REKLAMA

Perspektywy dla mieszkańców wsi

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Kolnie, w województwie podlaskim. Podczas konferencji inaugurującej III edycję cyklu spotkań odbywających się pod hasłem „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” minister rolnictwa podkreślił, że państwo, w ramach swoich możliwości finansowych, wraca na obszary wiejskie poprzez inwestycje sprzyjające poprawie jakości życia na tych terenach.

fot. Jakub Szymczuk / KPRP
10 stycznia 2020 chat-icon0

REKLAMA

Prezydent zwrócił uwagę na dostęp do kultury, kształcenia, komunikacji na obszarach wiejskich. Podkreślił, że możliwość korzystania przez mieszkańców tych terenów ze współczesnych, powszechnych zdobyczy cywilizacyjnych jest warunkiem rozwoju.

Uczestniczący w konferencji minister Ardanowski podkreślił, że autorytet Głowy Państwa mobilizuje i angażuje kilkanaście resortów do działania na rzecz poprawy szeroko rozumianej jakości życia na obszarach wiejskich.

W swojej wypowiedzi minister Ardanowski przypomniał też o ważnych, wprowadzonych w ubiegłym roku rozwiązaniach prawnych, na mocy których znacznie zostały zwiększone możliwości sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych: – Pod koniec roku podjąłem decyzję i podpisałem rozporządzenie o możliwości uruchomienia w gospodarstwach małych ubojni. Jest to kolejna możliwość na zwiększenie dochodów z gospodarstwa – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że nowe przepisy wejdą w życie 18 lutego br.

Zgodnie z nimi, aby móc założyć taką ubojnię trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.

Minister zwrócił ponadto uwagę na zmiany społeczne, jakie zachodzą na polskiej wsi: – W Polsce obserwowane jest zjawisko, które nie występuje nigdzie indziej w Europie – dodatnia migracja na obszary wiejskie. Rocznie na wsi chce zamieszkać około 50 tysięcy ludzi więcej niż z niej wyjechać – stwierdził szef resortu rolnictwa.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Zetor Major 80 CL – czym wyróżnia się ten czeski ciągnik rolniczy?

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon4

Zetor Major 80 CL to jedna z najpopularniejszych konstrukcji czeskiego producenta w Polsce o ciekawym wyglądzie i solidnym wykonaniu. Wyróżnia się dobrym stosunkiem jakości do ceny, prostotą obsługi i zwinnością w pracy.

Maszyna jest wyposażona w mocny, 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 75 KM z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, przekładnią 12F/12R z 6 prędkościami oraz w rozbudowany układ hydrauliczny. Model 80 CL ma też wygodną kabinę w wersji Standard i Plus. To ergonomiczna deska rozdzielcza, szyberdach, klimatyzacja i nową kolumna do regulacji kierownicy w rozszerzonej wersji.

Czym wyróżnia się Zetor Major 80 CL na tle konkurentów?

Traktor Major CL80 to jeden z hitów eksportowych Zetora. W Polsce ten model stanowił 40% wszystkich sprzedanych maszyn przez czeskiego producenta w 2021 roku wśród najnowszych konstrukcji. Ciągnik posiada wyrazisty, bojowy design, przypominający wyglądem maszyny z górnej półki. CL 80 charakteryzuje się pros

REKLAMA

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor 20 maja 2023 chat-icon2

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.