REKLAMA

Optymalizacja przechowywania zboża: jak minimalizować straty i zachować jakość

Redakcja
05.10.2024
chat-icon 1

Zbiory rolnicze wymagają odpowiedniego przechowywania. Warunki optymalne dla magazynowania zbóż zapewniają specjalne hale stalowe, które gwarantują utrzymanie jakości i świeżości wszystkich produktów.

fot. Materiały partnera
REKLAMA

Obiekty takie przyczyniają się do redukcji strat odnotowywanych przez przedsiębiorstwo, a tym samym sprzyjają wyższym zyskom z prowadzonej działalności. Magazyny zbożowe mogą służyć nie tylko do przechowywania produktów sypkich, ale też sprawdzają się jako miejsce ich przeładunku.

Hala o nowoczesnej konstrukcji

Magazyny zbożowe to wyjątkowo solidne konstrukcje, które są wykonane z płyty warstwowej i gwarantują wysokiego bezpieczeństwo gromadzonego materiału. Hale stalowe tego typu mogą być ocieplone lub pokryte odpowiednią hydroizolacją membranową, co chroni przed skraplaniem się wilgoci. Rozwiązanie to znacząco eliminuje ryzyko zniszczeń, które mogłyby wystąpić w bardzo krótkim czasie. Izolacja ścian magazynu wełną mineralną czy płytami PIR sprzyja utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wewnętrznej. Hale magazynowe na zboże są też projektowane z uwzględnieniem bezpiecznych stref załadunku i rozładunku, co gwarantuje szybką łatwą i bezpieczną organizację pracy na obszarze gospodarstwa. Obiekty takie zapewniają ochronę zbiorów przez cały rok.

Odpowiednia organizacja wewnętrzna

Zboża należą do materiałów szybkich, których gromadzenie i przechowywanie wymaga zastosowania dobrze przemyślanych rozwiązań projektowych. Hale stalowe są bardzo nowoczesne, dzięki czemu pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że takie obiekty sprzyjają też skutecznemu zarządzaniu wszystkimi zgromadzonymi zasobami. Magazyn zbożowy można wyposażyć w specjalne przegrody i ściany wewnętrzne, które ułatwiają wygodną segregację ładunku na podstawie jego typu czy przeznaczenia. Na uwagę zasługuje też opcja zastosowania oporowych ścian murowanych, które niwelują konieczność montowania słupów wsporczych wewnątrz hali. Mury tego rodzaju spełniają funkcję ochronną i skutecznie przenoszą obciążenia poziome, co oddaje do dyspozycji rolnika znacznie więcej miejsca w obiekcie.

Wysoka jakość komponentów

Hale magazynowe na zboże powstają z komponentów wysokiej jakości. Konstrukcje takie stanowią połączenie trwałych elementów nośnych, które są wykonane ze stali. Profile grubościenne i gorącowalcowane kształtowniki hutnicze zapewniają zarówno stabilność obiektu, jak i bezpieczeństwo jego eksploatacji. Tak zaprojektowane magazyny zbożowe oferuje firma GLOB-STAL, a szczegóły usług są opisane na stronie: https://glob-stal.pl/hale-stalowe/rolnicze/magazyny-zbozowe/. Istotną kwestią dla efektywnej pracy pozostaje wygoda manewrowania wyposażeniem w procesie załadunku i rozładunku zboża, co wymaga zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla ciągnika z przyczepą. Nowoczesne hale są wyposażane w dostatecznie szerokie bramy, które można umiejscowić na froncie lub ścianie bocznej obiektu. Sposobem na obniżenie kosztów eksploatacyjnych magazynu jest zastosowanie specjalnych otworów doświetleniowych. Ich liczbę oraz powierzchnię da się ustalić indywidualnie, co podnosi zakres personalizacji.

Bezpieczeństwo eksploatacji i możliwości rozbudowy

Zboża i inne materiały sypkie zgromadzone w obiekcie wywierają stały nacisk na jego ściany boczne. Aby utrzymać bezpieczeństwo eksploatacji hali, należy uwzględnić w projekcie odpowiednie parametry. Kluczowe znaczenie ma przeniesienie obciążeń przez ściany poziome, a także uzyskanie równomiernego rozłożenia naprężeń. W tym celu doskonale sprawdzają się odpowiednio dobrane kratownice, a także specjalnie ukształtowane ramy portalowe. Rozwiązania technologiczne tego typu pozwalają na uzyskanie wymaganej rozpiętości konstrukcji, a zarazem niwelują konieczność korzystania z podpór wewnętrznych. Aby zoptymalizować warunki przechowywania zboża, warto też pomyśleć o późniejszej rozbudowie hali. Modernizacja magazynu pozwala na dostosowanie go do zmiennych potrzeb gospodarstwa. Obiekt taki bazuje na ramie stalowej, przez co jest bardzo lekki i może być łatwo przetransportowany w inne miejsce.

(rtr) Artykuł sponsorowany

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Edward 05.10.2024

a minister rolnictwa zachęcał już trzy lata temu do budowania silosów i przechowywania zbóż bo można później sprzedać drożej i miał rację, bo teraz, po trzech latach faktycznie zaczyna drożeć...

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA