REKLAMA

O czym trzeba pamiętać w żywieniu bydła mięsnego?

Redakcja - Zwierzęta
18.10.2017
chat-icon 0

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wyniki produkcyjne w hodowli bydła mięsnego jest odpowiednie żywienie.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
REKLAMA

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wyniki produkcyjne w hodowli bydła mięsnego jest odpowiednie żywienie.

Celem gospodarstw specjalizujących się w tej profesji, jest prawidłowy rozwój i szybkie przyrosty, a aby to uzyskać, niezbędne jest dostarczanie zwierzętom odpowiedniego rodzaju oraz jakości paszy.

Żywienie bydła mięsnego zdecydowanie różni się od żywienia krów mlecznych. Tak samo dawka i rodzaj podawanej paszy, będzie różny w zależności od grupy zwierząt.

Krowy odchowujące cielęta, tzw mamki, jedzą przede wszystkim pasze objętościowe. Ich młode, które przeznaczone na tucz, pobierają przede wszystkim pasze zawierające dużą ilość energii i białka, która sprzyja wysokim przyrostom masy ciała.

Bardzo popularnym rodzajem pasz objętościowych dla była mięsnego są świeże zielonki - przede wszystkim koniczyna  i lucerna. Cechują się one przede wszystkim wysoką wartością pokarmową i stanowią bogate źródło białka, a także przyczyniają się do utrzymania prawidłowego trawienia bydła.

Zielonki mogą być podstawowym źródłem żywienia w sezonie letnim, podczas gdy zimą popularne są kiszonkami,w skład których wchodzą przeważnie kukurydza, zboże i trawy.

W dalszym ciągu popularne w żywieniu bydła mięsnego są rośliny okopowe, takie jak buraki pastewne czy ziemniaki. Węglowodany są bowiem lekkostrawne, a dostarczają zwierzętom dużej ilości energii.

Bardzo istotnym pożywieniem dla bydła mięsnego jest słoma, która daje uczucie sytości, wypełnienia i zaspokaja głód fizyczny zwierzęcia. Ponadto słoma poprawia wykorzystanie innych pasz i stymuluje u bydła odruch przeżywania. Włókno, które zawarte jest w słomie, spowalnia przechodzenie pokarmu przez żwacz, przez co jego składniki są lepiej wykorzystywane przez zwierzęta.

Jeżeli chodzi o pasze treściwe, to zaliczamy do nich ziarna zbóż oraz roślin strączkowych. Pierwsze z nich posiadają bardzo dużą ilość węglowodanów, podczas gdy rośliny strączkowe stanowią cenne źródło białka oraz fosforu i potasu.

W przypadku bydła mięsnego, ważne jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim powinno pamiętać się o tym, że wraz z wiekiem, zwierzęta powinny otrzymywać większą ilość paszy energetycznej.

W opasie intensywnym dużą rolę odgrywają przede wszystkim pasze objętościowe soczyste, np. kiszonka z kukurydzy, którymi zwierzęta są skarmiane do woli przy jednocześnie niewielkiej ilości siana. W opasie półintensywnym natomiast obok pasz objętościowych do żywienia włącza się również zielonkę i pasze treściwe w ograniczonych ilościach.

(rzw) Krzysztof Przepióra

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA