REKLAMA

Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos

Redakcja - Uprawa
03.07.2018
chat-icon 0

Substancja czynna chloropiryfos może być stosowana w wybranych uprawach.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Substancja czynna chloropiryfos może być stosowana w wybranych uprawach.

Jak podaje Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2016 roku* wprowadzono ograniczenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną chloropiryfos.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rejestrem środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania, preparaty zawierające chloropiryfos mogą być użyte wyłącznie w uprawach:


- pszenicy ozimej i jarej,


- jęczmienia jarego,

- rzepaku, 

- śliwy,

- truskawki,

- ziemniaka,

- kapusty brukselskiej, 

- kalafiora, brokułu i kapusty głowiastej,

- oraz do zwalczania pędraków w szkółkach roślin sadowniczych, szkółkach leśnych, szkółkach drzew i krzewów ozdobnych oraz na plantacjach nasiennych.

Przypominamy, że stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z treścią ich etykiet, stanowi naruszenie przepisów ustawy o środkach ochrony roślin i może prowadzić do wystąpienia przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w produkowanej żywności.

W konsekwencji, może być wydany zakaz wprowadzenia wyprodukowanych płodów rolnych do obrotu oraz konieczność ich utylizacji.

* Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/60 z dnia 19 stycznia 2016 r., zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/205 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów chloropiryfosu w określonych produktach oraz na ich powierzchni (Dz. Urz. UE L 14 z 21.01.2016, str. 1).

(rup) Anna Kamińska / PIORiN

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA