REKLAMA

O czym należy pamiętać w żywieniu prosiąt

Redakcja - Zwierzęta
02.11.2016
chat-icon 0

W pierwszych tygodniach życia prosiąt najważniejszym czynnikiem jest żywienie. To ono decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju zwierząt, co przekłada się na efektywność tuczu i reprodukcji.

Agro Brand
REKLAMA

W pierwszych tygodniach życia prosiąt najważniejszym czynnikiem jest żywienie. To ono decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju zwierząt, co przekłada się na efektywność tuczu i reprodukcji.

Istotne jest odpowiednio wczesne podawanie pasz - prestarter powinien być wprowadzany do żywienia prosiąt stopniowo, na początku mała porcja a później sukcesywnie ją zwiększamy. W pierwszych trzech tygodniach głównym składnikiem pokarmowym prosiąt jest mleko matki, dlatego to na jej żywieniu należy się skoncentrować w początkowej fazie rozwoju młodych.

Bardzo ważny jest również tzw. trening enzymatyczny – w początkowej fazie wprowadzania paszy w żywieniu prosiąt ważne jest dostosowanie i przyzwyczajenie przewodu pokarmowego, co ułatwia samodzielne funkcjonowanie po wczesnym odsadzeniu.

Istotnie jest również, aby prosięta nie miały dostępu do paszy przeznaczonej dla loch, pokarm ten nie zostanie przez nie odpowiednio strawiony, nie ma też odpowiednich zabezpieczeń przeciwbiegunkowych, może też stać się przyczyną różnych groźnych schorzeń.

Ponadto należy zapewnic stały dostęp do wody, prosięta podczas intensywnego wzrostu i ewentualnym braku wody, szukając możliwości ugaszenia pragnienia mogą się napić np. gnojówki.

Należy zachować odpowiednie warunki i zachowanie czystości przy prosiętach, sprzątając resztki niezjedzonej paszy. Prestarter, który leży w kojcu, chłonie wilgoć z powietrza co sprzyja pojawianiu się bakterii.

Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura – dopasowana do wieku prosiąt, ponieważ ich ewentualne niedogrzanie często powoduje spadek odporności oraz hamuje ich wzrost, z powodu zbyt niskiej temperatury prosięta zbijają się w grupy ogrzewając własne ciało. Zapominają wówczas o jedzeniu. Wygłodniałe dopadają później do paszy czy też mleka. Takie objadanie bardzo często powoduje biegunki. Rozpoczynając karmienie prosiąt paszą, powinno się ją podawać podczas karmienia macior.

Należy również przeprowadzać terminowo zabiegi weterynaryjne, które powinny być wykonane u kilkudniowych prosiąt.

Pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu są szczególnie niebezpieczne. Obserwacja zwierząt pozwoli na właściwą ocenę sytuacji i dostosowanie dawek pokarmowych prosiętom, które wykazują np. dolegliwości układu pokarmowego.

(rzw) pm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA