REKLAMA

PGN: należy rozszerzyć zakres upraw objętych monitoringiem suszy

Redakcja - Prawo i Finanse
27.08.2018
chat-icon 0

Polska Grupa Nasienna dołącza do postulatów o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniemsuszy o użytki zielone – Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie opracowania metodologii szacowania szkód na użytkach zielonych, które dotychczas nie były objęte monitoringiem – deklarują członkowie PGN.

REKLAMA

Polska Grupa Nasienna dołącza do postulatów o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone – Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie opracowania metodologii szacowania szkód na użytkach zielonych, które dotychczas nie były objęte monitoringiem – deklarują członkowie PGN.

Organizacje branżowe są zgodne, że – zwłaszcza w obliczu suszy występującej niemal w całym kraju – niezbędne jest wprowadzenie zmian prawnych, uwzględniających występowanie suszy rolniczej na użytkach zielonych. Z podobnym wnioskiem wystąpili już m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 - Skierowaliśmy do Ministra Rolnictwa propozycję współpracy w zakresie opracowania metodologii monitorowania suszy na plantacjach traw i użytkach zielonych. W naszej opinii jest to krok niezbędny, aby zabezpieczyć sytuację hodowców dotkniętych suszą, którzy będą zmuszeni m.in. do uzupełniania ubytków pokarmu dla zwierząt, co znacząco wpływa na wzrost kosztów produkcji – mówi Przemysław Sowul z Polskiej Grupy Nasiennej.

PGN podkreśla również, że plantacje traw oraz użytki zielone to rośliny próchnicotwórcze, które w okresie posusznym gromadzą wodę. Ci rolnicy, którzy w płodozmianie mają trawy od 20  lat nie narzekają tak mocno na suszę w tym roku. U nich na polach próchnica często przekracza 5 proc., a średnia dla kraju jak wynika z badań IUNG z 2017 roku to 1,95 proc. Dla porównania w USA trawy mają dużo większe znaczenie gospodarcze niż kukurydza i zboże.

W Polsce mimo, że w ciągu kilkunastu lat obszar plantacji nasiennych trawy wzrósł niemal trzykrotnie, wciąż nie ma ustalonych form odszkodowań za szkody wywołane przez suszę. Dlatego Polska Grupa Nasienna deklaruje gotowość do udziału w konsultacjach i zaangażowanie w prace, które miałyby na celu opracowanie metodologii badań nad występowaniem suszy na obszarach, które dotychczas nie były objęte monitoringiem IUNG.

- Dysponujemy wiedzą, krajowym i międzynarodowym doświadczeniem, które jest niezbędne
w opracowaniu zasad przeciwdziałających suszy na użytkach zielonych. Pogłębiająca się w wielu rejonach Polski susza tylko utwierdza nas w poczuciu, że jest to niezbędne, aby pomóc poszkodowanym rolnikom i ograniczyć straty dla całej gospodarki
– dodaje Przemysław Sowul.

(rpf) informacja prasowa PGN

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA