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania używanymi maszynami, a rynek nowych traktorów doświadcza spadku sprzedaży. Jak podają portale Wieści Rolnicze oraz Tygodnik Rolniczy, John Deere utrzymuje swoją dominującą pozycję zarówno wśród sprzętów prosto z fabryki, jak i tych z drugiej ręki, ale warto zwrócić uwagę na rosnącą popularność innych marek, takich jak New Holland czy Kubota. Rynek ten jest teraz areną intensywnej rywalizacji, gdzie marki walczą o miejsce w czołowej dziesiątce. Na jaki konkretnie traktor najchętniej decydują się nasi rolnicy?
Rynek używanych traktorów w Polsce kwitnie – do końca kwietnia zarejestrowano 8721 używanych ciągników, co oznacza wzrost o 13,3% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. John Deere z 1360 rejestracjami nadal prowadzi, ale rywalizacja jest zacięta. Zetor zrobił znaczący skok, zastępując Valtrę w czołowej dziesiątce. W zestawieniu na wysokiej pozycji nie zabrakło oczywiście poczciwego Ursusa. Oto pełna lista:
Mimo generalnego spadku zainteresowania nowymi ciągnikami niektóre marki nadal cieszą się dużym wzięciem. John Deere wciąż jest liderem – 854 rejestracje w czerwcu oznaczają znaczący wzrostem w porównaniu z rokiem 2022. New Holland i Kubota również utrzymują mocne pozycje, z odpowiednio 775 i 553 rejestracjami. Oto pełne zestawienie 10 najchętniej kupowanych nowych ciągników w Polsce w pierwszej połowie 2023 roku:
Kubota zdominowała rynek w kategoriach do 50 KM, a John Deere jest liderem w kategorii powyżej 140 KM. Co do konkretnych modeli, John Deere 6155M był najchętniej wybieranym modelem w pierwszej połowie 2023 roku (ze 123 zarejestrowanymi sztukami), a na drugim miejscu znalazł się Farmtrac Tractors Europe 26 4WD (100 zarejestrowanych sztuk).
(rtr) materiał promocyjny
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.