REKLAMA

Optymalny termin wykonania zabiegu regulacji wzrostu zbóż

Redakcja - Uprawa
21.04.2019
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Regulacja wzrostu łanów zbóż, to bardzo ważny zabieg mający na celu osiągnięcie wysokiej jakości oraz wydajności plonu.Jednym z podstawowych warunków skutecznej regulacji wzrostu jest właściwy termin wykonania zabiegu.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Regulacja wzrostu łanów zbóż, to bardzo ważny zabieg mający na celu osiągnięcie wysokiej jakości oraz wydajności plonu. 

Jednym z podstawowych warunków skutecznej regulacji wzrostu jest właściwy termin wykonania zabiegu.

Tu podstawowym kryterium jest oczekiwany efekt. Jeżeli zabieg ma poprawić słabą krzewistość produkcyjną łanu (dość częsta sytuacja przy opóźnionych siewach zbóż), zabieg regulacji należało by wykonać odpowiednio wcześnie, tak by móc poprawić jeszcze ten bardzo ważny parametr.

- Nie należy obawiać się zbyt wczesnego wejścia w łan z zabiegiem regulacji wzrostu, nawet przed osiągnięciem fazy pierwszego kolanka nic złego się nie stanie – przekonuje Andrzej Bryłkowski – natomiast opóźnienie terminu zabiegu poza tę fazę może być katastrofalne w skutkach dla całej plantacji. Efektów opóźnienia nie nadrobi się wyższą dawką preparatu czy częstszymi zabiegami – dodaje rolnik.

Potrzeba ewentualnych kolejnych zabiegów będzie wynikać z warunków pogodowych, intensywności nawożenia, wysokości konkretnej odmiany uwarunkowanej genetycznie itp.

- Ostatecznym terminem na korektę regulacji jest faza liścia flagowego kiedy można jeszcze w przypadku pszenicy i jęczmienia ozimego wpłynąć na redukcję długości dokłosia i poprawić jego elastyczność co ogranicza straty podczas zbioru – tłumaczy Andrzej Bryłkowski.

Ten zabieg nie w każdym roku jest celowy. W życie i pszenżycie regulacja dokłosia nie jest wskazana ze względu na jego duży udział w procesie asymilacji.

Głównym celem stosowania regulacji wzrostu w intensywnej uprawie zbóż jest zapewnienie stabilności łanu poprzez lepsze zakotwiczenie roślin w podłożu (stymulacja rozwoju systemu korzeniowego), wzmocnienie mechanicznej odporności źdźbła na wyleganie (pogrubienie ścian komórkowych) oraz poprzez obniżenie wysokości roślin, obniżenie wysokości ich środka ciężkości w postaci kłosa.

To wszystko powoduje, ze rośliny są bardziej stabilne i mniej podatne na wyleganie.

- Dzięki regulacji wzrostu roślin mamy lepiej rozwinięty system korzeniowy, rośliny efektywniej pobierają składniki wnoszone z nawożeniem, a penetrując większą objętość gleby pozwala roślinom efektywniej wykorzystywać zasoby wody w glebie, co w przypadku suszy jest wyjątkowo ważne - opisuje korzyści wynikające z wykonania zabiegu Andrzej Bryłkowski.

Grubsze ściany komórkowe zapewniają większą sztywność źdźbła i stanowią pewne czysto mechaniczne utrudnienie dla infekcji patogenów odglebowych takich jak.np.: łamliwość podstawy źdźbła. Poza tym, niższe rośliny to oprócz ograniczenia ryzyka wylegania, jednocześnie mniejsza powierzchnia transpiracji i efektywniejsze wykorzystanie pobranej wody.

(rup) Tomasz Kodłubański

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA