Pamiętaj o jesiennej korekcji racic
Pielęgnacja racic jest bardzo ważna w okresie zakończenia sezonu pastwiskowego. Konsekwencje tych zaniedbań mogą odbić na zdrowiu krów, a co za tym idzie, również kieszeniach hodowców.
Pielęgnacja racic jest bardzo ważna w okresie zakończenia sezonu pastwiskowego. Konsekwencje tych zaniedbań mogą odbić na zdrowiu krów, a co za tym idzie, również kieszeniach hodowców.
Chore racice mogą być przyczyną spadku wydajności mlecznej krów o 10-20%. Pogarsza się zdrowotność wymienia i zwiększa się ilość komórek somatycznych w mleku. Zaniedbanie pielęgnacji racic prowadzi do kulawizn, zniekształceń kości i stawów. Ważnym zabiegiem związanym z pielęgnacją bydła jest systematyczna kontrola przyrostu rogu racicowego. Warto pamiętać, że miesięczny przyrost rogu racicznego wynosi około 3 mm.
Grzybica skóry u bydła – objawy, leczenie
Krowom korekcję racic przeprowadza się najczęściej dwa razy do roku: na wiosnę i jesienią. Na częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych ma wpływ rodzaj stanowisk inwentarskich. W oborach wolno-stanowiskowych, gdzie korytarze i stanowiska wykonane są z betonu, zwierzęta dość intensywnie ścierają racice. Natomiast w oborach uwięziowych, gdzie stanowiska są wyłożone ściółką lub matą gumową, ścieranie rogu racicznego prawie w ogóle nie występuje.
Przystępując do skracania racic pamiętaj o kilku zasadach:
Jak obliczyć termin wycielenia krowy
- racice przed zabiegiem powinny być dokładnie oczyszczone, tak aby cała podeszwa i szpara międzyracicowa były dobrze widoczne,
- końcowym etapem jest wyrównanie krawędzi podeszwy tarnikiem i skrócenie raciczek kleszczami.
Dopłaty do ubezpieczeń dla hodowców zwierząt. Nabór do 30 sierpnia
Po właściwie wykonanej korekcji przywrócony zostaje przebieg prosty osi palca, a kąt ścienno-podeszwowy zwiększa się. Nacisk na twardą i grubą podeszwę zostaje przywrócony, tym samym odciążając cienki róg opuszki. Obie racice po skróceniu powinny mieć jednakową długość i przypominać kopyto, a powierzchnia podeszwowa powinna być ustawiona równolegle do podłoża.
(rzw) jm
Źródło: ODR
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.