REKLAMA

Owca merynos polski – hodowla, opis rasy, ceny

Redakcja
23.02.2025
chat-icon 0

Merynos polski zaliczany jest do owiec typu cienkorunnego. Stanowi typ wełnisto-mięsny. Jest genetycznie ustabilizowaną rasą, która wcześnie dojrzewa. Aby dowiedzieć się, czym dokładnie się charakteryzuje i jak powinna wyglądać hodowla merynosa polskiego, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

fot. Photoshop AI
REKLAMA

Merynos polski – owca wywodząca się od francuskiego merynoprekosa

Merynos polski prawdopodobnie był hodowany już przed naszą erą. Hiszpania stanowi pierwsze państwo europejskie, do którego sprowadzono te owce. Dzięki temu, że posiadają one cienkie runo idealne do wyrobu odzieży, szybko zyskały ogromną popularność na świecie. Merynosy polskie wywodzą się od wybitnie mięsnego francuskiego merynoprekosa. Mają w sobie również domieszkę rasy ile de France i berrichon du cher.

Merynos polski – charakterystyka rasy

Czym cechuje się merynos? Owca ta ma średnio długi i stosunkowo szeroki tułów. Jej kończyny są średnio wysokie i proste, choć tylne nogi mogą wyróżniać się lekką szablastością. Masa maciorek rasy merynos wynosi 60-70 kg, natomiast tryków 100-120 kg. Znaczna część tych owiec nie posiada rogów.

Merynos polski zaliczany jest do owiec o jednolitej okrywie wełnistej, która nazywana jest zamkniętym runem. Okrywa ta obejmuje słupki o jednakowej budowie. Nie rozpada się ona w czasie strzyży. Przyrost runa rocznie wynosi 7-8 cm. Z maciorek można pozyskać 5-6 kg wełny, a z tryków aż 7-10 kg. Runo merynosów polski obrasta głowę i tułów. Umaszczenie tych owiec powinno być białe. Ciemniejsze odcienie mogą pojawić się wyłącznie na nieowełnionych częściach ciała.

Merynos polski w starym typie – cechy

Merynos polski typu starego w 2008 roku został objęty Programem ochrony zasobów genetycznych. Owce tej rasy występujące na terenie Wielkopolski i Kujaw od lat nie były poddawane krzyżowaniu w celu uzyskania lepszych cech. Zwierzęta te mają silny instynkt stadny i niewielkie wymagania paszowe. Doskonale nadają się do chowu pastwiskowo-alkierzowego i alkierzowego. Mają dobre cechy mięsne. Zaliczają się do ras wcześnie dojrzewających.

Merynos polski – jak hodować?

Aby hodować merynosy polskie, należy zapewnić im odpowiednie warunki. W okresie letnim mogą przebywać na pastwisku. Ważne, aby znajdowała się na nim wiata. W zimie należy trzymać je w owczarni, czyli w nieogrzewanym budynku zabezpieczonym przed wiatrem i wilgocią. Merynosy polskie powinny być utrzymywane na ściółce głębokiej lub płytkiej. Pierwszą z nich należy wymieniać 2 razy w ciągu roku, a drugą co kilka tygodni.

W owczarni musi znaleźć się prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna. W przeciwnym razie duża ilość amoniaku i pary wodnej może negatywnie wpłynąć na kondycję i kolor runa. Trzeba mieć na uwadze, że wełna merynosa polskiego jest podatna na zmianę zabarwienia. Niestety, gdy jej kolor stanie się intensywny, kremowy, jej wartość rynkowa będzie niższa.

Merynos polski – wełna o doskonałych cechach

Wełna owiec merynos polski wyróżnia się wyjątkową miękkością, elastycznością i gęstością. Wykorzystywana jest do produkcji różnorodnych produktów, takich jak np. koce, swetry, czapki, szale czy skarpetki. Uszyta z niej odzież ma wspaniałe właściwości. Przede wszystkim jest przyjemna w dotyku i zapewnia skuteczną termoregulację.

Merynos polski – cena

Ile kosztuje merynos polski? Wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Cena zależy od kilku czynników, takich jak wiek i płeć zwierzęcia, jego stan zdrowia oraz miejsce zakupu. Aby uzyskać dokładne informacje o kosztach, najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą tych owiec. Można również przejrzeć ogłoszenia dostępne w sieci. Ważne jest, aby kupić merynosa polskiego od zaufanego hodowcy, który dba o zdrowie zwierząt i zapewnia im odpowiednie warunki. Nabywając owcę od niesprawdzonego sprzedawcy, istnieje spore ryzyko zakupu chorego merynosa. Zatem, przed zainwestowaniem w zwierzę, warto przeprowadzić rozmowę z hodowcą, aby dowiedzieć się, w jakich warunkach trzyma owce, czym je karmi i jak je pielęgnuje.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA