REKLAMA

Paraliż nóg, przez który przewracają się gęsi

Redakcja - Zwierzęta
23.03.2025
chat-icon 0

Trudności w poruszaniu się u gęsi mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Poznanie przyczyn tych problemów jest niezbędne dla zapewnienia ptakom odpowiedniej opieki i leczenia.

Fot. Adobe Stock
REKLAMA

W niniejszym artykule przedstawiamy informacje o chorobach gęsi, które mogą powodować niemożność chodzenia i przewracanie się.

Gęś nie może chodzić – najczęstsze przyczyny

Jeśli zauważyliśmy paraliż nóg u gęsi i widzimy, że ptak się przewraca, to powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Przyczyny mogą być następujące:

  • niedobór witamin – jeśli gęś się przewraca, można podejrzewać, że w jej organizmie brakuje niezbędnych witamin. Najczęściej chodzi o B1, czyli tiaminę. Jej niedobór często wywołuje problemy z układem nerwowym i prowadzi do problemów z poruszaniem się;
  • urazy fizyczne – kolejną przyczyną problemów z chodzeniem u gęsi mogą być różne urazy, takie jak np. skręcenia, złamania czy kontuzje stawów;
  • neurologiczne choroby gęsi – objawy takich schorzeń to często właśnie trudności w poruszaniu się. Warto wiedzieć, że do schorzeń neurologicznych zazwyczaj dochodzi na skutek nieleczonych lub niewłaściwie leczonych infekcji oraz chorób bakteryjnych i wirusowych;
  • zatrucie – jeśli gęś spożyje toksyczną substancję czy roślinę, niekiedy dochodzi do zatrucia, które powoduje szereg różnych objawów, m.in. często paraliż nóg. Toksyny mogą oddziaływać na układ nerwowy i prowadzić do osłabienia mięśni, problemów w poruszaniu się, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitej niemożności chodzenia;
  • choroby metaboliczne – problemy z nerkami czy wątrobą i inne schorzenia metaboliczne mogą prowadzić do osłabienia organizmu, a w efekcie nawet do paraliżu nóg.

Ponadto często przyczyną problemów z chodzeniem u gęsi są wrodzone wady genetyczne, stres i starzenie się, powodujące osłabienie i choroby związane z wiekiem.

Najczęstsze choroby gęsi – przyczyny problemów z poruszaniem się

Do najczęstszych chorób małych gęsi i starszych ptaków należą:

Choroba Derzsyego

Uważana jest za najgroźniejsze schorzenie gęsi o etiologii wirusowej. Do zakażenia może dojść poprzez wypicie skażonej wody lub paszy. Wirus rozmnaża się w jelitach, a uwalniany jest wraz z kałem.

Ptaki, które przeszły tę chorobę, nabywają odporność. Młodsze zwierzęta zwykle mają znacznie intensywniejsze objawy. U nowo wyklutych piskląt można zauważyć brak apetytu i upadki.

Pastereloza

To choroba bakteryjna. Jej przyczyny najczęściej obejmują nadmierne zagęszczenie, niekorzystne warunki atmosferyczne, towarzyszące zakażenia patogenami innego rodzaju i niewłaściwą higienę pomieszczeń inwentarskich.

W przypadku nadostrej formy choroby dochodzi do nagłych upadków bez wcześniejszych objawów klinicznych. Natomiast, jeśli schorzenie ma charakter przewlekły, gęsi często dotyka zapalenie stawów, co powoduje problemy z chodzeniem.

Różyca

To choroba bakteryjna wywołująca osłabienie i biegunkę. Sprawia, że skóra gęsi staje się ciemniejsza. Ptaki, które przeżyją, kuleją i stają się wychudzone. Aby ochronić gęsi przed tym schorzeniem, należy przestrzegać zasad higieny w hodowli.

Choroby piskląt gęsi i starszych ptaków – co robić po zauważeniu paraliżu nóg?

Wyróżnia się różnorodne choroby gęsi. Oczy, dziób, płuca – to tylko kilka z narządów, które mogą zostać zaatakowane przez schorzenie. Od razu po zauważeniu u ptaka niepokojących objawów należy skontaktować się z weterynarzem. Nie należy bagatelizować nietypowych symptomów. Specjalista przeprowadzi badanie i zleci odpowiednie testy.

Może okazać się, że aby wyeliminować paraliż nóg u gęsi, trzeba zmienić dietę lub wdrożyć leczenie farmakologiczne. Ponadto weterynarz może zalecić, aby stworzyć ptakom bezpieczne środowisko, w którym nie będą narażone na kontuzje i stres.

Nie zaleca się leczenia zwierząt na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. Trzeba mieć świadomość, że niewłaściwe postępowanie może pogorszyć stan gęsi i prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów.

Kluczowe jest, aby zapewnić zwierzęciu, które nie może chodzić, stały dostęp do świeżej wody i pożywienia.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA