REKLAMA

Paliwo rolnicze – jaka kwota podaktu akcyzowego do zwrotu?

Redakcja
14.02.2024
chat-icon 0

O odzyskanie części środków, które zostały wydane na paliwo wykorzystane do prac w gospodarstwie w 2024 roku ubiegać mogą się rolnicy w dwóch terminach.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Pierwszy z nich to okres od 1 do 29 lutego 2024 r. w którym zainteresowani zwrotem mają czas na złożenie wniosków z fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi nabycie oleju napędowego między 1 sierpnia 2023 r. a 31 stycznia 2024 r.

Drugi termin przypadający na okres od 1 sierpnia do 2 września 2024 roku to czas na dostarczenie takich samych dokumentów jak w pierwszym terminie, ale za zakupy paliwa dokonane od 1 lutego do 31 lipca 2024 roku.

Przypominamy, że kwota zwrotu w 2024 wynosi 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

Gospodarze zajmujący się hodowlą bydła, owiec, kóz, koni i świń powinni dołączyć do wniosku wydany przez ARiMR dokument dotyczący prowadzonej hodowli.

Nie zmieniły się terminy na dostarczenie dokumentów i wzorem ubiegłych lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa daje taką możliwość dwukrotenie w ciągu roku. Zmienił się natomiast wzór wniosku. Dokumenty przyjmowane są przez właściwe dla miejsca prowadzenia działalności urzędy gmin lub miast.

Posiadacze zwierząt składający wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego, powinni pamiętać, że istotnymi załącznikami do wniosków o zwrot podatku akcyzowego są informacje o średniej rocznej liczbie świń albo dużych jednostkach przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni, będących w posiadaniu producenta rolnego w 2023 r.

By otrzymać odpowiednie dokumenty, należy we właściwym ze względu na siedzibę stada biurze powiatowym Agencji złożyć:

- „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez producenta”;

lub

- „Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP zwierząt / liczbie świń w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – składany przez pełnomocnika producenta”.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA