REKLAMA

PFHBiPM o celach polskiej hodowli bydła mlecznego

Redakcja - Zwierzęta
26.03.2018
chat-icon 0

Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka,Leszek Hądzlik był jednym z prelegentów podczasSzkoły Zimowej Hodowli Bydła.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Leszek Hądzlik był jednym z prelegentów podczas Szkoły Zimowej Hodowli Bydła.

Podczas swojego wystąpienia, Hądzlik wygłosił prezentację „Przyszłość hodowli bydła mlecznego w Polsce” oraz przedstawił swoją oceną dotyczącą sytuacji rynkowej i przedstawił cele, które powinny być jak najszybciej zrealizowane.

Zdaniem Hądzlika polski program hodowlany zmaga się z pewnymi zagrożeniami i na dzień dzisiejszy można wysunąć następujące wnioski:

1. Polska hodowla bydła mlecznego ustępuje populacjom zagranicznym pod względem poziomu genetycznego i szybkości postępu genetycznego, nie wykorzystując swojego olbrzymiego potencjału rozwoju.

2. Selekcja genomowa otworzyła nowe możliwości doskonalenia bydła, które są w pełni dostępne, ale nie są dostatecznie wykorzystywane w Polsce.

3. Polska ustępuje innym hodowlom pod względem: liczby genotypowanych samców i samic, liczby ocenianych cech Co roku samice i samce w Holandii, Niemczech czy Francji mają obliczane wartości hodowlane dla nowych cech, takich jak: łatwość wycieleń, zdrowotność wymion, racic itd. Obecnie kraje te pracują już nad obliczeniem wartości hodowlanej dla wykorzystania paszy przez bydło mleczne.

Fakt, że od 2019 roku rynek dotyczący poprawy fenotypowej i genetycznej zwierząt hodowlanych będzie całkowicie otwarty dla konkurencji, może zdaniem szefa Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka spowodować:

1. Jeszcze większy import nasienia, zarodków i coraz mniejszy udział polskich firm inseminacyjnych na krajowym rynku, co spowoduje ich straty finansowe;

2. Przejście polskich hodowli do firm zagranicznych proponujących kontrole użytkowości (fenotypowanie) i gwarantujących im również genotypowanie i wycenę wartości hodowlanej dla nowych cech.

Aby dalej rozwijać polską hodowlę, trzeba zdaniem Hądzlika realizować następujące cele:

1. Rozwijać współpracę między polskimi firmami inseminacyjnymi, a PFHBiPM, w celu stworzenia wspólnego frontu działania przeciwko zagranicznej konkurencji, która przyjdzie w 2019 roku, i utrzymania polskich programów hodowlanych;

2. Rozwijać współpracę między Instytutem Zootechniki i PFHBiPM, w celu optymalizacji oceny wartości hodowlanej i postępu hodowlanego, biorąc pod uwagę nowe rozporządzenia prawne UE;

3. Nwiązać relacji między nowo utworzoną grupą „Genetyka Polska” a organizacją hodowców, jaką jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

(rzw) Krzysztof Przepióra,  PFHBiPM

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA