REKLAMA

Parch zwykły ziemniaka

Parch zwykły ziemniaka pojawia się dość często na plantacjach. Nie jest chorobą wpływającą na wielkość plonu, jednak odbija się na jakości bulw, zmniejszając zdolność do przechowywania ziemniaków.

Agro Brand
22 lipca 2016 chat-icon0

REKLAMA

Porażone parchem ziemniaki nadają się do spożycia, jednak ich wygląd jest mniej atrakcyjny i wymaga usunięcia zainfekowanych miejsc.

Grzyb żyje i zimuje w glebie. Występuje na plantacjach przez cały okres wegetacji, jednak jego powstawaniu sprzyjają duża wilgotność powietrza w połączeniu z niską temperaturą w czasie wiosenno-letnim. Czynnikiem wpływającym na wzrost porażenia bulw grzybem jest wapnowanie, dlatego silne porażenie tą chorobą występuje z reguły na glebach alkalicznych, ubogich w mangan. Bakterie wywołujące parcha atakują wyłącznie skórkę bulwy, na której pojawiają się chropowate, wypukłe strupki, niekiedy pokrywające całą powierzchnię ziemniaka.

Ryzyko występowania parcha można ograniczać poprzez uprawę odmian odpornych na tę chorobę (np. Bila, Carrera, Cyprian) oraz unikanie gleb alkalicznych.

Najlepszymi do uprawy ziemniaków są gleby żyzne i przepuszczalne, przy czym należy pamiętać o zachowaniu przerw w uprawie ziemniaka po sobie. Korzystne w tym zakresie jest również stosowanie nawozów zielonych: lucerny, wyki, łubinu, gorczycy oraz zrównoważonego nawożenia azotem, fosforem i potasem.

(rup) jm


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

ARiMR: Trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon1

Bieżący roku przyniósł zmiany w sposobie rozliczania dopłat, bowiem wprowadzono odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw.

Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.

Dopłatami nie objęto upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon, a w 2022 roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Czytaj dalej

REKLAMA

Nieoficjalnie: Unijny zakaz dla ukraińskich zbóż przedłużony

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon2

Jest to zakaz dla swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Nie można ich wywozić do Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Kraje te zabiegały w Brukseli o przedłużenie tego embarga o kolejne miesiące. Osobiście o cofnięcie zakazu zabiegał u Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodimir Zełeński oraz minister rolnictwa tego kraju Mykola Solski. Rozczarowania postawą ukraińskiego rządu nie krył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który od ukraińskich partnerów po prowadzonych rozmowach i negocjacjach otrzymywał sygnały, że sprawa jest dogadana bezpośrednio pomiędzy Polską a Ukrainą.

REKLAMA