REKLAMA

Od lipca pakiety zmian, które mają poprawić sytuację gospodarstw w UE

Redakcja - Prawo i Finanse
29.06.2016
chat-icon 0

W miniony poniedziałek (27.06) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE. W dyskusji tematem przewodnim spotkania były działania, jakie należy podjąć na rynkach rolnych.

fot. www.minrol.gov.pl
REKLAMA

W miniony poniedziałek (27.06) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE. W dyskusji tematem przewodnim spotkania były działania, jakie należy podjąć na rynkach rolnych.

Polski minister rolnictwa apelował o konieczność podjęcia działań stabilizacyjnych w związku z kryzysem na rynku mleka i jego przetworów. Pomoc miałaby być finansowana z budżetu UE i miałaby 

obejmować kolejne, ukierunkowane wsparcie bezpośrednie dla producentów mleka oraz podniesienie cen interwencyjnych.

"W ramach Wspólnej Polityki Rolnej należy zastosować różnorodne instrumenty dla danych sektorów. Celem jednych mechanizmów powinno być usunięcie nadwyżek rynkowych, podczas gdy inne powinny być skierowane na zagospodarowanie zebranych zapasów interwencyjnych" – podkreślił minister Jurgiel.

Minister odniósł się także do rynku wieprzowiny, wskazując konieczność jego monitoringu, pomimo niewielkiego wzrostu cen zanotowanego w ostatnim czasie. Krzysztof Jurgiel wskazywał tu potrzebę uruchomienia środków zarządzania kryzysowego, w tym dopłat do prywatnego przechowywania.

Zasugerował też konieczność wprowadzenia programu tymczasowego wsparcia dla rolnictwa, który miałby na celu zwiększyć płynność finansową gospodarstw rolnych i zrekompensować rolnikom straty poniesione z powodu spadku cen. Finansowanie tych programów miałoby pochodzić z budżetu UE.

Minister w swoim wystąpieniu zaapelował o utrzymanie obecnych limitów w ramach nadzwyczajnego mechanizmu wycofania w odniesieniu do rynku owoców i warzyw. Zawnioskował także o modyfikację rozporządzenia delegowanego Komisji 2016/921 z 10 czerwca 2016 roku dotyczącego podwyższenia i ujednolicenia stawek oraz uwzględnienia kosztów transportu.

Podczas wystąpienia minister Krzysztof Jurgiel przedstawił najważniejsze postulaty z Oświadczenia Warszawskiego, przyjętego dnia 9 czerwca, Ministrów Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski, które obejmowały:


– uruchomienie kolejnego pakietu wsparcia bezpośredniego,


– zwiększenie zakresu działań interwencyjnych,


– podwyższenie poziomu pomocy de minimis do 30 tys. euro,


– działania wspierające rozwój eksportu

Większość delegacji uczestniczących w Posiedzeniu Rady UE poparła Oświadczenie Warszawskie.

Na zakończenie Komisarz Phil Hogan zapowiedział przedstawienie w lipcu br. pakietu działań na rynkach rolnych, w tym propozycji finansowania działań w celu stabilizacji rynku mleka. W zakresie owoców i warzyw poinformował o przygotowywanych propozycjach podniesienia stawek za wycofanie z rynku. W celu poprawienia płynności finansowej gospodarstw rolnych, Komisja Europejska gotowa jest podjąć działania umożliwiające realizację wypłacania podwyższonego poziomu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

(rpif)
źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA