REKLAMA

Otwarto nowy Wydział Tworzenia Oprogramowania ARiMR w Lublinie

Redakcja - Prawo i Finanse
25.10.2016
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

W dzisiejszej uroczystości otwarcia Wydziału Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel.

MRiRW
REKLAMA

W dzisiejszej uroczystości otwarcia Wydziału Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie uczestniczył minister Krzysztof Jurgiel.

- Jest zmiana zarządzania informatyką w ARiMR. W przyszłości koszty będą obniżone, a zależność od zewnętrznych podmiotów praktycznie nie będzie występowała, co będzie służyło i rolnikom, i mieszkańcom polskiej wsi - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Prezes ARiMR Daniel Obajtek podkreślił, że wydział zapewni stabilność w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników, a także zwiększy pozycję negocjacyjną Agencji w relacjach z firmami IT.

Odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Obajtek podkreślił, że Agencja musi mieć zapewnioną stabilność w wypłacie płatności bezpośrednich.

- Polski rolnik musi dostawać należne mu środki zawsze o tej samej porze i do tego potrzebny jest wydział Lublinie - powiedział prezes.

Wydział informatyczny Agencji powstał w Lublinie, ponieważ tutaj są uniwersytety, które kształcą informatyków, ale też - zgodnie z założeniami polityki rozwoju regionalnego - aby służył on wzmacnianiu tego ośrodka w Polsce Wschodniej. 

- Tu w Lublinie są dobre uczelnie, jest dużo informatyków - dodał prezes ARiMR.

Prezes Obajtek zapowiedział, że w ciągu dwóch lat Wydział Tworzenia Oprogramowania przejmie rozwój i modyfikację podstawowego systemu agencji związanego z płatnościami bezpośrednimi, a oszczędności wyniosą ok. 30 mln zł.

W wyniku przeprowadzonego przetargu, 15 lipca 2016 r. Agencja podpisała umowę z Centrum Zana Holding Sp. z o.o. na wynajem powierzchni ok.1 tys. m kw. 

Do końca roku w tym nowoczesnym obiekcie ma pracować ok. 30 programistów, inżynierów oprogramowania, analityków i innych specjalistów IT. 

Trwa rekrutacja młodych i zdolnych pracowników.

Docelowo WTO będzie zatrudniał 70 informatyków. Umożliwi to Agencji rozwój i modyfikację oprogramowania we własnym zakresie. W okresie przejściowym wydział będzie stopniowo przejmował utrzymanie i rozwój mniejszych systemów informatycznych ARiMR. Później przejmie na siebie zadania związane z funkcjonowaniem największych systemów Agencji.

Szacuje się, że roczny koszt funkcjonowania WTO DI w Lublinie wyniesie ok. 12 mln zł. Powstanie nowego wydziału nie zwiększyło zatrudnienia w Agencji. 

Aktualnie ARiMR związana jest 73 umowami z 40 firmami z branży IT. 

Średnie, roczne koszty funkcjonowania głównych systemów informatycznych ARiMR w latach 2009-2015:

Modyfikacje: ponad 43 mln zł brutto,

Utrzymanie: ponad 82 mln zł brutto.

Najwyższe koszty dotyczą utrzymania, budowy i rozbudowy Systemu Informatycznego Agencji (SIA). Na ten cel w latach 2001-2015 ARiMR zawarła umowy na ponad 1,640 mld zł brutto.

W 2014 r. koszty Agencji związane z systemem SIA wyniosły ponad 54 mln zł brutto, a w 2015 r. ponad 37 mln zł brutto.

ARiMR posiada 4 główne Systemy Informatyczne na potrzeby realizacji zadań:

- SIA (System Informatyczny Agencji),

- OFSA (Oprogramowanie Funduszy Strukturalnych Agencji),

- EBS (System Finansowo Księgowy Agencji),

- SI-Agencja*KI (System Informatyczny Agencji Kredyty Inwestycyjne)

oraz 45 pomniejszych systemów lub aplikacji zbudowanych i utrzymywanych siłami własnymi ARiMR.

(rpf) rp
źródło: MRiRW

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA