REKLAMA

Opryskiwacz Tecnoma Tecnis – duży, lekki i z przydatnymi funkcjami


Wyobraźmy sobie opryskiwacz kołowy o objętości zbiornika głównego 6 tys. litrów, jadący za ciągnikiem: duży zielony zbiornik z napisem Tecnoma może i wygląda solidnie, masywnie, ale tak naprawdę to bardzo zwrotna i lekka maszyna - to wszystko dzięki stale rozwijającej się technice rolniczej.

fot. Tecnoma
REKLAMA

Wyobraźmy sobie opryskiwacz kołowy o objętości zbiornika głównego 6 tys. litrów, jadący za ciągnikiem: duży zielony zbiornik z napisem Tecnoma może i wygląda solidnie, masywnie, ale tak naprawdę to bardzo zwrotna i lekka maszyna - to wszystko dzięki stale rozwijającej się technice rolniczej.

Wszystko to za sprawą lekkiego zbiornika z polietylenu odlewanego rotacyjnie, o wysokiej gęstości i wytrzymałej konstrukcji podwozia typu samojezdnego ze stali elastycznej, dzięki którym opryskiwacze Tecnis sprawdzają się w pracach polowych przy dużej prędkości i intensywności zabiegów polowych.

Tecnisy produkuje francuska Tecnoma, specjalizująca się w opryskiwaczach od 65 lat. Dzięki zintegrowanej produkcji w Epernay i własnym patentom oraz wyspecjalizowanej ciągłej własnej pracy badawczej, zespół Tecnomy może tworzyć zarówno konstrukcje seryjne, jak i niestandardowe, odpowiadające potrzebom każdego gospodarstwa. W Polsce firma ma swoje przedstawicielstwa w Gorzowie, Pyrzycach, Kroczycach i Zgorzelcu.

Jak zapewnia Tecnoma, jej opryskiwacz zapracował na swoją reputację dzięki precyzji i niezawodności, a w zależności od powierzchni, topografii terenu i rodzaju upraw oferowany jest w trzech pojemnościach zbiornika: 3500, 4500 i 6000 litrów, a także z belkami o długości od 24 do 44 metrów.

Może przenosić belki opryskowe typu LVS, LVX oraz L3S i L3X, których zawieszenie gwarantuje równomierny i precyzyjny oprysk. Opryskiwacz proponuje trzy poziomy zawieszenia: pneumatyczne Axair, wstrząsoodporny równoległobok belki i fizyczne zawieszenie belki.

Wizytówkę dopełniają w opcji elektryczne zabezpieczenie przed przelaniem TECFLOW, automatyczny system napełniania i funkcja zapobiegająca przelaniu NOVAFLOW, system automatycznego zarządzania odpadami prze sekwencyjne zarządzanie pozostałością cieczy w zbiorniku AUTONET, aż po zwijany wąż gumowy i lancę, służące do płukania czystą wodą, pozwalające na umycie opryskiwacza po pracy.

Tecnis oprócz zbiornika głównego ma zbiornik do mycia rąk o pojemności 20 litrów, podnoszoną pokrywę, która zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie napełniania, i pewien ważny pod kątem eksploatacji szczegół - gładką wewnętrzną ścianę zbiornika, która ułatwia czyszczenie i utrudnia gromadzenie się osadu.

Zbiornik główny zresztą został zaprojektowany tak, by ułatwiać płukanie i uniemożliwić pozostanie w nim płynu po oprysku, w ilości większej niż 3,5 litra. Zbiorniki do płukania w modelach z głównym zbiornikiem 4,5 tys. i 6 tys. litrów mają odpowiednio pojemność 450 i 600 litrów.

Płyn z nich wykorzystywany jest w płukaniu sekwencyjnym zbiornika głównego i belki, przy czym zbiornik główny czyszczą cztery dysze myjące Lav’Ton, co zapewnia pełne jego czyszczenie.

Opryskiwacze Tecnis mają pompę samozasysającą membranowo – tłokową PM500 lub PM700, które – jak zapewnia Tecnoma – gwarantują stabilny przepływ w szerokim zakresie objętości i ciśnienia, od 0 do 15 barów. Natężenie przepływu wynosi tu od 240 l na minutę do 290 l/min przy 15 barach, w zależności od modelu.

Operator nie musi przechodzić długiego szkolenia, opryskiwacz bowiem jest obsługiwany intuicyjnie. Stanowisko robocze wyposażone jest w dwa zawory wielofunkcyjne, a opryskiwacz w opcji wyposażony jest w terminal Novaflow do automatycznego zarządzania napełnianiem z funkcją przeciw przepełnieniu.

Opróżnianie dokonywane jest za pomocą zaworu ręcznego, a napełnianie – w sposób grawitacyjny, przez sito (operator ma do niego dostęp dzięki wysuwanemu stopniowi), lub przez hiper zasysanie, przez złącze o średnicy 50 mm.

Do tego do dyspozycji operatora jest schowek ze zbiornikiem do mycia rąk, i rozwadniacz 20 litrów do absorpcji środków chemicznych ze zintegrowanym systemem Lav’Box i pistoletem do płukania.

Ten system sprzyja łatwemu zarządzaniu pojemnikami EVPP poprzez zmniejszenie wskaźnika osadów do pewnego progu, określonego obowiązującymi przepisami.

Mówiąc o oprysku, oddajmy głos producentowi: jak informowano w czasie ostatniej Polagry Premiery 2018, system sterujący jest głównym elementem w realizacji hasła „oprysk odpowiedniej ilości cieczy we właściwym miejscu”, dlatego opryskiwacze Tecnis wyposażone są w przepływomierze kontrolne DPAE sterowane przez terminale Spraytronic i Tectronic oraz terminale ISOBUS: Novatop, Novatop Visio, i.TOP oraz i.TOP S.

Terminal oblicza pożądany przypływ w zależności od szerokości roboczej, prędkości i ustawień zmiennych, zawór regulacyjny dostosowuje rzeczywiste natężenie przepływu mierzonego za pomocą przepływomierza, który jest niewrażliwy na zmiany ciśnienia, lepkości i gęstości. Przepływomierz mierzy dokładnie chwilowy strumień oprysku.

Warto dodać, że Tecnoma oferuje systemy stałej cyrkulacji cieczy z AGP, czyli z układem pneumatycznym, który zapobiega kapaniu: jak zachwala, daje on bardzo reaktywne zamykanie, zmniejszenie ryzyka zatykania rozpylaczy, które pozwala na niską dawkę oprysku.    

(rtr) Paweł Okoński


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA