Odmiany zbóż jarych zalecane do siewu w województwie zachodniopomorskim
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych - COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian zbóż jarych dla województwa zachodniopomorskiego w 2018 roku.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych - COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian zbóż jarych dla województwa zachodniopomorskiego w 2018 roku.
Podstawą do ustalenia poniższego zestawienia była analiza wyników doświadczeń przeprowadzonych przez Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO).

Które zboża są bezglutenowe
Odmianami dopisanymi w 2018 roku do listy odmian rekomendowanych są Krezus (owies jary), Rusałka (pszenica jara).
Lista polecanych odmian przedstawia się następująco:

Pszenica „Arkadia” – charakterystyka, opinie, ile na hektar
Jęczmień jary: Argento, Rubaszek, Salome, Radek
Owies jary: Bingo, Harnaś, Nawigator, Krezus
Pszenica jara: Tybalt, Harenda, Goplana, Serenada, Rusałka
Pszenżyto jare: Mazur, Mamut, Sopot

Pszenica „Avenue” – charakterystyka, opinie, cena, gdzie kupić
(rup) Krzysztof Przepióra, COBORU
[szkodnikpollsfull id="7"]

Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Zrewolucjonizuj swoje uprawy: Niezastąpiona moc tuneli foliowych
Zalety stosowania tuneli foliowych
Jednym z głównych atutów, jakie oferują tunele foliowe, jest ich zdolność do zatrzymywania ciepła. Folia wykonana z polietylenu pozwala na przenikanie światła słonecznego, jednocześnie zatrzymując ciepło wewnątrz tunelu. To sprawia, że rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu nawet w chłodniejsze dni. Dodatkowo, tunele foliowe chronią przed szkodnikami i chorobami, co znacząco zmniejsza potrzebę stosowania pestycydów.
Jak wybrać odpowiedni tunel foliowy?
Wybór odpowiedniego tunelu foliowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad rozmiarem konstrukcji. Dla mniejszych ogródków idealne będą tunele o szerokości około 2-3 metrów, natomiast na większe pola
John Deere 6830 – charakterystyka modelu i opinie
Krótka charakterystyka ciągnika rolniczego John Deere 6830
John Deere model 6830 to maszyna produkowana w latach 2006 – 2011. Jest dostępny jako ciągnik klasy premium, co oznacza, że został wzbogacony o dodatkowe funkcje i możliwości. To przede wszystkim podwójne tarcze w skrzyni biegów w rozmiarze 225 mm, układ HMS Plus (system zarządzania pracą maszyny na uwrociach), czy w końcu trzy rodzaje skrzyni biegów:
- Auto Power,
- Power Quad Plus,
- Auto Quad Plus.
Niniejszy ciągnik został zaprojektowany do uniwersalnej pracy. Służy zarówno do ciągnięcia przyczepy, podczepianych maszyn rolniczych, jak
Rusza przyjmowanie wniosków o dopłaty za 2025 rok
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna od 15 marca 2025 roku przyjmowanie wniosków w ramach kampanii za 2025 rok.
Zainteresowani tym rodzajem wsparcia mogą się o nie ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Rolnicy nie posiadający komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Agencja zapewnia, że wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Wnioski o dopłaty będą przyjmowane w dniach od 15 marca do 15 maja 2025 roku.
(rpf) Źródło: ARiMR
Czy klucz dzikich gęsi ma znaczenie, kiedy przylatują do Polski?
Czy jednak sposób, w jaki lecą ma znaczenie? Kiedy przylatują dzikie gęsi i gdzie zimują? Oto pytania, na które udzieliliśmy odpowiedzi w przygotowanym przez nas artykule.
Kiedy przylatują dzikie gęsi?
Dzikie gęsi w Polsce pojawiają się dwa razy do roku - jesienią oraz wiosną. Wiosenne przyloty zwykle przypadają na okres od lutego do kwietnia, w zależności od warunków pogodowych. To moment, gdy ptaki powracają z zimowisk, znajdujących się w europejskich państwach.
Jesienią zwierzęta przylatują do naszego kraju między wrześniem a październikiem. To czas migracji z północnych terenów, gdzie odbywają się lęgi, do cieplejszych miejsc, w których spędzają
Więcej czasu na realizację inwestycji w „Modernizacji gospodarstw (obszar D)”
Są to działania mające na celu racjonalizację technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, a także poprawę jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu.
Rolnicy składający wnioski w naborze prowadzonym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 między 5 czerwca a 19 lipca 2023 roku mają więcej czasu na realizację zaplanowanych inwestycji i złożenie wniosków o płatność. ARiMR podała nowy termin przypadający na 31 sierpnia 2025 r. i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
(rpf) Źródło: ARiMR
ARiMR przestrzega przed wypalaniem traw czy gruntów rolnych – można stracić dopłaty
Wypalanie traw, pomimo wielu nieustających apeli również ze strony Straży Pożarnej i wielu instytucji, jest problemem pojawiającym się każdego roku. Ta praktyka taka jest niezgodna z prawem i grożą z tego tytułu surowe sankcje karne, a w skrajnych przypadkach odmowa dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niestety każdego roku znajdują się osoby, które lekceważą te apele stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt, niszczą w ten sposób również środowisko naturalne.
Zalety wypalania traw to mit
Wypalanie traw, wbrew opinii niektórych osób, nie powoduje bujniejszych odrostów i nie poprawia też jakości gleby. Fakty są takie, że jest wręcz odwrotnie,
37-letni traktorzysta skazany w trybie ekspresowym przez sąd
Niestety pomimo odebranego wcześniej prawa jazdy 37-latek wsiadł ponownie za kierownicę i to pod wpływem alkoholu. Kontrola alkomatem przeprowadzona przez policjantów wykazała, że miał on w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.
Opisywana sytuacja miała miejsce na terenie powiatu włoszczowskiego w sobotę 15 marca 2025 roku. Tego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie na terenie gminy Secemin zatrzymali mężczyznę podczas kierowania ciągnikiem rolniczym. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Zatrzymanego osadzono w policyjnym areszcie, a następnie przekazano go przed oblicze sądu.
- Ponadto 37-latek miał na koncie dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Dodatkowo ciągnik, którym kierował nie był zarejestrowany –
Miedzian – właściwości i zastosowanie w ogrodzie
Dzięki właściwościom miedziowym Miedzian pozwala nie tylko na zwalczenie już istniejących infekcji, ale również profilaktycznie chroni rośliny przed potencjalnymi zagrożeniami. Czym dokładnie charakteryzuje się ten preparat i jak najlepiej wykorzystać jego możliwości w ogrodzie?
Charakterystyka i działanie Miedzianu
Miedzian to fungicyd i bakteriocyd zawierający jako substancję aktywną tlenochlorek miedzi, który skutecznie przeciwdziała chorobom wywoływanym przez grzyby oraz bakterie. Jego działanie polega głównie na hamowaniu rozwoju patogenów przez blokowanie ich procesów metabolicznych. Preparat wykazuje wysoką skuteczność w walce z powszechnymi chorobami takimi jak zaraza ziemniaczana, parch jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini czy mączniak prawdziwy winorośli.
Jednym z popularniejszych produktów
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.