Opryskiwacze – popularne rodzaje oraz ich zastosowanie w rolnictwie
Uprawa roślin i zbóż od zawsze była niezbędną dla człowieka czynnością. Wymaga jednak sporej wiedzy i zdolności, które to rolnicy na przestrzeni lat zdołali już opanować. Zaniedbanie chociażby jednego elementu w całym procesie uprawy może mieć drastyczne skutki dla całych plonów w danym roku. Dlatego też, oprócz doświadczenia w tym zakresie, niezbędny jest również odpowiedni sprzęt.
Żyjemy w czasach, w których niemal każdej roślinie zagraża na co dzień wiele gatunków chorób, chwastów i szkodliwych dla niej organizmów. Patrząc na to w ten sposób zaczynamy wreszcie dostrzegać rolę środków ochrony roślin we współczesnym rolnictwie. Istotny w tej sprawie jest nie tylko dobór odpowiednich pestycydów, ale też sam sposób ich podania na pole uprawne. Do tego celu stosuje się opryskiwacze – przyrządy, bez których bardzo ciężko byłoby obecnie poradzić sobie ze szkodnikami.
Budowa opryskiwacza – z czego składa się to urządzenie?
Jak doskonale wiadomo, do głównych zadań opryskiwacza należy równomierne rozłożenie środków ochrony na całym obszarze pola uprawnego. Ważne jest natomiast wykonanie tej czynności w odpowiedni sposób. Sama maszyna powinna przez przystąpieniem do roszenia rozbić określony roztwór chemiczny na małe kropelki i dopiero wtedy pod odpowiednim ciśnieniem, nanieść na powierzchnię roślin.
Zadbaj o opryskiwacz przed zimą
W dużym skrócie, sama budowa opryskiwacza składa się ze zbiornika na pestycydy, pompy i rozpylacza. Rzeczywistość jednak pokazuje, iż w całym procesie bierze udział więcej części do opryskiwaczy. Bardzo często te mocno zaawansowane maszyny rozbudowuje się dodatkowo o mieszadła, zawory sekcyjne czy rozwadniacze. Oczywiście, w skład podzespołów wchodzą również poszczególne przepony, membrany oraz przepływomierze. Pomimo stosunkowo nieskomplikowanej zasady działania, sprzęty te wymagają szeregu części, które niejednokrotnie nie należą do najtańszych.
Rodzaje opryskiwaczy - które z nich stosuje się najczęściej?
Wybór poszczególnych części do opryskiwaczy często zależny jest od ich rodzaju i konstrukcji. Rozwój technologii sprawił, iż na rynku pojawiło się wiele typów tych maszyn rolniczych, rozróżnianych względem zapotrzebowania. Zdecydowanie, do grona najpopularniejszych możemy zaliczyć:
Przygotowania opryskiwacza do pracy na wiosnę – o czym pamiętać?
- Opryskiwacze rolnicze – przeznaczone głównie do nawożenia roślin uprawianych na polach. W tej grupie znajdują się głównie maszyny podłączane do ciągnika, rozróżniane wielkością zbiorników i długością ramion;
- Opryskiwacze samojezdne – są samowystarczalne, a co za tym idzie nie wymagają podłączenia do ciągnika rolniczego. To osobne pojazdy, wyposażone w system zdalnego sterowania i przeznaczone do ekstremalnie dużych pół uprawnych;
- Opryskiwacze ogrodnicze – niezbędne na każdym prywatnym ogródku uprawnym. To małe sprzęty, wyposażone w uchwyt do trzymania na plecach, bądź też nieco większe rodzaje akumulatorowe.
Jak widać, typów tych maszyn jest naprawdę sporo. Warto w celu ich zakupu bądź wyposażania w niezbędne części do opryskiwaczy, skorzystać z usług sklepów dysponujących dużym doświadczeniem w tej branży. Tylko w takich firmach uda nam się zakupić dobrej jakości podzespoły w przystępnej cenie.
(rtr) materiał promocyjny
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
krukowia i bury są ok. wspierajmy co polskie