REKLAMA

O czym trzeba pamiętać w żywieniu bydła mięsnego?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wyniki produkcyjne w hodowli bydła mięsnego jest odpowiednie żywienie.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
18 października 2017 chat-icon0

REKLAMA

Celem gospodarstw specjalizujących się w tej profesji, jest prawidłowy rozwój i szybkie przyrosty, a aby to uzyskać, niezbędne jest dostarczanie zwierzętom odpowiedniego rodzaju oraz jakości paszy.

Żywienie bydła mięsnego zdecydowanie różni się od żywienia krów mlecznych. Tak samo dawka i rodzaj podawanej paszy, będzie różny w zależności od grupy zwierząt.

Krowy odchowujące cielęta, tzw mamki, jedzą przede wszystkim pasze objętościowe. Ich młode, które przeznaczone na tucz, pobierają przede wszystkim pasze zawierające dużą ilość energii i białka, która sprzyja wysokim przyrostom masy ciała.

Bardzo popularnym rodzajem pasz objętościowych dla była mięsnego są świeże zielonki - przede wszystkim koniczyna  i lucerna. Cechują się one przede wszystkim wysoką wartością pokarmową i stanowią bogate źródło białka, a także przyczyniają się do utrzymania prawidłowego trawienia bydła.

Zielonki mogą być podstawowym źródłem żywienia w sezonie letnim, podczas gdy zimą popularne są kiszonkami,w skład których wchodzą przeważnie kukurydza, zboże i trawy.

W dalszym ciągu popularne w żywieniu bydła mięsnego są rośliny okopowe, takie jak buraki pastewne czy ziemniaki. Węglowodany są bowiem lekkostrawne, a dostarczają zwierzętom dużej ilości energii.

Bardzo istotnym pożywieniem dla bydła mięsnego jest słoma, która daje uczucie sytości, wypełnienia i zaspokaja głód fizyczny zwierzęcia. Ponadto słoma poprawia wykorzystanie innych pasz i stymuluje u bydła odruch przeżywania. Włókno, które zawarte jest w słomie, spowalnia przechodzenie pokarmu przez żwacz, przez co jego składniki są lepiej wykorzystywane przez zwierzęta.

Jeżeli chodzi o pasze treściwe, to zaliczamy do nich ziarna zbóż oraz roślin strączkowych. Pierwsze z nich posiadają bardzo dużą ilość węglowodanów, podczas gdy rośliny strączkowe stanowią cenne źródło białka oraz fosforu i potasu.

W przypadku bydła mięsnego, ważne jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim powinno pamiętać się o tym, że wraz z wiekiem, zwierzęta powinny otrzymywać większą ilość paszy energetycznej.

W opasie intensywnym dużą rolę odgrywają przede wszystkim pasze objętościowe soczyste, np. kiszonka z kukurydzy, którymi zwierzęta są skarmiane do woli przy jednocześnie niewielkiej ilości siana. W opasie półintensywnym natomiast obok pasz objętościowych do żywienia włącza się również zielonkę i pasze treściwe w ograniczonych ilościach.

(rzw) Krzysztof Przepióra


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Kolejny tydzień bez zmian na VEZG

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon0

Trend ten trwa od 22 marca i nie zmienił się w notowaniach za Odrą z dnia 17 maja 2023 roku. Cena 2,33 euro to w przeliczeniu na złotówki 10,47 zł (kurs z 17 maja 2023 roku). Cena ta będzie aktualna na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG od 17 do 24 maja 2023 roku.

Z komentarza VEZG do obecnej sytuacji cenowej na niemieckim rynku świń wynika, że tuż przed długim weekendem za Odrą w związku z przypadającym w czwartek 18 maja świętem państwowym, zmniejszyła się liczba dni ubojowych. Oznacza to, że podaż bez problemy pokrywa na bieżąco ilość wieprzowiny dostępnej na rynku niemieckim.

(rzw) pp / Źródło: VEZG

REKLAMA

ARiMR: 19,53 mld zł trafiło do rolników w ramach dopłat za 2022 rok

Redakcja - Prawo i Finanse 9 maja 2023 chat-icon0

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje w najnowszym komunikacie prasowym o kwocie wypłaconej rolnikom za 2022 rok w ramach dopłat z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To ostatnie tygodnie kiedy wykonywane są przelewy (tzw. wypłaty końcowe – wcześniej, do końca listopada 2022 roku wypłacane były zaliczki) na konta polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich i obszarowych za miniony rok.

ARiMR: Realizacja dopłat za 2022 rok na finiszu

Łącznie w 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat, a obecnie realizowane są tzw. wypłaty końcowe z tego tytułu.

- Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło ponad 19,53 mld zł. Z tej kwoty 16,5 mld zł to płatności bezpośrednie, a 3,03 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020. Czas na realizacj

REKLAMA