PFHBiPM o celach polskiej hodowli bydła mlecznego
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka,Leszek Hądzlik był jednym z prelegentów podczasSzkoły Zimowej Hodowli Bydła.
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Leszek Hądzlik był jednym z prelegentów podczas Szkoły Zimowej Hodowli Bydła.
Podczas swojego wystąpienia, Hądzlik wygłosił prezentację „Przyszłość hodowli bydła mlecznego w Polsce” oraz przedstawił swoją oceną dotyczącą sytuacji rynkowej i przedstawił cele, które powinny być jak najszybciej zrealizowane.
Jak obliczyć termin wycielenia krowy
Zdaniem Hądzlika polski program hodowlany zmaga się z pewnymi zagrożeniami i na dzień dzisiejszy można wysunąć następujące wnioski:
1. Polska hodowla bydła mlecznego ustępuje populacjom zagranicznym pod względem poziomu genetycznego i szybkości postępu genetycznego, nie wykorzystując swojego olbrzymiego potencjału rozwoju.
Krowa Jersey – ile daje mleka dziennie ta rasa krów mlecznych
2. Selekcja genomowa otworzyła nowe możliwości doskonalenia bydła, które są w pełni dostępne, ale nie są dostatecznie wykorzystywane w Polsce.
3. Polska ustępuje innym hodowlom pod względem: liczby genotypowanych samców i samic, liczby ocenianych cech Co roku samice i samce w Holandii, Niemczech czy Francji mają obliczane wartości hodowlane dla nowych cech, takich jak: łatwość wycieleń, zdrowotność wymion, racic itd. Obecnie kraje te pracują już nad obliczeniem wartości hodowlanej dla wykorzystania paszy przez bydło mleczne.
Fakt, że od 2019 roku rynek dotyczący poprawy fenotypowej i genetycznej zwierząt hodowlanych będzie całkowicie otwarty dla konkurencji, może zdaniem szefa Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka spowodować:
1. Jeszcze większy import nasienia, zarodków i coraz mniejszy udział polskich firm inseminacyjnych na krajowym rynku, co spowoduje ich straty finansowe;
Dopłaty do ubezpieczeń dla hodowców zwierząt. Nabór do 30 sierpnia
2. Przejście polskich hodowli do firm zagranicznych proponujących kontrole użytkowości (fenotypowanie) i gwarantujących im również genotypowanie i wycenę wartości hodowlanej dla nowych cech.
Aby dalej rozwijać polską hodowlę, trzeba zdaniem Hądzlika realizować następujące cele:
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
1. Rozwijać współpracę między polskimi firmami inseminacyjnymi, a PFHBiPM, w celu stworzenia wspólnego frontu działania przeciwko zagranicznej konkurencji, która przyjdzie w 2019 roku, i utrzymania polskich programów hodowlanych;
2. Rozwijać współpracę między Instytutem Zootechniki i PFHBiPM, w celu optymalizacji oceny wartości hodowlanej i postępu hodowlanego, biorąc pod uwagę nowe rozporządzenia prawne UE;
3. Nwiązać relacji między nowo utworzoną grupą „Genetyka Polska” a organizacją hodowców, jaką jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
(rzw) Krzysztof Przepióra, PFHBiPM
Choroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.