Opryskiwacz Tecnoma Tecnis – duży, lekki i z przydatnymi funkcjami
Wyobraźmy sobie opryskiwacz kołowy o objętości zbiornika głównego 6 tys. litrów, jadący za ciągnikiem: duży zielony zbiornik z napisem Tecnoma może i wygląda solidnie, masywnie, ale tak naprawdę to bardzo zwrotna i lekka maszyna - to wszystko dzięki stale rozwijającej się technice rolniczej.
Wyobraźmy sobie opryskiwacz kołowy o objętości zbiornika głównego 6 tys. litrów, jadący za ciągnikiem: duży zielony zbiornik z napisem Tecnoma może i wygląda solidnie, masywnie, ale tak naprawdę to bardzo zwrotna i lekka maszyna - to wszystko dzięki stale rozwijającej się technice rolniczej.
Wszystko to za sprawą lekkiego zbiornika z polietylenu odlewanego rotacyjnie, o wysokiej gęstości i wytrzymałej konstrukcji podwozia typu samojezdnego ze stali elastycznej, dzięki którym opryskiwacze Tecnis sprawdzają się w pracach polowych przy dużej prędkości i intensywności zabiegów polowych.
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
Tecnisy produkuje francuska Tecnoma, specjalizująca się w opryskiwaczach od 65 lat. Dzięki zintegrowanej produkcji w Epernay i własnym patentom oraz wyspecjalizowanej ciągłej własnej pracy badawczej, zespół Tecnomy może tworzyć zarówno konstrukcje seryjne, jak i niestandardowe, odpowiadające potrzebom każdego gospodarstwa.
Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
Jak zapewnia Tecnoma, jej opryskiwacz zapracował na swoją reputację dzięki precyzji i niezawodności, a w zależności od powierzchni, topografii terenu i rodzaju upraw oferowany jest w trzech pojemnościach zbiornika: 3500, 4500 i 6000 litrów, a także z belkami o długości od 24 do 44 metrów.
Może przenosić belki opryskowe typu LVS, LVX oraz L3S i L3X, których zawieszenie gwarantuje równomierny i precyzyjny oprysk. Opryskiwacz proponuje trzy poziomy zawieszenia: pneumatyczne Axair, wstrząsoodporny równoległobok belki i fizyczne zawieszenie belki.
Wizytówkę dopełniają w opcji elektryczne zabezpieczenie przed przelaniem TECFLOW, automatyczny system napełniania i funkcja zapobiegająca przelaniu NOVAFLOW, system automatycznego zarządzania odpadami prze sekwencyjne zarządzanie pozostałością cieczy w zbiorniku AUTONET, aż po zwijany wąż gumowy i lancę, służące do płukania czystą wodą, pozwalające na umycie opryskiwacza po pracy.
Tecnis oprócz zbiornika głównego ma zbiornik do mycia rąk o pojemności 20 litrów, podnoszoną pokrywę, która zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie napełniania, i pewien ważny pod kątem eksploatacji szczegół - gładką wewnętrzną ścianę zbiornika, która ułatwia czyszczenie i utrudnia gromadzenie się osadu.
John Deere 6830 – charakterystyka modelu i opinie
Zbiornik główny zresztą został zaprojektowany tak, by ułatwiać płukanie i uniemożliwić pozostanie w nim płynu po oprysku, w ilości większej niż 3,5 litra. Zbiorniki do płukania w modelach z głównym zbiornikiem 4,5 tys. i 6 tys. litrów mają odpowiednio pojemność 450 i 600 litrów.
Płyn z nich wykorzystywany jest w płukaniu sekwencyjnym zbiornika głównego i belki, przy czym zbiornik główny czyszczą cztery dysze myjące Lav’Ton, co zapewnia pełne jego czyszczenie.
New Holland TD5.85 – czy to sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu?
Opryskiwacze Tecnis mają pompę samozasysającą membranowo – tłokową PM500 lub PM700, które – jak zapewnia Tecnoma – gwarantują stabilny przepływ w szerokim zakresie objętości i ciśnienia, od 0 do 15 barów. Natężenie przepływu wynosi tu od 240 l na minutę do 290 l/min przy 15 barach, w zależności od modelu.
Operator nie musi przechodzić długiego szkolenia, opryskiwacz bowiem jest obsługiwany intuicyjnie. Stanowisko robocze wyposażone jest w dwa zawory wielofunkcyjne, a opryskiwacz w opcji wyposażony jest w terminal Novaflow do automatycznego zarządzania napełnianiem z funkcją przeciw przepełnieniu.
Opróżnianie dokonywane jest za pomocą zaworu ręcznego, a napełnianie – w sposób grawitacyjny, przez sito (operator ma do niego dostęp dzięki wysuwanemu stopniowi), lub przez hiper zasysanie, przez złącze o średnicy 50 mm.
Do tego do dyspozycji operatora jest schowek ze zbiornikiem do mycia rąk, i rozwadniacz 20 litrów do absorpcji środków chemicznych ze zintegrowanym systemem Lav’Box i pistoletem do płukania.
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Ten system sprzyja łatwemu zarządzaniu pojemnikami EVPP poprzez zmniejszenie wskaźnika osadów do pewnego progu, określonego obowiązującymi przepisami.
Mówiąc o oprysku, oddajmy głos producentowi: jak informowano w czasie ostatniej Polagry Premiery 2018, system sterujący jest głównym elementem w realizacji hasła „oprysk odpowiedniej ilości cieczy we właściwym miejscu”, dlatego opryskiwacze Tecnis wyposażone są w przepływomierze kontrolne DPAE sterowane przez terminale Spraytronic i Tectronic oraz terminale ISOBUS: Novatop, Novatop Visio, i.TOP oraz i.TOP S.
Stare ale jare: Ursus 1614
Terminal oblicza pożądany przypływ w zależności od szerokości roboczej, prędkości i ustawień zmiennych, zawór regulacyjny dostosowuje rzeczywiste natężenie przepływu mierzonego za pomocą przepływomierza, który jest niewrażliwy na zmiany ciśnienia, lepkości i gęstości. Przepływomierz mierzy dokładnie chwilowy strumień oprysku.
Warto dodać, że Tecnoma oferuje systemy stałej cyrkulacji cieczy z AGP, czyli z układem pneumatycznym, który zapobiega kapaniu: jak zachwala, daje on bardzo reaktywne zamykanie, zmniejszenie ryzyka zatykania rozpylaczy, które pozwala na niską dawkę oprysku.
(rtr) Paweł Okoński
Fendt 313 Vario – komfort w polu i na drodze
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.