REKLAMA

Opryskiwacze – popularne rodzaje oraz ich zastosowanie w rolnictwie

Uprawa roślin i zbóż od zawsze była niezbędną dla człowieka czynnością. Wymaga jednak sporej wiedzy i zdolności, które to rolnicy na przestrzeni lat zdołali już opanować. Zaniedbanie chociażby jednego elementu w całym procesie uprawy może mieć drastyczne skutki dla całych plonów w danym roku. Dlatego też, oprócz doświadczenia w tym zakresie, niezbędny jest również odpowiedni sprzęt.

fot. pexels.com / materiały partnera
Redakcja 15.08.2023 chat-icon1

REKLAMA

Żyjemy w czasach, w których niemal każdej roślinie zagraża na co dzień wiele gatunków chorób, chwastów i szkodliwych dla niej organizmów. Patrząc na to w ten sposób zaczynamy wreszcie dostrzegać rolę środków ochrony roślin we współczesnym rolnictwie. Istotny w tej sprawie jest nie tylko dobór odpowiednich pestycydów, ale też sam sposób ich podania na pole uprawne. Do tego celu stosuje się opryskiwacze – przyrządy, bez których bardzo ciężko byłoby obecnie poradzić sobie ze szkodnikami.

Budowa opryskiwacza – z czego składa się to urządzenie?

Jak doskonale wiadomo, do głównych zadań opryskiwacza należy równomierne rozłożenie środków ochrony na całym obszarze pola uprawnego. Ważne jest natomiast wykonanie tej czynności w odpowiedni sposób. Sama maszyna powinna przez przystąpieniem do roszenia rozbić określony roztwór chemiczny na małe kropelki i dopiero wtedy pod odpowiednim ciśnieniem, nanieść na powierzchnię roślin.

W dużym skrócie, sama budowa opryskiwacza składa się ze zbiornika na pestycydy, pompy i rozpylacza. Rzeczywistość jednak pokazuje, iż w całym procesie bierze udział więcej części do opryskiwaczy. Bardzo często te mocno zaawansowane maszyny rozbudowuje się dodatkowo o mieszadła, zawory sekcyjne czy rozwadniacze. Oczywiście, w skład podzespołów wchodzą również poszczególne przepony, membrany oraz przepływomierze. Pomimo stosunkowo nieskomplikowanej zasady działania, sprzęty te wymagają szeregu części, które niejednokrotnie nie należą do najtańszych.

Rodzaje opryskiwaczy - które z nich stosuje się najczęściej?

Wybór poszczególnych części do opryskiwaczy często zależny jest od ich rodzaju i konstrukcji. Rozwój technologii sprawił, iż na rynku pojawiło się wiele typów tych maszyn rolniczych, rozróżnianych względem zapotrzebowania. Zdecydowanie, do grona najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • Opryskiwacze rolnicze – przeznaczone głównie do nawożenia roślin uprawianych na polach. W tej grupie znajdują się głównie maszyny podłączane do ciągnika, rozróżniane wielkością zbiorników i długością ramion;
  • Opryskiwacze samojezdne – są samowystarczalne, a co za tym idzie nie wymagają podłączenia do ciągnika rolniczego. To osobne pojazdy, wyposażone w system zdalnego sterowania i przeznaczone do ekstremalnie dużych pół uprawnych;
  • Opryskiwacze ogrodnicze – niezbędne na każdym prywatnym ogródku uprawnym. To małe sprzęty, wyposażone w uchwyt do trzymania na plecach, bądź też nieco większe rodzaje akumulatorowe.

Jak widać, typów tych maszyn jest naprawdę sporo. Warto w celu ich zakupu bądź wyposażania w niezbędne części do opryskiwaczy, skorzystać z usług sklepów dysponujących dużym doświadczeniem w tej branży. Tylko w takich firmach uda nam się zakupić dobrej jakości podzespoły w przystępnej cenie.

(rtr) materiał promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


markus 15.08.2023

krukowia i bury są ok. wspierajmy co polskie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA