REKLAMA

Pierogi w roli głównej

Św. Jacku z pierogami, módl się do Boga za nami, żeby te pierogi cały rok na stole były i nas od głodu broniły - to modlitwa, którą jeszcze do niedawana, w okolicach Podkarpacia odmawiano przed „pierogowym” posiłkiem. Dlaczego właściwie tam? Odpowiedź jest prosta i związana z historią pierogów w Polsce.

Redakcja - Rozrywka 25.12.2019 chat-icon0

REKLAMA

Trafiły one do Naszego kraju za sprawą zakonnika i przeora klasztoru w Kijowie – Jacka Odrowąża. Według legend, w trakcie przejeżdżania przez Podkarpacie, mając mąkę, kapustę, grzyby oraz... uczucie głodu połączył wszystkie składniki tworząc pierwowzór obecnych pierogów.

Pierogi wpisały się w polską kuchnię i figurują w niej po dziś dzień. Do dyspozycji konsumentów są te gotowane, smażone czy też pieczone. W trakcie świat przeważają pierogi ruskie oraz z kapustą i grzybami. Coraz częściej natomiast konsumenci rezygnują z własnoręcznego przygotowania tego tradycyjnego dania na rzecz zakupu ich w dedykowanych temu miejscach.

- Nasza pierogarnia powstała z myślą o osobach szukających niepowtarzalnych smaków. Konsumenci coraz częściej cenią sobie doskonałe jakościowo a także sprawdzone pierogi a także swój czas, który zamiast poświęcić na ich przygotowanie mogą wykorzystać na chwile z najbliższymi - mówi Maciej Kapała właściciel krakowskiej pierogarni Sekret Smaku. - Tworzone przez Nas pierogi z kapustą i grzybami są wyjątkowe ponieważ przy produkcji korzystamy z wyrobów lokalnych producentów – mam tutaj na myśli farsz, którego zasadniczym składnikiem jest kapusta charsznicka. Zaś głównym produktem ciasta jest mąka. Ta, którą wykorzystujemy do produkcji naszych wyrobów pochodzi z Polskich Zakładów Zbożowych z Krakowa - dodaje Maciej Kapała.

Kluczem dobrych pierogów jest odpowiednio przygotowane ciasto. Powinno być delikatne i pulchne. Ważne by dodać mąkę typu 450, natomiast warto zrezygnować z jajka. Nie można za to zapomnieć o letniej wodzie z solą i z kilkoma kroplami oleju.

O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pierogów wiedzą laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Oto lista wyróżnionych w ramach inicjatywy przysmaków. Każdy z nich nagrodzony został (niektóre więcej niż jeden raz) certyfikatem jakości produktu „Doceń polskie” a także tytułem TOP PRODUKT.

Wyróżnione pierogi:
- Pierogi z kapustą charsznicką należące do oferty firmy Maciej Kapała PRACOWNIA PIEROGÓW SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi domowe mix smaków z P.P.H.U WYROBEK Agnieszka Łukowicz (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z mięsem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ze szpinakiem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskie - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z mięsem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ze szpinakiem z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskie z asortymentu ZPH EKO-VITA s.c. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z serem znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z jagodami znajdujące się w ofercie ALMONTE Marek Osuchowski (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z serem - Z.P.H.U. Smakosz Wyroby Garmażeryjne Sylwia Bosak (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi z mięsem z oferty firmy Pod Grunwaldem Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskiePIEROGARNIA Renata Hałgas (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Wyborne pierogi z serem to propozycja z oferty firmy DELIKATES Sp. z o.o. (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT – odnowienie licencji)
- Pierogi ruskie – Zakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi z mięsem – Zakłady Mięsne mgr inż. Wojciech Dobija - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi meksykańskie z asortymentu przedsiębiorstwa Maciej Kapała SEKRET SMAKU (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskie – Wyroby Garmażeryjne ADAMUS Adam Stańczyk - (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
- Pierogi ruskie znajdują się w ofercie Piekarni Hanna Schornik (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)

(rro) pp / materiały prasowe

 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA