REKLAMA

Oszustwo „na ciągnik” – stracił 40 tysięcy złotych

Redakcja - Prawo i Finanse
20.11.2022
chat-icon 0

Chęć zakupu atrakcyjnego ciągnika rolniczego, w dodatku w dobrej cenie może uśpić czujność każdego, szczególnie gdy transakcja ma zostać przeprowadzona z pomocą internetu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Chęć zakupu atrakcyjnego ciągnika rolniczego, w dodatku w dobrej cenie może uśpić czujność każdego, szczególnie gdy transakcja ma zostać przeprowadzona z pomocą internetu.

A to właśnie w sieci internetowej czyha wiele zagrożeń, a oszuści specjalizują się w coraz to bardziej pomysłowych sposobach na wyciągnięcie pieniędzy od niczego nieświadomych ofiar ich przestępczego procederu.

O tym, że o zasadzie ograniczonego zaufania powinien pamiętać każdy kupujący w internecie, boleśnie przekonał się na własnej skórze 54-latek, który na jednym w popularnych portali społecznościowych chciał kupić ciągnik rolniczy.

- Po dokonanej transakcji kontakt ze sprzedającym został zerwany, a mężczyzna stracił ponad 40 000 złotych za traktor którego nie otrzymał. Apelujemy o ostrożność podczas zakupów w sieci! – apeluje  młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim

Poszkodowany zgłosił się 17 listopada 2022 roku do tomaszowskiej komendy – to 54-letni mieszkaniec gminy Krasnobród, który zgłosił oszustwo w wyniku którego stracił ponad 40 000 złotych.

Mężczyzna zeznał, że na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży ciągnika rolniczego, która była bardzo atrakcyjna, po czym nawiązał kontakt ze sprzedającym, a po ustaleniu szczegółów dotyczących zakupu, zdecydował się na transakcję.

Na adres e-mail 54-latka „sprzedający” wysłał szczegółową ofertę i dane do przelewu, namawiał kupca do wpłaty od razu całej kwoty, ponieważ traktor rzekomo miał zostać sprowadzony z Hiszpanii, co miało się wiązać z dodatkowymi opłatami. W tym momencie 54-latek podjął opłakaną w skutkach decyzję i ostatecznie zgodził się na te warunki i dokonał wpłaty na wskazane konto bankowe. W ten sposób ponad 40 000 złotych trafiło do oszusta a ogłoszenie zniknęło z portalu, a po krótkim czasie od dokonania transakcji zerwał się kontakt ze sprzedającym. Dopiero wtedy do mężczyzny dotarło, że został oszukany.

Wraz z policjantami apelujemy o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed niepotrzebną utratą pieniędzy. Oszuści często wywierają presję czasu, dlatego przy transakcjach internetowych dajmy sobie czas na przemyślenie oferty, nie podejmujmy zbyt pochopnych decyzji.  

(rpf) pp / Źródło: Lubelska Policja

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA