REKLAMA

Oszczędzajmy wodę!

Redakcja - Zdrowie
02.09.2016
chat-icon 0

Gdy przez 10 sekund z kranu spada 6 kropel wody, w ciągu doby tracimy 12 litrów. W ciągu tygodnia to już 80 litrów, a roczny bilans strat wynosi aż 4 tysiące litrów.

Agro Brand
REKLAMA

Gdy przez 10 sekund z kranu spada 6 kropel wody, w ciągu doby tracimy 12 litrów. W ciągu tygodnia to już 80 litrów, a roczny bilans strat wynosi aż 4 tysiące litrów.

Z wody korzystamy na co dzień w różnych celach. Jest nam potrzebna do picia, prania, sprzątania, mycia samochodu czy podlewania. Ogromne ilości wody są zużywane przez przemysł i rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. I nie chodzi tu o zaniechanie mycia się czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie wodą.Oto niektóre z możliwych sposobów oszczędzania wody:


- wybieraj kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie,


- w spłuczce załóż zawór ograniczający,


- włączaj pełną pralkę,


- oszczędzaj wodę przy zmywaniu,


- kontroluj szczelność kranów,


- kupuj sprzęty oszczędzające wodę (pralki, zmywarki).Pamiętajmy również o codziennych czynnościach ograniczających zanieczyszczenia wody:


- nie wylewaj farb, lakierów, rozpuszczalników do kanalizacji,


- samochód myj w takim miejscu, aby resztki benzyny i olejów nie przedostały się do kanalizacji,


- czytaj etykiety - używaj środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska.Swobodny dostęp do wody sprawił, że stała się ona dla nas czymś oczywistym i często nie doceniamy jej. A tymczasem na świecie jest wielu ludzi, którzy nie mają dostępu do tego życiodajnego płynu. Muszą pokonywać znaczne odległości, aby zaspokoić pragnienie lub cierpią i umierają z jej niedostatku. Ofiarami są głównie noworodki i dzieci zarówno obszarów rolniczych, jak i wielkomiejskich slumsów.

WHO szacuje, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko. Natomiast według obliczeń ONZ dziecko urodzone w kraju rozwiniętym konsumuje 30-50 razy więcej wody niż dziecko, które przyszło na świat w kraju rozwijającym się. Nie zapominajmy o tym przy codziennym korzystaniu z wody.

(rzd) jm
Na podstawie: Aquanet

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA