REKLAMA

Pierwsze kolanko w zbożach – czas na zabieg przeciw patogenom grzybowym


Zbliża się czas rozpoczęcia zabiegów z użyciem fungicydów zapobiegającym chorobom podsuszkowym w zbożach.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

Zbliża się czas rozpoczęcia zabiegów z użyciem fungicydów zapobiegającym chorobom podsuszkowym w zbożach.

Jest to ten moment, gdy pod wpływem wyższej temperatury w czasie dnia oraz braku przymrozków nocą, wegetacja przyśpiesza a rośliny osiągają fazę pierwszego kolanka.

- Istnienie pierwszego kolanka w pszenicy można stwierdzić poprzez dokładne sprawdzenie pędu głównego rośliny – mówi rolnik Aleksander Jarmucki z woj. Mazowieckiego. Gdy posuwamy się wzdłuż pędu głównego do góry z pewnością wyczujemy specyficzne zgrubienie na węźle głównym na wysokości około jednego centymetra. Nowo powstałe pierwsze międzywęźle zaczyna się intensywnie wydłużać. Początkowo wypełnione jest tkanką, z czasem w miarę wzrostu wewnątrz powstanie pustka. Jednak sprawdzenie tylko jednej rośliny nie wystarczy. Po to by sprawdzić jaka jest faza wegetacji roślin wykopuję rośliny z kilkunastu wybranych regionów pola – dodaje gospodarz.

W przypadku gdy przegapimy właściwy moment na zabieg, może to skutkować słabszymi i gorszej jakości plonami, chociaż na początku wegetacji jest to jeszcze nie do zauważenia.

Trzeba również opierać się na naszych własnych obserwacjach jakie poczyniliśmy w poprzednich latach, jak wtedy przebiegała wegetacja roślin i czy zostały zaatakowane przez choroby. Trzeba zawsze pamiętać, że przy zarażeniu większości łanu straty mogą sięgnąć nie kilku, a kilkudziesięciu procent całości plonów jakie moglibyśmy zebrać podczas żniw - przestrzega Aleksander Jarmucki.

Na moich polach jest stały niedobór wody, a gleba ciągle wymaga nawadniania. Dla mnie to korzystne ponieważ w takich warunkach choroby mają mniejsze szanse na rozwój. Jednak to tylko pozorny spokój ponieważ istnieje sporo patogenów, które rozwijają się dobrze także w środowisku suchym dlatego takie znaczenie przykładam do inspekcji plantacji w tym okresie – podsumowuje rolnik.

Pojawienie się pierwszego kolanka to także najlepszy momentdo wprowadzenia regulatorów wzrostu, które ograniczają zagrożenie wylegnięciem łanu.

(rup) Tomasz Kodłubański


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA