REKLAMA

Odszkodowania za szkody łowieckie

Szkody łowieckie to problem z którym boryka się wielu rolników w Polsce. Niestety obecnie obowiązujące prawo jest niezodawalające dla właścicieli gospodarstw rolnych, których uprawy każdego roku są niszczone przez zwierzęta leśne. W najbliższym czasie odbędzie się drugie czytanie projektu zmiany ustawy o Prawie łowieckim (druk sejmowy nr 219).

fot. Agro Brand
13 maja 2016 chat-icon0

REKLAMA

Tym razem nowa ustawa ma uwzględniać oczekiwania rolników i ostatecznie uregulować kwestie odszkodowań rolniczych.

Rozwiązania prawne zastosowane w projekcie nowej ustawy zostały oparte na postulatach zgłasznych przez rolników od wielu lat. Zawierają one zasady naprawiania szkód powstałych podczas przeprowadzania polowań oraz wyrządzanych bezpośrednio przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych.

Najważniejsza zmiana w tej kwestii dotyczy szacowania szkód, które mają być dokonywane przez wojewodów i ich przedstawicieli właściwych do miejsca wyrządzonych szkód. Do tej pory szkody były szacowane przez przedstawicieli zarządców lub dzierżawców obwodów łowiecki. Projekt ustwy zakłada, że będą to robili obiektywni, niezależni eksperci. Ma się to przełożyć bezpośrednio na wypłatę odszkodowań, które pokryją rzeczywiste straty poniesione przez rolników. Do tego celu zakłada się utworzenie Funduszu Odszkodowawczego, którym dysponować będzie właściwy minister do spraw środowiska. Fundusz ma być zasilany z rocznych składek dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich. Niniejsze składki mają zapewnić źródło finansowania do wypłat odszkodowań przyznawanych rolnikom.

Opisany powyżej krótko projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, ma na celu wyeliminowanie wieloletnich zaniedbań legislacyjnych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce ostatecznie uregulować kwestie odszkodowań za szkody łowieckie. Czas pokaże czy będzie to sposób obiektywny, rzetelny i sprawiedliwy społecznie, od dawna oczekiwany przez rolników.

(ru)
żródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Płonęła przyczepa przewożąca siano: Kilka zastępów strażaków walczyło z ogniem

Redakcja 10 czerwca 2023 chat-icon1

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem 6 czerwca 2023 roku na terenie powiatu przasnyskiego. Zgłoszenie o pożarze przyczepy rolniczej przewożącej siano wpłynęło tuż przed godziną 14:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Do zdarzenia, które miało miejsce w miejscowości Nowa Wieś (województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Chorzele) wysłano sześć zastępów straży pożarnej, w tym jedna z KP PSP w Przasnyszu oraz pięć z okolicznych jednostek ochotniczych straży pożarnej.

W ocenie strażaków do zaprószenia ognia na przyczepie doszło przez iskrę z ciągnika rolniczego ciągnącego przyczepę

Sytuacja hydrologiczna poprawiła się w ostatnich dwóch dniach w południowej części kraju ale na deszcz nadal czeka centralna i północna Polska.

REKLAMA

Ceny świń: Kolejny tydzień wzrostów na VEZG

Redakcja 9 czerwca 2023 chat-icon0

W notowaniu z 7 czerwca 2023 roku cena skupu tucznika na giełdzie VEZG ustanowiła kolejny rekord wzrastając podobnie jak przed tygodniem o 5 centów do 2,43 euro za kilogram wbc, co w przeliczeniu na złote daje kwotę 10,88 zł. Cena będzie obowiązywać do 14 czerwca 2023 roku.

Z komentarza do aktualnego notowania na VEZG wynika, że na niemieckim rynku popyt przewyższa podaż, co przekłada się na wzrost cen.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA