REKLAMA

Nowy ład: „Więcej ziemi dla rolników”

„Więcej ziemi dla rolników” to centralny system informatyczny katalogujący zasób państwowej ziemi. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa podjęta w MRiRW.

fot. MRiRW
11 lipca 2021 chat-icon0

REKLAMA

– Więcej ziemi dla rolników to jeden z elementów Polskiego Ładu dla rolnictwa, który zapowiadał premier Mateusz Morawiecki – podkreślił dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawiając wspólnie z p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzatą Gośniowską–Kolą informacje na temat zakończenia I etapu prac nad nowym projektem KOWR.

– Dotrzymujemy słowa. Po raz pierwszy każdy rolnik będzie mógł zobaczyć pełną bazę i uzyskać wiedzę, gdzie są wolne grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – powiedział minister Puda.

Minister dodał, że specjalna przeglądarka udostępniona zotała na internetowej stronie KOWR oraz na platformie eRolnik.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w Zasobie znajduje się 1,4 mln gruntów, z czego 200 tys. jest jeszcze do rozdysponowania poprzez dzierżawę lub zakup w drodze przetargu.

O funkcjonalności nowego systemu mówiła dyrektor KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola.

– Cały czas trwają konsultacje i na bieżąco będziemy udoskonalać to narzędzie – podkreśliła szefowa KOWR.

Uruchomienie przeglądarki to pierwszy etap prac nad projektem „Więcej ziemi dla rolników”. Kolejnym będzie uruchomienie nowej funkcjonalności przeglądarki – prezentacja graficzna na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi, jak w geoportalu.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Piekło zwierząt na fermie świń – jest reakcja ministra rolnictwa

Redakcja 4 czerwca 2023 chat-icon1

Na opublikowanych nagraniach widać, że świnie są zabijane siekierą, prosięta mają przeprowadzony zabiegi kastracji, przycinanie ogonków i zębów bez znieczulenia. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które poinformowało na Twitterze, że w sprawie nagrań z fermy w woj. Łódzkim zostaną podjęte działania.

[cytat author='Robert Telus / Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi' text='- Nie tolerujemy okrucieństwa wobec zwierząt oraz patologicznych zachowań, które szkodzą wizerunkowi polskiego rolnictwa. Minister Robert Telus bezzwłocznie zlecił kontrole. Służby Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą kontrole na miejscu' date='2023-06

REKLAMA

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA