Opóźniony siew pszenicy może powodować problemy z zimowaniem
Pszenica ozima jest najczęściej uprawianym oraz najlepiej plonującym gatunkiem zboża na terytorium Polski. Na osiągnięcie jak najlepszych efektów ekonomicznych, składa się wiele czynników, ale klucz do sukcesu znajduje się już na samym początku.
Pszenica ozima jest najczęściej uprawianym oraz najlepiej plonującym gatunkiem zboża na terytorium Polski. Na osiągnięcie jak najlepszych efektów ekonomicznych, składa się wiele czynników, ale klucz do sukcesu znajduje się już na samym początku.
Pierwszym i bardzo ważnym elementem w odpowiedniej agrotechnice tego zboża jest odpowiednio wykonany siew i przestrzeganie jego terminów.
Plazma wołowa – co to jest
O tym, kiedy zasiejemy pszenice, w dużej mierze decyduje fakt, jaka roślina była wcześniej uprawiana na określonym areale. Co prawda pszenica ozima jest bardzo elastyczna pod względem terminu siewu, ale przestrzeganie harmonogramu siewu zwiększa jej szanse na odpowiednie przezimowanie.
Tegoroczna jesień jest dla rolników niezwykle trudna. Obfite opady deszczu sprawiły, że w wielu gospodarstwach nie zebrano jeszcze plonów z pól, a wjazd ciężkiego sprzętu jest praktycznie niemożliwy.
Optymalizacja przechowywania zboża: jak minimalizować straty i zachować jakość
Ci, którym udało się dokonać zbiorów i przeprowadzić siew zgodnie z harmonogramem, mogą mówić o sporym szczęściu.
Niestety spora część rolników nie zdążyła zachować odpowiednich terminów siewu, przez co rośliny nie miały odpowiedniej ilości czasu na to, aby przygotować się do zimy i osiągnąć odpowiednią fazę rozwojową, a jak wiemy, opóźnienie terminu wysiewu, może powodować problemy z przezimowaniem oraz znaczny spadek plonu.
Duży wpływ na zimowanie ma też stopniowy spadek temperatur, który sprawia, że rośliny hartują się i przygotowują na nadejście mrozów.
Nawet stopniowe obniżanie się temperatur, sprawia jednak, że rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku i rozwijają się coraz wolniej, co generuje ryzyko, że nie zdążą osiągnąć odpowiedniej fazy rozwojowej.
Króliki hodowlane – najpopularniejsze rasy
Oczywiście bardzo istotny wpływ mają też warunki pogodowe i temperatura, ale duże szanse na dobre przezimowanie, pojawiają się w momencie, kiedy roślina osiągnie fazę dwóch liści. Wówczas jest ona wystarczająco silna i nie pobiera już składników pokarmowych z ziarniaka, ale poprzez korzenie zarodkowe.
(rup) jp
Kury zielononóżki, kiedy niosą, czy warto je hodować?
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Uprawa ciecierzycy: wymagania glebowe, właściwości, siew i pielęgnacja
Uprawa w Polsce, mimo że roślina ta nie była tak popularna na polach jak kukurydza czy pszenica, zainteresowała naszych rodzimych rolników. W końcu co polskie, to najlepsze. Jednak jak przebiega uprawa tej rośliny nazywanej “włoskim grochem”?
Spis treści:
1. Ciecierzyca - właściwości zdrowotne
2. Ciecierzyca - wymagania glebowe, wilgotność, nasłonecznienie
3. Ciecierzyca - siew i pielęgnacja
Ciecierzyca zyskała sympatię ze względu na oryginalny, słodkawy smak, w którym wyczuwalne są orzechowe nuty. Jednak poza oczywistymi walorami smakowymi ciecierzyca wykazuje również szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych. Nasiona ciecierzycy zawierają 50% skrobi, 24% przyswajalnego białka,
Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet 2024
Na wymianę pieca na nowy możemy zdecydować się jeszcze przez 6 lat, jako że program planowo ma potrwać do 2030 roku, chociaż samo podpisanie umowy na dotację powinno nastąpić do końca roku 2027. Dowiedz się, ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
Czyste Powietrze – dofinansowanie do pieca na pellet
W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację na przedsięwzięcia mające się przyczynić ograniczeniu emisji szkodliwych związków. Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie dofinansowanie do pieca na pellet. 2024 to świetny moment na złożenie wniosku, co można uczynić zarówno osobiście w urzędzie, jak
Jak zarejestrować traktor bez dokumentów?
Używane traktory również mają swoje zalety. Największą z nich jest o wiele niższa cena, niż tych stojących u dealera. Starsze maszyny cechują się także prostszą, mniej skomplikowaną oraz bardziej intuicyjną obsługą. Innym atutem jest fakt, że części do nich również są tańsze i łatwiej dostępne, a naprawa nie wyniesie tyle pieniędzy, ile serwis nowego ciągnika. Czasami nawet usterka jest na tyle drobna, że rolnik sam może ją usunąć bez szkody dla pojazdu. Natomiast prawdopodobnie nie uda się tego zrobić w nowszym modelu, jeśli właściciel nie posiada odpowiedniej wiedzy. Ponadto kupując traktor z drugiej ręki, masz pewność, że sprzęt został dokładnie sprawdzony, więc poradzi sobie w warunkach, w których
Stawki płatności bezpośrednich za 2024 rok – niższe niż przed rokiem
Rozporządzenie w sprawie stawek płatności bezpośrednich za 2024 rok zostało podpisane 11 października br. przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. Stawki są niższe od zeszłorocznych, co wynika z szeregu czynników.
Ustalone zostały stawki płatności bezpośrednich za 2024 rok. Z kolei wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, również ekoschematów obszarowych, rozpocznie się 16 października 2024 bieżącego roku.
Stawki podstawowych płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego za 2024 rok wynoszą:
- podstawowe wsparcie dochodów: 483,20 zł/ha;
- płatność redystrybucyjna: 168,79 zł/ha;
- płatność dla młodych rolników: 256,55 zł/ha;
- płatność do roślin
Ile lat żyją konie arabskie
Mając to na uwadze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile lat żyją konie arabskie. Jest to gatunek cieszący się ogromną popularnością wśród zainteresowanych, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem niezbędnych informacji. Poniżej umieściliśmy kilka najważniejszych z nich.
Opłacalność hodowli koni arabskich
Planowanie hodowli koni może być bardzo opłacalne w długofalowej perspektywie, ponieważ jest to prężnie działająca dziedzina gospodarki hodowlanej. Większość gatunków koni cieszy się takimi cechami, które pozwalają im występować na wystawach międzynarodowych i to z dużym powodzeniem. Dla samego hodowcy jest to natomiast najlepsza okazja do stworzenia swojej marki, która będzie przewodniczyła dalszej działalności w tej kwestii. To, ile żyją konie arabskie, jest kwestią ważną, jednak na
Grypa ptaków u drobiu – ponad 60 tysięcy kaczek do utylizacji
O kolejnym, 27 w 2024 roku ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 7 października 2024 roku wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach. Poprzednie, 26 ognisko choroby, zostało stwierdzone 22 sierpnia 2024 r.
Najnowsze ognisko HPAI o numerze porządkowym 27/2024 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym położonym w miejscowości Pierwoszów (województwo dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Wisznia Mała), w którym utrzymywano 60 440 kaczek rzeźnych.
Od 1 stycznia 2024 r. na terytorium Polski zostało stwierdzonych 27 ognisk HPAI u drobiu, 3
Nawóz NPK- działanie, stosowanie i zalecenia
Właściwe stosowanie nawozu NPK może znacząco poprawić kondycję roślin, jednak jego skuteczność zależy od odpowiedniego dopasowania do potrzeb roślin i warunków glebowych. Czym są wieloskładnikowe nawozy NPK i jakie mają działanie? Czy warto je stosować?
Nawozy jednoskładnikowe vs. nawozy wieloskładnikowe
Wybór odpowiedniego nawozu dla roślin może być kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje nawozów: jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości oraz zastosowania, a wybór między nimi zależy od specyficznych potrzeb upraw. Nawozy jednoskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają jeden kluczowy pierwiastek odżywczy. Mogą to być nawozy azotowe, fosforowe
Grzybica skóry u bydła – objawy, leczenie
Zaliczana jest ona do zoonoz. Oznacza to, że może być przenoszona na ludzi, przez co stanowi ogromne zagrożenie dla weterynarzy lub osób opiekujących się zwierzętami.
Ponadto trichofitoza niesie ze sobą spore straty finansowe dla hodowców, ponieważ w czasie aktywnej infekcji wpływa na tempo wzrostu bydła. Aby dowiedzieć się więcej o tej chorobie, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Grzybica skóry u bydła – przyczyny
Główną przyczyną grzybicy u bydła jest obecność chorobotwórczego szczepu Trichophyton verrucosum, który bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród zwierząt w stadzie. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają takie czynniki, jak złe warunki higieniczne, niedobory witamin i
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.